Cílem lifetime fitness není nic menšího než přivést k lásce ke sportu i ty, kteří se mu dosud vytrvale a poměrně úspěšně vyhýbali. Hodí se pro všechny věkové kategorie a předem potírá všechny výmluvy, proč mu nepropadnout také.
Termín lifetime, který se pro nový druh fitness užívá a o němž informuje server lze přeložit jako celoživotní. Vychází z předpokladu, že hledání fitness, které si užíváte, je jedním z klíčů dodržování zásad adherence. Jedná se tedy o aktivity, které můžete provozovat po celý život. Je mnohem snazší vynakládat čas a peníze na fitness, které vás bude bavit a které se dokonce může stát vaší vášní. Pro osoby starší 65 let je obecně doporučovaným minimem 30 minut mírného cvičení 5krát týdně nebo 20 minut intenzivního cvičení 3krát týdně, plus k tomu navíc silový trénink.
Překračovat limity, ale nejít přes komfort
Za tzv. lifetime fitness lze přitom považovat mnoho sportovních aktivit. To, co je nejlepší konkrétně pro vás, záleží jednoduše na tom, co máte rádi. Tenis, golf, plavání, běh, cyklistika a mnoho dalších sportů mají divize „mistrů“ nebo „seniorů“ umožňující sportovcům soutěžit na nejvyšších úrovních až do dospělosti a pokročilého věku. Samozřejmě není potřeba se účastnit závodů, abyste se mohli věnovat oblíbenému fitness – pokud nebudete chtít. A také není potřeba, abyste se tvrdohlavě drželi sportu, který jste kdysi milovali a nyní už vám nesedne. To by nebyl lifetime přístup. Existuje totiž spousta dalších možností a záleží jen na vás, kterou z nich si vyberete.
Klíčové je určení cíle – tím musí být zábava
Cvičící fyziolog Bob Hopper v knize Stick with Exercise for a Lifetime: How to Enjoy Every Minute of It! popisuje důležitost stanovení cíle vaší činnosti. Až to totiž v konečném důsledku promění sport běžný ve sport celoživotní. Zlepšení zdraví, kondice a fyzického vzhledu je podle něho rozhodně skvělou motivací pro to, začít sportovat. V dlouhodobém horizontu se ale jedná o motivátory poměrně slabé, s velmi nízkou pravděpodobností, že vydrží. Pokud se ale začnete hýbat s cílem bavit se, učit se novým dovednostem a zlepšovat výkon, lepší zdraví, kondice a fyzický vzhled přijdou jako vedlejší účinky a vy u toho, čemu jste se rozhodli věnovat, navíc vydržíte.
Co dělá celoživotní fitness celoživotním
Celoživotním fitness může být téměř jakýkoliv sport, který bude bavit a nebude nadměrně rizikový tak, aby přivodil trauma nebo zranění. Klasickým příkladem lifetime fitness aktivit je třeba možná na první pohled stereotypní chůze, jóga a cvičení ve vodě. Jsou velmi oblíbené, protože nevyžadují žádné speciální vybavení a ponechávají svobodu, protože je můžete praktikovat sami, vlastním tempem a nemusíte kvůli tomu někam docházet. Cvičení ve vodě je dobré pro klouby, protože voda snižuje jejich zátěž. Jóga pomůže zachovat pevnost, flexibilitu a vnitřní klid. Chůze je neskutečně variabilní a dostupná každému. Kromě toho se jako lifetime fitness hodí i pěší turistika, pilates, tanec, tenis, jízda na kole, bowling nebo curling, kanoistika, bojová umění (zejména tai chi), běh (i na lyžích), plachtění.
Jak mít z fitness radost
Bob Hopper tvrdí, že nezáleží na tom, jaký sport si vyberete a že byste neměli zapomínat na skutečnost, že stále můžete pokračovat ve zkoumání nových aktivit. Doporučuje několik strategií, které vám pomohou se z fitness více a lépe těšit. Za prvé je to práce s trenérem, protože získávání nových dovedností je neskutečně energizující. Za druhé byste měli zvážit připojení se k týmu nebo trénovat s parťákem, který vás podrží. A konečně, byste především měli trénovat pravidelně a stabilně. Určit si pevný čas, přes který nejede vlak. A nakonec je nutné pamatovat, že nikdy není pozdě začít.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál