Co je SIBO? A může toto onemocnění střev ohrozit i vás?

Co je SIBO? A může toto onemocnění střev ohrozit i vás?
zdroj: Adobe Stock

SIBO je méně známý a také méně rozšířený zdravotní problém týkající se střev, který se velmi špatně diagnostikuje. Pokud máte problémy s trávením a cítíte, že stále nemůžete přijít na to, co vám opravdu je, možná vás trápí něco vážnějšího, než jen rozhozené trávení.

SIBO neboli syndrom bakteriálního přerůstání je zatím stále považováno za relativně vzácnou věc. Bolesti břicha, plynatost, průjem – to jsou klasické příznaky syndromu dráždivého tračníku, který postihuje tenké střevo a je poměrně běžný. Jen v USA jím trpí okolo 25 milionů dospělých. Tyto symptomy ale mohou značit také méně známý stav bakteriální přerůstání. Dříve bylo toto onemocnění vzácné a objevovalo se zejména u pacientů s diabetem a revmatickými onemocněními. Dnes je však stále častěji diagnostikováno i u doposud zdravých lidí.

Když bakterie začnou přerůstat přes hlavu
V lidském zažívacím traktu se nacházejí miliony bakterií. Když se jich v tenkém střevě najednou začne pohybovat moc, nebo když se v tlustém střevě objeví bakterie, které zde normálně nemají co dělat, je zaděláno na problém jménem SIBO. To, že se bakterie najednou objeví tam, kam nepatří, mívá na svědomí špatná motilita střev – kontrakce svalů vyskytující se v gastrointestinálním traktu, když trávíte potravu. Pokud je s těmito pohyby problém, bakterie zde uvíznou a začnou se rozmnožovat. Vlivem toho se neabsorbují živiny z přijaté stravy a lidé, které trpí SIBO, tak nevysvětlitelně hubnou, trpí výživovými deficity a jsou vystavení zvýšenému riziku rozvoje osteoporózy.

Střevní motilita
Motilitu střev může poškodit řada různých faktorů. Obvykle souvisí s chronickými zdravotními stavy, jako je cukrovka, Crohnova choroba nebo předchozí operace, které postihly střeva. SIBO může být, ale také způsobeno alkoholem, cestováním, stresem nebo užíváním antibiotik. V podstatě vším, co narušuje mikroflóru ve střevech. V poslední době se o tomto syndromu mluví i ve spojitosti s potravinovými intolerancemi.

Příznaky SIBO se mohou případ od případu lišit
Příznaky SIBO jsou velmi podobné příznakům dráždivého tračníku, proto může být těžké je diagnostikovat. Některé výzkumy ukazují, že SIBO je vlastně jednou z příčin tohoto onemocnění. Svízelné je, že v závislosti na tom, jak vypadá bakteriální růst ve střevech, se mohou příznaky SIBO u každého jednotlivce lišit. Podle studie z roku 2017, který vyšla v magazínu Gut Liver, mohou mít jedinci trpící SIBO a produkující více plynu nejen průjem, ale také zácpu. SIBO se tedy nejčastěji projevuje nadýmáním, bolestmi břicha, průjmem nebo zácpou, nevolností, únavou, nevysvětlitelnou ztrátou hmotnosti, nutričními nedostatky, zejména u vitamínu B12, vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E, K a železa.

Antibiotika jsou jen dočasným řešením
Pokud vám lékař SIBO diagnostikuje, s největší pravděpodobností vám předepíše antibiotika, probiotika nebo jejich kombinace. Účelem je pomoci obnovit rovnováhu dobrých a špatných bakterií ve střevě. Antibiotika zmírňují bolesti břicha, průjmy a snižují nadměrný růst bakterií produkujících plyn methan. Jedná se ale pouze o dočasné řešení, které vás dostane z nejhoršího. S probiotiky je to těžké. Protože každý má jiné složení mikroflóry, může být hledání těch správných poněkud obtížné. Existuje ale celá řada potravin, které jsou přírodními zdroji probiotik – jedná se třeba o kysané mléčné produkty – jogurty, kefír, podmáslí, acidofilní mléko, tempeh, miso, kyselé zelí apod. Důležitou roli ale hrají i prebiotika, rozpustná vláknina, která podporuje růst těch dobrých bakterií ve střevě.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...