Proti bolesti, slabosti i zkráceným svalům. Na všechno můžete použít jednu jedinou pomůcku – takřka zázračný pěnový válec. Práce s ním není složitá, zato je velmi příjemná. Přinášíme pár užitečných tipů, jak jej využít při cvičení doma i ve fitcentru.
Probouzíte se každé ráno s bolestí spodní části zad nebo zjišťujete, že se jednoduše nedokážete narovnat a držet se vzpřímeně, protože vás doslova šíleně bolí ramena a krční páteř, což vás nevyhnutelně nutí kulatit se? Dobrou zprávou je, že situace má řešení. To řešení se jmenuje pěnový válec a je dostupné všem, kteří chtějí se svou životní situací něco udělat a učinit krok směrem k lepším zítřkům bez bolesti.
Masáž fascií uvolní zkrácené svalstvo
Za používání pěnového válce se zasazují i odborníci z řad fyzioterapeutů. Práce s ním se zakládá na uvolňování svalového napětí uvolňováním myofascií, tedy horních vrstev svalových tkání. Ty spojují svalové skupiny a často bývají napnuté, což vede i ke zkracování samotných svalů. Uvolňováním fascií tak napomáháte i celkové pružnosti svalstva. Přesně s tím pomáhá pěnový válec a činí to velmi jemně, ohleduplně a dokonce příjemně. To má za následek nejen redukci až eliminaci bolesti, ale také prokrvení, protahování a posilování svalových vláken. Výsledkem je protažené, pevné a pružné tělo, které se může volně pohybovat bez bolesti. Není to ale jen tak. Nejde to samo od sebe. Výsledky vyžadují trpělivost a praxi.
Zvýší se i rozsah pohybu
Uvolnění svalových vláken s použitím pěnového válce má ale ještě jednu velkou výhodu. Když nejsou svaly kolem kloubu tak napnuté, stažené a zkrácené, umožňují mu volný pohyb. Důsledkem toho se zvyšuje celkový rozsah pohybu. Pěnový válec tak přirozenou a nenásilnou formou pracuje také na postupném a bezpečném zvyšování rozsahu pohybu. To využijete při všech sportech a cvičení. Práce s pěnovým válcem tak uvolňuje měkké tkáně, čímž potírá omezení, která brání ve volném pohybu. Pamatujte ale na jednu důležitou věc. Nikdy byste neměli jít přes bolest. Ideálně byste měli začít „válcovat“ pod odborným dohledem fyzioterapeuta, eventuelně, pokud nemáte žádné závažné zdravotní omezení, i osobního trenéra. Nechte si poradit od odborníka, vyslechněte, co je pro vás vhodné a co nikoliv a přistupujte k navržené terapii zodpovědně a s ohledem na své tělo. V opačném případě byste mohli natropit více škody než užitku.
Jak na to
Vyzkoušejte pár základních cviků a zbavte se nepříjemné bolesti, která sužuje vaše svaly a klouby. V rámci každého cviku se na válci jemně pohybuje 30-60 sekund společně s pauzami určenými k uvolnění svalů masírovaných válcem. Když narazíte na bolestivé nebo jen citlivé místo, buďte jemní a opatrní. Dané místo vždy masírujte nejméně 30 vteřin. Vyberte oblast, u které cítíte napětí či bolest a jemně jí nalehněte na pěnový válec. Ať už se jedná o přední stranu stehen, hýždě, lýtka, nebo svaly na pažích. Pomalu po bolestivém místě přejíždějte a jemně jej masírujte. Položte se zády na celou plochu válce tak, aby kopíroval směr páteře. Nohy mějte pokrčené, zapřené o chodidla, paže volně podél těla a pohupujte se jednoduše ze strany na stranu. Nebo si lehněte na válec na šířku, ruce dejte za hlavu a pomalu se po něm válejte a přejíždějte přes záda od kostrče až po krk a zase zpátky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál