V čem vám v kuchyni pomůže vinný kámen, psyllium nebo agar?

V čem vám v kuchyni pomůže vinný kámen, psyllium nebo agar?
zdroj: Adobe Stock

V rámci zdravého nebo alternativního vaření a pečení se občas setkáme s nástrahami, které nám ale pomohou vyřešit relativně nové stálice obchodů se zdravou výživou. Vinný kámen, psyllium, xanthanová guma a agar dokáží hotové zázraky – pomohou vytvořit gel, nakypřit a nebo slepit. Seznamte se!

Pečení s vinným kamenem je snadné
Vinný kámen vzniká přirozenou chemickou reakcí na dně láhve nebo sudu vína. Není to žádná vada, naopak svědčí o šetrném zpracování vína. Na pečení ho používaly už naše babičky. Až později ho nahradil kypřicí prášek s fosfáty. Pečení s práškem do pečiva, ve kterém fosfáty nahrazuje vinný kámen je prakticky stejné. Vždy ale mějte na paměti, že reaguje už při pokojové teplotě a vlhkosti, takže hotové těsto dejte do trouby co nejdříve. Fosfáty v běžném kypřicím prášku mohou mít na svědomí pomalý a postupný úbytek vápníku v těle. Kypřicí prášek s vinným kamenem je prakticky stejně účinný, jako klasický. Do receptu použijte přibližně 1,5 násobek doporučeného množství.

Psyllium je bohatý zdroj vlákniny
Psyllium je rozpustná vláknina, získaná vyčištěním obalů semínek jitrocele indického. Slouží jako doplněk vlákniny ve stravě, takže k jejímu doplnění postačí jen čajová lžička denně. Za tímto účelem můžete smíchat lžičku psyllia ve vodě a nalačno vypít. Má své využití i v kuchyni, kde dokáže snadno nahradit vajíčko. Prášek smíchaný s vodou vytvoří gelovou substanci, která má v těstě stejné vlastnosti jako vejce. Jedno „vejce“ vytvoříte smícháním jedné polévkové lžíce psyllia se dvěma lžícemi vody.

Xanthanová guma nahradí lepek
Dalším pomocníkem v kuchyni je xanthanová guma, kterou ocení především celiaci a obecně osoby, které se vyhýbají lepku. Stejně jako u psyllia vznikne po smíchání s vodou gelová substance, která má ale trochu jiné vlastnosti. Nenahradí vajíčko, ale zpevňuje strukturu těsta, váže vodu a zadržuje vzduch, takže výsledný moučník bude podobný jako s použitím běžné mouky. Při jejím použití pečlivě dodržujte předepsané množství. Na 400 g bezlepkové mouky postačí čajová lžička xanthanové gumy. Při vyšším množství by mohlo být těsto gumové.

Agar si zamilují i děti
Agar je v podstatě želatina na rostlinné bázi. Je získávána z rozemletých mořských řas, takže kromě svých vlastností má výhody i díky vysokému obsahu minerálních látek a bílkovin. Prášek agaru můžete použít všude tam, kde byste využili běžnou želatinu. Hodí se na přípravu marmelád, dortů, ale i slaných aspiků. Je bezbarvá a nemá žádnou chuť. Jeho využití v kuchyni ocení i děti, protože smícháním agaru s džusem můžete vytvořit jednoduché a zdravé gumové bonbony.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho dobrého – HDL cholesterolu. Proto byste se jim měli ve stravě vyhýbat....

Čtěte dál
Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Sója ještě před lety zažívala v západních zemích doslova boom, začala se ve velkém pěstovat, používat a především i propagovat. Ačkoliv...
Plněné krémové taštičky

Plněné krémové taštičky

Tento recept na těsto je univerzální a lze jej využít jak na slané, tak na sladké verze krémových taštiček. Červená řepa je bohatá...