Paměť je důležitou součástí harmonického a hlavně naplněného života. Je vaším každodenním společníkem, protože ji využíváte při nejrůznějších úkonech, ať už v práci či v běžném životě. S postupujícím věkem se však zhoršuje, proto je třeba ji neustále trénovat a udržovat v ní čistotu. Poradíme vám čtyři způsoby, jak o ní pečovat, aniž byste potřebovali pilulky.
1. Meditace
Žijeme v rychlé době plné toku informací, který nezná zastavení. Ustavičně tak do našich hlav proudí množství dat, hesel, fakt, čísel a zpráv a očekává se, že si všechno budeme pamatovat. Naše mozky ale nejsou uzpůsobeny takovému množství informací a není tedy divu, že s plnou kapacitou odmítají vstřebávat další a stávkují, což se jednoduše projeví tím, že něco zapomeneme. Výzkumy navíc naznačují, že čím více informací dostáváme a čím většímu množství informací musíme čelit, tím těžší pro mozek je se soustředit a ukládat to, co ukládat chceme – do dlouhodobé paměti.
Cestou z tohoto začarovaného kruhu je meditace. Ne, meditace není jen pro jogíny. Už dávno ne! I pouhých 10 minut denně zvyšuje schopnost soustředit se, což ulehčí zapamatování si důležitých věcí.. Meditace není o tom, jak sedíte a jak u toho vypadáte, ale o tom, jak to máte uvnitř. Zaujměte polohu, která vám je pohodlná, zavřete oči a jen dýchejte. Sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává a posílejte vytrvale pryč všechny myšlenky, které se snaží strhnout vaši pozornost jinam. Nebo se běžte projít do přírody, nasávejte čerstvý vzduch a vnímejte, jak to na vás působí. Naučte se zkrátka vypnout a na nic nemyslet. Je to těžké, ale vyplatí se to a vaší paměti to jen prospěje.
2. Dostatek spánku
Spánek a paměť jsou silně propojené. Nepravidelný spánkový režim může výrazně negativně ovlivnit kognitivní funkce, k nimž patří i paměť. Obecně vzato potřebujete přibližně 7–9 hodin spánku a pokud začnete tuto dobu dodržovat, pozitivní reakce těla se dostaví již za pouhých pár dní a vy poznáte, že si lépe pamatujete a máte jaksi svěží mysl. Pokud máte potíže s usínáním nebo trpíte přerušovaným spánkem, dodržujte několik jednoduchých zásad, které by vám měly zajistit kvalitní spánek. Choďte spát každý den přibližně ve stejnou dobu, nejezte pozdě večer před spaním, spěte ve tmě a vyvarujte se světla telefonu nebo televize.
3. Pohybová aktivita
Pokud se rozhodujete začít se sportem a potřebujete další důvod PRO, máme ho pro vás. Studie dokázaly, že 20–30 minut cvičení alespoň třikrát týdně zlepšuje dlouhodobou paměť. Pravidelný pohyb totiž zvyšuje tok krve v těle a zásobuje mozek zvýšeným podílem kyslíku a živin. Pokud nemáte čas, dejte šanci HIIT, krátkým intenzivním tréninkům, které vás dostanou do kondice a seberou minimum času. Jinak se počítá úplně všechno – kolo, běh, chůze, jóga, pilates, silový trénink, plavání. Najděte, co máte rádi, co vám vyhovuje a pusťte se do toho.
4. Zdravá strava
Jste to, co jíte. To je nejen název známého pořadu, ale také pravda, která platila, platí a bude platit. Špatná strava ovlivňuje nejen zdravý fyzické, ale i psychické. To, co jíte, ovlivňuje schopnost mozku uchovávat a obnovovat informace. Zpracované potraviny obsahující mnoho cukru vedou k mentálnímu vyčerpání, protože mozku nedodávají dostatek živin.
Naštěstí existuje několik potravin, které dobrou kondici mozku vyloženě podporují. Mezi ně patří cokoliv s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou borůvky, řapíkatý celer nebo hořká čokoláda. Aktivitu mozkových buněk dále podporuje kurkuma, před poškozením je chrání brokolice, paměť zlepšují ořechy, zelený čaj nebo třeba rybí tuk bohatý na omega-3 mastné kyseliny.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál