Zimní období dalo našim zádům pěkně zabrat. Choulíme se do klubíčka, aby nám bylo tepleji, ale zapomínáme, že naše záda zatím trpí. Co s tím? Poradíme vám, jak dát hrbení sbohem a pěkně se zase narovnat.
Správný postoj je dřina. Co si budeme nalhávat. Je nesmírně těžké chodit rovně, sedět rovně a celkově se pohybovat tak, jak by se mělo. Dokonce z toho i bolí svaly! Taková bolest ale, na rozdíl od té z hrbení se, značí, že svaly pracují a jsou namožené. Můžeme ji, v přeneseném smyslu slova, přirovnat k bolesti porodní, kdy se ale nerodí nový člověk, nýbrž nové držení těla. Chcete se k němu dopracovat? Pak se držte těchto čtyřech doporučení.
1. Hýbejte se
Lidské tělo nebylo stvořeno k věčnému sezení nebo poposedávání. Bylo stvořeno k pohybu. Ačkoliv to tak dnes možná nevypadá. Chcete se zbavit bolestí zad a nutkání zakulatit je kdykoliv, kdy je už rovné sezení příliš náročné? Vzpomeňte si na lidskou přirozenost – pohyb – a každou půl hodinku se během pracovního dne protáhněte, projděte, rozhýbejte. Pohyb podpoří cirkulaci krve, přívod kyslíku a živin do svalů a zmírnit nebo úplně odstranit bolestivost. Zároveň takové počínání může celkově zlepšit mobilitu a sílu v těch částech těla, které jsou nezbytné pro jeho správné držení. Investujte do ergonomického vybavení nebo se zeptejte zaměstnavatele na možnosti zakoupení nového stolu, židle a dalšího.
2. Vědomě dýchejte
Ramena dolů, vypnout prsa, břicho zastrčit. Tak ale správné držení těla nevypadá. Správné držení těla je totiž o tom pomoci páteři najít její nejpohodlnější a nejefektivnější polohu. Síla by neměla být součástí. Všeho moc škodí a když se budete snažit silou, pravděpodobně to dlouho nevydržíte. Při správném postoji by lebka měla být nad hrudníkem, přímo nad srdcem, aby vytvořila jemnou vlnu na páteři. Jednoduchý způsob, jak upevnit postoj, je věnovat pozornost dechu. Abyste se mohli správně nadechnout, musí být páteř správně vyrovnána. Žebra se pohybují společně s dýchacími svaly. Když dýcháte, představte si, že se nadechujete od břicha a pokračujete přes rozšiřující se žebra až ke klíčním kostem, ramena se ale nezvedají.
3. Protahujte se
Zkrácené a napnuté krční a hrudní svaly přispívají k hrbení se. Protáhněte se každou půl hodinku. Propleťte prsty za hlavou, položte je na spodní část lebky. S nádechem otevřete hrudník, jemně zatlačte lokty dozadu a podívejte se do stropu. S výdechem přibližte bradu k hrudní kosti, lokty k sobě. Několikrát pomalu zopakujte.
4. Vyberte správný polštář
Nevhodný polštář může způsobit bolesti krční páteře a pravděpodobně může hrát roli i ve špatném držení těla. Ti, co spí na břiše, zpravidla žádný polštář nepotřebují – tato poloha jim totiž pomáhá udržet tělo v rovině. Jedinci preferující spánek na boku nebo na zádech mohou polštář použít prostoru mezi rameny a krkem. Když spíte na straně, rameno může být tlačeno dolů vaší tělesnou hmotností, čímž zároveň napínáte a přetěžujete krk. Ti, co spí na boku, zpravidla potřebují silnější polštář, protože mají největší mezeru k vyplnění – mezi ramenem a krkem. Existují ale i polštáře, které kopírují ergonomické potřeby těla bez ohledu na to, jakou spánkovou polohu preferujete.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
