Lahůdkové droždí je skvělým ochucovadlem s vysokým obsahem bílkovin

Lahůdkové droždí je skvělým ochucovadlem s vysokým obsahem bílkovin
zdroj: Adobe Stock

Lahůdkové droždí je rozšířené mezi vegetariány a vegany jako skvělé dochucovadlo nejrůznějších pokrmů od omáček až po různé pomazánky. Jak se liší od klasického droždí? A lze ho použít k přípravě kynutého těsta?

Lahůdkové droždí jsou pekařské kvasnice, tak, jak je znáte, které se ale inaktivují a suší až do podoby sypkých drožďových vloček. Pro svou plnou chuť umami se používá k dochucení nejrůznějších pokrmů – od polévek, přes pomazánky až po různé omáčky a zapékané pokrmy. Mimo chuti ale vyniká hlavně svým příznivým nutričním složením. Jen si dejte pozor na jeho použití ­– nejedná se o droždí sušené, které se běžně používá jako náhrada čerstvého droždí. Z lahůdkového vám těsto nenakyne.

Zdroj bílkovin a vitamínů
Lahůdkové droždí je přímo nabité vitamíny, minerály a živinami. Kromě skvělé chuti je tak ceněno pro významnou nutriční hodnotu. Najdete v něm všechny vitamíny B komplexu kromě B12, jejíž obsah je velmi sporný. Na 100 g lahůdkového droždí připadá téměř 50 g bílkovin, takže jedna lžíce obsahuje až 5 g bílkovin.

Snižuje hladinu cholesterolu
V lahůdkovém droždí převládají dva typy sacharidů a jedním z nich jsou betaglukany. Betaglukany snižují hladinu cholesterolu. Podle jedné studie po konzumaci 15 g lahůdkového droždí denně (cca 1 a půl polévkové lžíce) klesla účastníkům studie hladina cholesterolu až o 6 %.

Pozitivní vliv na imunitu i střeva
Lahůdkové droždí je zdrojem selenu, prvku, který je součástí antioxidačních enzymů. Selenu máme obecně ve stravě málo, proto se každý dobrý zdroj v jídelníčku hodí. Lahůdkové droždí pochází z kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Výzkumy naznačují, že tento kmen může být schopen podporovat imunitní systém a snižovat záněty. Jedna studie dokonce potvrdila prospěšné probiotické účinky. Lahůdkové droždí obsahuje téměř 30 g vlákniny na 100 g, slouží tedy také jako prebiotikum.

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!