Sezamové semínko je jedním z nejbohatších zdrojů vápníku

Sezamové semínko je jedním z nejbohatších zdrojů vápníku
zdroj: Adobe Stock

Jsou nenápadná, ale výživově velmi cenná a zdraví prospěšná. Drobná sezamová semínka dokáží s tělem učiněné divy. U nás se na ně trochu zapomíná, my vás ale chceme přesvědčit, že byste jim měli ve svém jídelníčku dát šanci.

V lidové medicíně se sezamová semínka používají po tisíce let. Jedná se o drobounké olejnaté plody rostlinky zvané Sezamum indicum, které mají v neloupaném stavu zlatavě hnědý odstín. Bez slupky jsou špinavě bílé, ale při opékání se mění opět na hnědou.

Proč si denně dopřát hrst sezamových semínek?

1. Podpoří imunitu
Sezamová semínka jsou dobrým zdrojem několika živin, které jsou důležité pro váš imunitní systém. Jedná se o zinek, selen, měď, železo, vitamin B6 a vitamin E. Zinek tělo potřebuje k tvorbě a aktivaci bílých krvinek, které bojují proti mikrobům. Mírný až středně závažný nedostatek zinku může snížit aktivitu imunitního systému. Jedním ze způsobů, jak se tohoto stavu vyvarovat, je konzumace sezamových semínek. Ve 3 lžících, což je přibližně 30 gramů, obsahují až 20 procent doporučené denní dávky zinku.

2. Optimalizují hladinu cukru v krvi
Chudé na sacharidy, zato bohaté na bílkoviny a zdravé tuky. Se stabilizací hladiny glukózy pomáhá pinoresinol, látka, která inhibuje působení trávicího enzymu maltázy. Ta rozkládá cukr maltózu na dvě glukózové jednotky.

3. Bojují se záněty
Chronické záněty mohou hrát hlavní roli v řadě zdravotních obtíží, včetně obezity, onemocnění srdce a ledvin, a dokonce i u rakoviny. Jedna studie naznačuje, že každodenní konzumace sezamových semínek může tělo před takovými zrádnými záněty chránit. Za tyto vlastnosti zřejmě nese zodpovědnost sesamin, sloučenina, která byla identifikována jak v semínkách, tak v oleji, který se z nich vyrábí.

4. Snižují krevní tlak
Vysoký obsah hořčíku podporuje snižování krevního tlaku a lignany, vitamin E a další antioxidanty, které v semenech sezamu najdete, zase brání tvorbě plaku v tepnách, což pomáhá příznivý krevní tlak udržovat. Z těchto důvodů, které jsou podloženy řadou studií, se odborníci domnívají, že pravidelná konzumace sezamových semínek se může příznivě odrazit na snížení krevního tlaku.

5. Snižují hladinu cholesterolu
Sezamová semena obsahují přibližně 15 % nasycených, 41 % polynenasycených a 39 % mononenasycených mastných kyselin v závislosti na sklizni. Výzkumy naznačují, že konzumace více polynenasycených a mononenasycených tuků v poměru k nasyceným tukům může snížit hladinu cholesterolu a snížit tak riziko srdečních onemocnění. Snižovat hladinu cholesterolu mohou i dva typy rostlinných sloučenin, které sezam také obsahuje, a to lignany a fytosteroly.

Malý zázrak skvělé chuti i účinků
Sezamová semínka jsou dobrým zdrojem zdravých tuků, bílkovin, vitamínů B, minerálů, vlákniny, antioxidantů a dalších užitečných rostlinných sloučenin. Pravidelná konzumace, ideálně hrst denně, může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi, bojovat proti artritickým bolestem a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chcete-li příjem živin ze sezamových semínek optimalizovat, jezte je nejen přímo koupená, ale zkuste jej na sucho opražit, namáčet nebo nechat naklíčit.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Dýňové „chilli con carne“

Dýňové „chilli con carne“

Chilli con carne je plné fazolí, rajčat a koření. Tradičně se připravuje s hovězím masem. V tomto receptu je však maso zaměněno za dýni, ale ani tak na chuti celý pokrm rozhodně neztrácí.

Čtěte dál
Mrkev: vliv konzumace na zdraví a rady na využití v kuchyni

Mrkev: vliv konzumace na zdraví a rady na využití v kuchyni

Jedna z nejoblíbenějších, nejpoužívanějších a také nejzdravějších druhů kořenové zeleniny: Zářivě oranžová (nebo někdy i žlutá) a příjemně...
Koření Čertovo lejno – odpudivý název, ale blahodárné účinky. V čem vám v kuchyni pomůže?

Koření Čertovo lejno – odpudivý název, ale blahodárné účinky. V čem vám v kuchyni pomůže?

Ačkoliv by se jistě mnozí z vás vyhnuli čemukoliv, co nese označení čertovo lejno, věřte, že byste se o hodně připravili. Assa foetida,...