V čem tkví výhody poctivého kváskového chleba?

V čem tkví výhody poctivého kváskového chleba?
zdroj: Adobe Stock

Možná jste si všimli, že výživoví odborníci často upřednostňují konzumaci žitného kváskového chleba před klasickým pečivem z bílé mouky. Možná máte i ve svém okolí nadšence, kteří si doma pěstují vlastní kvásek a pravidelně z něho pečou domácí chléb. Důvodů, proč kváskovým chlebem nahradit rohlíky a klasický bochník z droždí je hned několik.

Co je vlastně kvásek?

Kvásek poskytuje oproti droždí mnohem rozmanitějších účinků. Obsahuje spoustu bakterií a kvasinek, díky nimž těsto kyne a mimo jiné získává i typickou nakyslou chuť. Mezi zástupce se řadí zejména bakterie mléčného kvašení lactobacillus. Kvásek je v podstatě směs mouky a vody, která pomocí těchto mikroorganismů přirozeně kvasí. Odborný časopis Acta Diabetologica uveřejnil v roce 2008 výsledky studie, které prokazují, že konzumace kváskového chlebu nezvyšuje hladinu krevního cukru tolik, jako konzumace chlebu kypřeného droždím. Roli zde hraje proces fermentace, tedy kvašení, jenž napomáhá látkové přeměně a rozkladu sacharidů.

1. Usnadňuje trávení a vstřebání živin
Chléb z kvásku je lépe stravitelný. Díky delšímu kynutí a samotnému procesu mléčného kvašení v těstě probíhá rozklad kyseliny fytoové už v době jeho přípravy. Naše střeva pak mají méně práce s trávením, jsou méně zatěžována a vstřebatelnost zdraví prospěšných živin se navíc posouvá na mnohonásobně vyšší úroveň.

2. Poradí si i s hutnější, mnohem výživnější, moukou
Většina chlebů, které jsou dnes k dostání na pultech obchodů, obsahují z velké části bílou pšeničkou mouku (nejsou-li z ní upečeny celé), což se stává problémem v momentě, kdy je takovéto pečivo běžnou součástí našich jídelníčků. Bílá pšeničná mouka nám neposkytuje potřebné živiny a naopak nás ve velké míře zatěžuje svým obsahem lepku. Z toho důvodu je vhodné používat i jiné mouky nebo jejich kombinaci – celozrnné, žitné, špaldové apod., které obsahují nejen větší množství minerálů a enzymů, ale zároveň méně lepku. Takové nám však s pomocí kvasnic tolik nenakynou. Je potřeba sáhnout po kvásku, který si poradí i s hutnější (a mnohem výživnější) moukou.

3. Brání plísním a parazitům
Oproti kvasnicím zabraňuje kvásek nadměrnému množení škodlivých kvasinek a plísní v organismu. Tím chrání naše střevo a potažmo i imunitní systém, čímž brání například rozvoji kožních projevů a mykóz. Díky těmto účinkům je kváskový chléb zároveň méně náchylný na zplesnivění a tak nám po upečení vydrží i déle čerstvý.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Polozapomenutý libeček zažívá obrození! Jaké jsou jeho prospěšné účinky na zdraví?

Polozapomenutý libeček zažívá obrození! Jaké jsou jeho prospěšné účinky na zdraví?

Snadné pěstování, výborná chuť, široká využitelnost a řada účinků pozitivně ovlivňujících zdraví. To všechno lze říci o libečku, původně horské či podhorské bylince, která upadla v zapomnění, aby se o...

Čtěte dál
Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol,...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...