Příznaky poruchy funkce štítné žlázy není dobré přehlížet

Příznaky poruchy funkce štítné žlázy není dobré přehlížet
zdroj: Adobe Stock

Štítná žláza je možná malá a nenápadná, má ale opravdu velký vliv na správné fungování celého organismu. Mnohdy nás trápí zdravotní obtíže, které bychom ji nepřisoudili a naopak, je dobré vědět, co nás upozorňuje na možné problémy s její funkcí. Při kterých problémech je potřeba zbystřit?

Hormony jsou řídícími entitami fungování celého těla. Jednou z významných žláz s vnitřní sekrecí je i štítná žláza, jejíž hormony se přímo podílejí na regulaci metabolismu. Problémů s její hypo či hyperfunkcí stále přibývá. Bohužel většina lidí trpících poruchou činnosti štítné žlázy o tom nemá ani tušení. Diagnóza je obtížná, protože příznaky nemusí být v totožných případech stejné. Spolehlivě problém odhalí až krevní testy, které přímo poskytnou informace o hladině hormonů. Zde je několik varovných příznaků, které byste neměli podceňovat a za předpokladu, že se týkají právě vás, raději navštivte lékaře.

1. Výkyvy hmotnosti
Každému čas od času „skáče“ váha. To je normální. Pokud jste ale bez zjevné příčiny náhle poměrně razantně zhubli nebo naopak přibrali, bylo by na místě navštívit lékaře. Na vině totiž může být právě štítná žláza a nevyvážená produkce hormonů, které ve vašem těle tropí neplechu. Nadbytek hormonů zrychluje metabolismus a vy hubnete, bohužel ale svalstvo, a nikoliv případně žádoucí tuk. Nedostatek hormonů naopak metabolismus zpomaluje a vy přibíráte, protože tělo potřebuje méně energie a vy jíte pořád stejně nebo i více.

2. Padání vlasů
Každý den má vypadnout určité množství vlasů. Není tedy nic neobvyklého, když některé sbíráte z kartáče po česání nebo vyklepáváte z ručníku po umytí a vysoušení. Pokud ale zaznamenáváte, že vlasy padají více než dřív, mohlo by to souviset se změnami hladiny hormonů v těle důsledkem narušení činnosti štítné žlázy. Dobrá zpráva je, že problém není trvalý. Jakmile se hladiny hormonů srovnají, vlasy by měly přestat nadměrně vypadávat.

3. Změny střevních pohybů
Zpomalení nebo zrychlení trávení a tím pádem i vyměšování. I zde může hrát roli štítná žláza a hormony. Pokud jste si tedy všimli, že se za poslední dobu výrazně proměnily vaše vylučovací návyky, měli byste zvážit i možnost, že je na vině štítná žláza a konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Mnoho hormonů může vést k průjmu, málo zase k zácpě.

4. Změny krevního tlaku
Porucha činnosti štítné žlázy se může projevit i na krevním tlaku. Produkuje ji nadbytek hormonů, může se zvýšit. Produkuje-li naopak hormonů nedostatek, krevní tlak se může snížit.

5. Slabé kosti
Většina lidí začíná ztrácet kostní hmotu přirozeně s věkem. Nadměrná aktivita štítné žlázy ale může tento proces urychlit. Dochází rovněž ke zvýšení rizika osteoporózy.

Pakliže jste zaznamenali v krátké době výrazné změny v těchto pěti oblastech, rozhodně si raději nechte štítnou žlázu vyšetřit.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!