Trápí vás nízký krevní tlak? Zkuste některé změny v jídelníčku

Trápí vás nízký krevní tlak? Zkuste některé změny v jídelníčku
zdroj: Adobe Stock

Nízký krevní tlak, označovaný také jako hypotenze, znamená pro různé lidi různé věci. Může vyvolat mdloby, závratě i rozmazané vidění. Způsobuje jej chudokrevnost, dehydratace i nízká hladina cukru v krvi. Významnou součást léčby a řešení je mimo jiné i stravovací režim.

Normální hodnoty krevního tlaku se obvykle pohybují kolem 120/80 mm Hg, ale i čísla objevující se plus minus okolo tohoto optimálního rozsahu, mohou být stále v rámci možností považována za zdravá. Nicméně pokud jsou vaše hodnoty nižší než 90/60 mm Hg, může již lékař diagnostikovat nízký krevní tlak.

Příčiny nízkého tlaku
Hypotenze se projevuje rozmazaným viděním, potížemi s koncentrací, zmateností, závratěmi, mdlobami, celkovou slabostí, nevolnostmi až zvracením. Příčiny mohou být různé. Od anémie, náhlé změny polohy, poruchy autonomního nervového systému, dehydratace a stravy přes endokrinní poruchy, extrémní alergickou reakci (anafylaxe), extrémní ztráty krve, choroby srdce, nízkou hladinu cukru v krvi až po nevhodně zvolené léky, těhotenství, závažné infekce, stres, špatnou činnost štítné žlázy a přehnaně intenzivní cvičení.

Pomůže vhodně zvolená strava
Strava dokáže pomoci při řešení ledasčeho. Ani nízký krevní tlak není výjimkou. Správně nastavený jídelníček a pitný režim dokáží krevní tlak přirozeně zvýšit. Sledujte příznaky a pravidelně krevní tlak měřte, abyste zjistili, co na vás funguje. Držte se přitom následujících doporučení:

Pijte
Dehydratace snižuje objem krve, což způsobuje pokles krevního tlaku. Hydratace je důležitá zejména během sportu.

Doplňujte vitamín B12
Nedostatek vitamínu B12 může vést k anémii, která může způsobit nízký krevní tlak. Nezapomínejte proto tento vitamín ve stravě doplňovat. Najdete jej především v živočišných produktech jako je vejce, mléko a mléčné výrobky, maso a vnitřnosti.

Solte
Slané potraviny mohou zvyšovat krevní tlak. Dopřávejte si konzervovanou zeleninu, uzené ryby, tvaroh nebo olivy. Snažte se sůl doplnit prostřednictvím přirozeně slanějších pokrmů.

Dejte si čaj z lékořice
Zařaďte do jídelníčku lékořicový čaj. Lékořice umí snižovat účinky aldosteronu, hormonu, který pomáhá regulovat dopad soli na tělo. Podle případu prezentovaného v magazínu British Medical Journal může lékořicový čaj pomoci zvýšit krevní tlak.

Vsaďte na kofein
Kofein stimuluje kardiovaskulární systém a zvyšuje srdeční frekvenci, čímž zvyšuje i krevní tlak. Vychutnejte si bez výčitek šálek oblíbené kávy nebo černého čaje, který obsahuje thein působící podobně jako kofein. Nezapomeňte ale, že kofein odvodňuje, a tak si za každý šálek kávy/nebo černého čaje naordinujte sklenice vody navíc.

Jezte méně, ale častěji
Velké porce mohou způsobit dramatické poklesy krevního tlaku, protože tělo na trávení potravy vynakládá značné množství energie. Snažte se tedy jíst méně, ale častěji.

Zvýšení krevního tlaku podpoří i změna životního stylu. Omezte alkohol, venkovní cvičení v extrémně vysokých teplotách a čas trávený v sauně, páře a vířivce. Polohy měňte pomalu, nezanedbávejte odpočinek a noste kompresní punčochy/ponožky, které podpoří průtok krve celým tělem. Pokud se snažíte zvýšit krevní tlak změnou stravy, poraďte se pro všechny případy se svým ošetřujícím lékařem a ujistěte se, že budete postupovat správně, abyste dosáhli zdravého krevního tlaku.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...