Mléko a mléčné výrobky, zejména ty tučné, bývají spojovány s různými zdravotními problémy, zejména kardiovaskulárního typu. Důkazy založené na výzkumech na toto téma však byly až do této doby poměrně nekonzistentní. Dvě nedávné studie podporují myšlenku, že mléčné výrobky nelze házet do jednoho pytle, protože všechny nutně nemusí být nepřítelem...
Loňská studie, publikovaná počátkem srpna v americkém magazínu Lancet, zjistila, že lidé, kteří denně přijali tři porce mléčných výrobků, vykazovali nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a předčasných úmrtí než ti, kteří to nedělali. Jiný nedávný výzkum, jehož výsledky byly předneseny na Evropském sdružení kardiologických kongresů v Mnichově, tvrdí, že studenti, kteří pravidelně jedli jogurty a sýry, měli nižší riziko úmrtí během studií než ti, kteří tak nečinili.
Souvislost mezi konzumací mléčných výrobků a srdečními chorobami je zpochybňována
A zmíněné výzkumy nejsou jediné, které vyvracejí možnou souvislost mezi konzumací mléčných výrobků a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. V závěsu za nimi kráčí řada dalších. Významným hlasem je v tomto směru třeba poměrně čerstvá studie společnost Lancet, v jejímž rámci 130 tisíc lidí v 21 zemích konzumovalo denně 3 porce mléčných výrobků, jako je sklenice mléka, porce jogurtu, plátek sýra nebo lžička másla. Po 9 let, kdy výzkum probíhal, se účastníci studie mohli těšit z nižšího rizika onemocnění srdce – 3,5 % oproti 4,9 % náležejícím „nemlékařům“ – a úmrtí – 3,4 % oproti 5,6 %. Na základě těchto výsledků sdělili autoři studie veřejnosti, že by lidé od konzumace mléčných výrobků neměli být odrazováni, a naopak by k ní měli být povzbuzováni. Meta-analýza dalších 12 studií víceméně tato slova potvrdila, s výjimkou konzumace plnotučného mléka, u něhož několik výzkumů potvrdilo zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.
Pro zdravé kosti a nižší krevní tlak
Jaká je tedy všeobecná situace ve světě? Navzdory tomu, že proti mléku se v současnosti, i s ohledem na veganství, poměrně brojí, shodují se přední světové výživové autority v tom, že mléčné výrobky tělu spíše prospívají, než že by mu škodily. Obecně se tedy konzumace mléka, jogurtů a sýrů považuje za zdravou. Příjem mléčných výrobků se podle toho pojí se zlepšením zdraví kostí, snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky typu 2 a nižším krevním tlakem. Vybírat byste ale měli spíše polotučné mléčné výrobky či občas tučné v bio kvalitě a doplňovat je rostlinnými alternativami obohacenými o vápník. Mléčné výrobky jsou také dobrým zdrojem bílkovin, fosforu a draslíku.
Vyváženost především
Mléko tedy je zdrojem cenných živin. Navzdory tomu všem nemusí sednout – třeba těm, kteří trpí potravinovými alergiemi nebo těm, kteří jej nechtějí konzumovat z přesvědčení nebo kteréhokoliv jiného důvodu. Dobrou zprávou je, že na trhu je dnes dostupná spousta rostlinných alternativ, z nichž se dá, při racionálním přístupu, vytáhnout to, co tělo potřebuje a co mu v tradiční podobě dát právě mléko. Pokud už mléko a produkty z něj konzumujete, pak byste se podle odborníků měli zaměřovat spíše na bio produkty z ekologického zemědělství, které je šetrné k přírodě i zvířatům.
Ať už ale mléčné výrobky konzumujete, nebo ne, vždy záleží zejména na celkovém způsobu stravování. Ten je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a dlouhověkost. Dbejte tedy na to, aby váš jídelníček zahrnoval dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů, polynenasycených tuků a minimum cukru.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál