Kofein. Známý stimulant nacházející se v různých potravinách, nápojích a dalších produktech. Technicky vzato je to droga, která půjčuje energii na dluh a umožňuje bdít, když byste měli spát nebo odpočívat. Jaká dávka je ještě bezpečná a co hrozí, když se předávkujete?
Káva, čaj, energetické nápoje. Oblíbené zdroje kofeinu či theinu, které popíjíme každý den. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) je doporučené maximum kofeinu pro dospělého člověka (vyjma těhotných žen, u nichž je to 200 mg) 400 mg, což odpovídá přibližně 5-6 šálkům kvalitního espressa. Děti a mladiství by kofeinové nápoje podle doporučení EFSA neměli pít vůbec, adolescenti případě ne více než 100 mg. Přesto se tak často děje. Jaké mohou být následky?
Průměrný poločas rozpadu kofeinu v krvi je těžké určit
Průměrný poločas rozpadu kofeinu v krvi se pohybuje od 1,5 – 9,5 hodin. To znamená, že kdekoliv mezi touto dobou může hladina kofeinu v krvi klesnout na polovinu původní hodnoty. Jedná se o poměrně široký rozsah, který poněkud znesnadňuje poznat přesné množství kofeinu, které může vést k předávkování. Navíc se tvrdí, že to, co doopravdy představuje bezpečné množství kofeinu, se pro každého liší podle věku, hmotnosti a samozřejmě celkového zdraví.
Pozor na zvýšený tep i hormonální nerovnováhu
Předávkování kofeinem může v nejtěžších případech ohrozit i život. Mnoho lidí si ale všimne pouze některých nepříjemných příznaků, které zmizí, jakmile je kofein vyloučen z těla. Situace, kdy k němu dojde, je individuální. Někteří lidé totiž často a pravidelně překračují denní doporučenou dávku kofeinu, a přesto jsou v pohodě a nic se jim neděje. I přesto se však takové jednání nedoporučuje, protože je dokázáno, že vysoké dávky kofeinu mohou způsobit vážné zdravotní problémy, včetně nepravidelného tepu, záchvatů a hormonální nerovnováhy.
V bezpečí nejsou ani děti
Pokud zkonzumujete na svůj vkus moc kofeinu a dostanete se do rizika předávkování, tělo obvykle dává situaci najevo více či méně zřejmými signály. Buďte obezřetní, protože některé z nich mohou být velmi nenápadné, jejich následky ale mohou být velmi nepříjemné. Patří sem závratě, průjmy, žízeň, nespavost, bolesti hlavy, horečka nebo podrážděnost. Závažnější příznaky již vyžadují lékařskou péči a zahrnují potíže s dýcháním, zvracení, halucinace, zmatek, bolest na hrudi, nepravidelný nebo zrychlen tep, nekontrolovatelné pohyby svalů a křeče. Předávkování kofeinem může ohrozit i děti-kojence, a to tehdy, když jej obsahuje mateřské mléko.
Nebojte se oslovit lékaře
Pokud máte podezření na předávkování kofeinem, dejte svému lékaři vědět o všech kofeinových látkách, které jste zkonzumovali dříve, než jste na sobě začali pozorovat první příznaky. Lékař bude pravděpodobně sledovat váš dech a jeho rychlost a intenzitu, dále srdeční tep a krevní tlak. Může vám změřit teplotu nebo udělat test moči či krve, aby identifikoval, jaké látky se ve vašem těle nacházejí a zda mohou samy o sobě nebo v kombinaci s kofeinem činit potíže a být příčinou vámi popisovaných a jím zjištěných příznaků.
Důležité je dostat kofein z těla pryč
Cílem zásahu potom bude dostat kofein ven z těla, přesněji řečeno z gastrointestinálního traktu. Toho lze docílit například černým uhlím, běžný lék na předávkování jakýmkoliv léčivem. Pokud už kofein do gastrointestinálního traktu pronikl, může lékař nabídnout projímadlo nebo dokonce i výplach žaludku. Na základě zvážení naléhavosti situace lékař sám určí, která metoda bude nejvhodnější. Proto pokud u sebe zaznamenáte výše popisované příznaky a pojmete podezření, že jste se předávkovali kofeinem, nespoléhejte se na domácí léčbu, která vždy nutně nemusí urychlit metabolismus kofeinu v těle a může tak mnohdy spíše uškodit než doopravdy pomoci.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál