Tuky, sacharidy a bílkoviny slouží jako zdroj energie. Vitamíny, minerální látky a fytonutrienty, mezi které patří polyfenolické látky, zase slouží jako mikro-důležité sloučeniny, bez kterých by naše tělo nedokázalo fungovat. Jestli našemu zdraví stravou nějak pomáháme, pak je to hlavně obsahem polyfenolů v našem jídelníčku. Proč?
Polyfenoly jsou látky, které jsou obaženy v rostlinách. Jsou to sloučeniny s nejrůznějšími účinky a významné množství látek jsou antioxidanty. Dokáží tělu pomoci bojovat s celou řadou nepříjemných onemocnění a potíží, jako je rakovina, osteoporóza, diabetes a onemocnění srdce. Zasahují do nejrůznějších dějů v našem organismu a dokáží dokonce zvrátit první karcinogenní procesy, které by třeba mohly skončit nádorem. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že mohou vyvolat i některé nežádoucí vedlejší účinky, jako je genotoxicita, potíže se štítnou žlázou nebo mohou interagovat s jinými léky na předpis. To ale spíše v případech, že je užíváte formou doplňků stravy v koncentrované podobě. Vždy je tedy lepší si je dopřávat hlavně prostřednictvím ovoce, zeleniny, čajů a bylin.
Biologické účinky polyfenolů v těle ovlivňuje řada faktorů. K nim patří samozřejmě samotný metabolismus, absorpce ve střevech a jejich biologická dostupnost. Některé potraviny mají těchto sloučenin více, některé méně. Existuje několik tisíc druhů polyfenolických látek, které jsou rozděleny do několika skupin a tříd. My vám nyní představíme zajímavé potraviny, které je obsahují ve velké míře a které stojí za to konzumovat.
Hřebíček
Studie z roku 2010 zveřejnila 100 potravin rostlinného původu s největším obsahem polyfenolů. Hned na prvním místě se objevil hřebíček. Ve 100 gramech obsahuje přes 15 g polyfenolických látek! V závěsu za ním byla máta (11 960 mg / 100 g) a anýz (5 460 mg / 100 g). Hřebíček má všestranné využití jak v kuchyni, tak pro výrobu různých tinktur a nálevů.
Kakao a čokoláda s vysokým podílem kakaa
S 3 448 mg / 100 g obsadilo čtvrté místo kakao. Na osmém místě se potom uvelebila tmavá čokoláda s 1 664 mg / 100 g. Mléčná čokoláda se v seznamu objevila také, kvůli nízkému obsahu kakaa ale skončila až na 32. místě.
Bobulovité ovoce
Na polyfenoly je bohatá i řada bobulí. Patří mezi ně oblíbené a snadno dostupné plody, jako je černý rybíz (758 mg / 100 g), borůvky (560 mg / 100 g), jahody (235 mg / 100 g) a maliny (215 mg / 100 g). V létě, jejich přirozené sezóně, si tedy těchto plodů dopřávejte co nejvíce!
Nebobulovité ovoce
Bobule nejsou jediným ovocem s vysokým množstvím polyfenolů. Podle Amerického časopisu Journal of Clinical Nutrition jich poměrně dost nabízí i jiné, nebobulovité druhy. Jedná se hlavně o švestky (377 mg / 100 g), třešně (274 mg / 100 g) a jablka (136 mg / 100 g).
Fazole
Fazole obsahují velké množství nutričně hodnotných živin. Zřejmě tedy nebude žádným překvapením, že se v nich nachází i cenné množství polyfenolů. U černých fazolí je to (59 mg / 100 g) a u fazolí bílých (51 mg / 100 g).
Ořechy
Hodně kalorií, ale také hodně důležitých živin. Tak lze stručně charakterizovat ořechy. Pozadu nejsou ani co se obsahu polyfenolů týče. Podívejte se, jak si stojí jednotlivé druhy: lískové ořechy (495 mg / 100 g), vlašské ořechy (28 mg / 100 g), mandle (187 mg / 100 g) nebo pekanové ořechy (493 mg / 100 g) obsahují slušné množství.
Zelenina
Na polyfenoly jsou bohaté hlavně i druhy zeleniny. Jedná se zejména o artyčoky (260 mg / 100 g), čekanku (166 mg / 100 g), červenou cibuli (168 mg / 100 g) a špenát (119 mg / 100 g).
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál