Těhotenská cukrovka postihuje přibližně 3 až 5 % těhotných žen. Ve většině případů je odhalena takzvaným orálním glukózovým tolerančním testem během druhého trimestru. Její průběh nemusí být nijak nebezpečný, stačí se řídit několika jednoduchými pravidly.
Rizika pro dítě i matku
Těhotenská cukrovka by se v žádném případě neměla podceňovat. Pokud není léčena, může u matky vyvolat preeklapsii, která se projeví častými otoky končetin, vysokým krevním tlakem a bílkovinou v moči. V ojedinělých případech může dojít až k selhání jater a ledvin. Kromě toho může u matky po porodu propuknout diabetes 2. typu, proto vás přibližně rok po porodu čeká kontrolní návštěva diabetologie, kde toto riziko vyloučí.
Pro dítě bývá těhotenská cukrovka daleko závažnější. V těle matky koluje vysoké množství cukru, kvůli kterému miminko velmi rychle přibývá na váze. Nebývá proto výjimkou, že novorozenec váží přes 4 kilogramy. Po porodu je poměrně vysoké riziko hypoglykémie, protože přestřižením pupeční šňůry dojde k omezenému přísunu cukru, zatímco tělo miminka stále produkuje vysoké množství inzulinu. Děti matek, které trpěly těhotenskou cukrovkou, mají v budoucnu zvýšené riziko hyperaktivity, obezity a vzniku diabetu 2. typu. Pokud je těhotenská cukrovka léčená, je riziko těchto komplikací velmi malé.
Orální glukózový toleranční test
V rozmezí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství vám ošetřující gynekolog pravděpodobně naplánuje návštěvu odběrového centra, kde vám provedou orální glukózový toleranční test (ve zkratce OGTT). Test představuje velkou zátěž pro vás i vaše miminko. V České republice je považován za standardní vyšetření. Ve většině zemí je prováděn pouze ženám, které mají diabetes v rodinné anamnéze. Místo OGTT můžete požádat o alternativní testování prostřednictvím glukometru a speciálních proužků, které jsou k zakoupení v každé lékárně. Výsledek zjistíte za několik dní.
Pokud se vám těhotenská cukrovka potvrdí, to znamená, že budete mít opakovaně výsledky okolo 9 až 10 mmol/l i při dodržení správné životosprávy (ta zahrnuje kromě zdravé stravy také pravidelný pohyb), objednejte se na diabetologii. Lékař vám pomůže s úpravou jídelníčku, popřípadě doporučí další postupy.
Dodržujte správnou životosprávu
Energii, která se vám v těle hromadí, musíte jednoduše dostat pryč. Udělejte si každý den čas na delší procházku. Nejen, že vám to zlepší hladinu cukru v krvi, ale také se lépe připravíte na blížící se porod. Budete mít totiž mnohem více síly a lepší kondičku.
Kromě toho je potřeba ze svého jídelníčku vyškrtnout všechna sladká jídla, respektive potraviny s obsahem jednoduchých cukrů. Nenahrazujte je žádnými dia výrobky, které obsahují umělá sladidla. Ty jsou zejména v těhotenství škodlivá. Snažte se vyvarovat i bílé mouce, neloupané rýži, ale třeba i nealkoholickému pivu, které má vysoký glykemický index. Ze stejného důvodu je nevhodný i kečup a podobné dochucující omáčky. Pochopitelně se vyvarujte polotovarům, uzeninám, tučným jídlům a pozor také na pečivo. Snažte se vybírat takové, které není obarvené karamelem a zároveň obsahuje co možná nejnižší množství sacharidů (přibližně 4 g na 100 g výrobku).
Co se týče ovoce, zeleniny, ale i třeba druhé večeře, musíte vyzkoušet, co vyhovuje právě vám. Univerzální návod bohužel neexistuje. Někomu ovoce výrazně zvýší množství cukru v krvi, jinému zůstanou hodnoty stejné.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál