Zhoršuje se vám s postupujícím věkem paměť? Pak vám pomohou tyto doplňky stravy

Zhoršuje se vám s postupujícím věkem paměť? Pak vám pomohou tyto doplňky stravy
zdroj: Adobe Stock

Kód dlouhověkosti představuje pro vědce dosud nerozluštěnou záhadu. Ačkoliv důsledné cvičení, kvalitní strava a spánek, mohou účinky stárnutí snížit, konečná léčba demence a chronických problémů s pamětí dosud objevena nebyla. Existují ale některé prostředky, které pomohou zmírnit účinky stárnutí na paměť.

Za jeden z nejlepších způsobů, jak dlouhodobě předcházet předčasnému stárnutí, je považována správná výživa. Zejména pak taková, která dodává živiny zostřující paměť a celkově zlepšující činnost mozku. I když ale budete jíst co nejkvalitněji, opravdový efekt jen na bázi stravy nelze moc očekávat. Zde tedy dostávají slovo doplňky stravy, díky kterým jsou účinné látky dodávány v koncentrovanějším množství. Vybrali jsme pro vás 6 důležitých látek, u nichž četné studie potvrdily skvělé účinky na zlepšování/udržování paměti.

1. Vitamín B12
Vědci již dlouho zkoumají vztah mezi nízkými hladinami vitaminu B12 a ztrátou paměti. Podle odborníků může dostatek tohoto vitamínu ve stravě zlepšit vaši paměť. Slibné výzkumy ukazují, že může zpomalit pokles kognitivních funkcí u pacientů s časným nástupem Alzheimerovy choroby v případě, že je užíván společně s omega-3 mastnými kyselinami. Jeho nedostatek se nejčastěji objevuje u lidí, kteří trpí potížemi se střevy a žaludkem, a také u veganů, kteří tento vitamín nesuplementují.

2. Vitamín E
Existuje několik důkazů, které naznačují, že vitamín E může prospět mysli a paměti u starších lidí. Studie z roku 2014 publikovaná v americkém časopise Journal of American Medical Association zjistila, že vysoké množství vitamínu E může pomoci lidem s mírnou až středně závažnou Alzheimerovou chorobou. Účastníci užívali dávky 2 000 mezinárodních jednotek (IU) denně. Na druhé straně je dokázáno, že užívání množství přesahujícího 1 000 IU denně je rizikové pro osoby s onemocněním srdce a pro ty, kteří užívají léky na ředění krve. Údajně může také zvyšovat riziko rakoviny prostaty.

3. Vitamín D3
Dostateční denní příjem vitamínu D3 podporuje dobrou náladu, kognitivní funkce, kardiovaskulární systém, přirozenou obranyschopnost organismu, sílu svalů a kostí a další důležité ukazatele vitality. Díky těmto a dalším benefitům podporuje vitamín D3 mimo jiné i zdravé stárnutí.

4. EPA a DHA
Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA mají zásadní význam pro strukturu a fungování všech buněčných membrán, zejména mozkových buněk. DHA navíc podporuje tvorbu nervových buněk, vytvářejících synapse, podporuje také zdravou paměť a kognitivní funkce celkově.

5. Ginkgo biloba
Rostlinný extrakt z ginkgo biloby neboli jinanu dvoulaločného podporuje dostatečný průtok krve hlavně v perifériích a samozřejmě i mozku a tím tak podporuje jeho celkovou funkci. Prokrvení orgánů a periférií má mnoho pozitivních účinků pro tělo. V kombinaci s unikátní sestavou antioxidantů tak gingo biloba kromě toho, že chrání cévy, pomáhá mozku udržet dobrou mentální kondici. Již po několika dnech kúry na sobě pocítíte změny.

6. Lecitin
Lecitin je přírodní látka tělu vlastní, která je nezbytná pro správnou integritu somatických buněk. Lecitin samotný příznivě ovlivňuje paměť a celkovou mentální kondici, napomáhá snižování hladiny cholesterolu a lipidů v krvi, urychluje spalování tuků a brání jejich ukládání v játrech. Pokud jej nechcete užívat v tabletkách, můžete jej v lékárnách nebo ve specializovaných prodejnách zdravé výživy zakoupit granulovaný a přidávat v této podobě třeba do jogurtu. Ve větším množství se také nachází ve žloutku. 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!