Kefírová zrna, označovaná jako Tibetská houba, mají takřka zázračné schopnosti. Dokáží si poradit s celou řadou onemocnění, navrací tělo do rovnováhy a jejich použití je navíc mimořádně snadné. Vyrobte si pomocí tibetské houby domácí kefír, který často tolerují i alergici na laktózu.
Tibetskou houbu vám darují a navíc poradí zkušení uživatelé
Tibetská kefírová houba svým vzhledem připomíná růžičky květáku. Nekoupíte ji v žádném supermarketu. Sázkou na jistotu je odběr od jednoho z mnoha uživatelů (jejich mapu najdete na internetu), kteří se s vámi o tento zázrak přírody rádi podělí. Je to tedy podobné jako s kváskem. Původně se ale Tibetská houba používala pro uchování mléka. Na počátku 20. století však započaly výzkumy, které prokázaly velmi pozitivní účinek na lidské zdraví. A tak se rozšířila prakticky do celého světa a je používána až dodnes.
Připravte si kefír doma
Nápoj z tibetské houby připravíte tak, že jednu až dvě polévkové lžíce houbiček smícháte s půl litrem studeného mléka. To potom necháte stát do druhého dne při pokojové teplotě, aby v něm mohly začít fermentační procesy, které se postarají o přeměnu cukrů na kyseliny, které dodávají nápoji charakteristickou chuť a zdravotní potenciál. Při fermentaci také vzniká ethanol, kterého kefír obsahuje ve finále zhruba 1-2 % a oxid uhličitý, který se zase postará o perlivost.
TIP
V průběhu fermentace občas nápoj zamíchejte, aby se k tibetské houbě dostalo všechno mléko. Nepoužívejte k tomu kovové lžičky.
Univerzální lék
Tibetskou houbu někteří nazývají lékem na dlouhověkost. Dokáže totiž léčit nebo zmírnit příznaky celé řady onemocnění, a to od akutních problémů, až po chronické nemoci. Byly prokázány pozitivní účinky na nervové a srdeční onemocnění, ekzémy, střevní potíže a mnoho dalšího. Pravidelná konzumace posiluje imunitní systém a tak se tělo snáze vypořádá například s náporem chřipkové epidemie. Detoxikuje organismus a popíjení kefírového nápoje působí i jako přirozené antibiotikum.
Pozor na nevolnosti a dobu konzumace
Ačkoliv mohou kefírový nápoj užívat všichni (s výjimkou dětí a těhotných kvůli obsahu alkoholu), ne každému „sedne“. Díky procesu přirozeného kvašení mohou mléko pít i lidé s intolerancí laktózy. V rámci detoxikačních účinků houby se mohou zpočátku projevit zažívací problémy a nevolnost. Je to zcela přirozené a svým způsobem žádoucí, ale je potřeba s tím počítat. Kefír byste také neměli pít stále, ale maximálně dvacet dní v kuse. Poté už si na něho tělo zvykne a nemá takový efekt. Pokud se u vás nevolnost projevuje déle než pět dní, kúru raději přerušte a začněte zase příští měsíc. Žádné závažné negativní účinky ovšem nebyly vědeckými studiemi potvrzeny.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
