S jarem končí výmluvy – začněte s pohybem třeba prací na zahrádce

S jarem končí výmluvy – začněte s pohybem třeba prací na zahrádce
zdroj: Adobe Stock

Jaro je ideální období, ve kterém se po dlouhé zimě můžeme opět dostat do kondice. Mysleme na to, že fyzická námaha má pozitivní vliv nejenom na úpravu váhy, ale také odbourání stresu a psychickou pohodu.

K tomu, aby pohyb přinášel zábavu, je důležité vybrat vhodnou aktivitu. V opačném případě je totiž dost pravděpodobné, že nás to nebude bavit a velmi rychle se vrátíme k pohodlnému nicnedělání. Veškerá motivace k tomu, abychom se sebou konečně začali něco dělat, tak přijde vniveč.

Proč je důležité se hýbat?
I když se nám třeba zrovna nechce jakkoli sportovat, neměli bychom zapomínat na to, že tělo pohyb potřebuje. Jestliže se mu nedostává pravidelné pohybové aktivity, začne ztrácet svalovou a kostní hmotu, a naopak bude nabývat tukem. K tomu je třeba připočítat bolavé kosti, klouby, potíže s vysokým tlakem, riziko dalších civilizačních chorob a například i problémy se spánkem, psychikou apod.

Půlhodina v pohybu
Podle odborných vědeckých studií už třicet minut každodenního pravidelného pohybu napomáhá ke zlepšení zdravotní kondice. Není nutné sportovat v pravém slova smyslu. Obzvlášť v případě různých zdravotních indispozic to vlastně ani není možné. Možností k pohybu se dá najít v běžném dni spousta. Tak například cestou do práce i z práce můžeme vystoupit z tramvaje, metra nebo autobusu o pár stanic dřív a dojít pěšky. Ranní procházka dodá energii, v odpolední se naopak rozplynou všechny nepříjemnosti, které se nám během dne staly. Počítá se i chůze do a ze schodů, pochopitelně nikoli do desátého patra a s nákupními taškami.

Není to složité
To neznamená, že když jsme se až dosud pořádně nehýbali, že bychom si nemohli na nějaký pohyb zvyknout. Jak už bylo řečeno výše, pro začátek je nejideálnější chůze. A jelikož pro člověka je prospěšná jakákoli běžná fyzická aktivita, můžeme k ní přidat třeba i práci na zahradě, což je v tomto období zcela aktuální téma. Někomu takový pohyb bude stačit, jiný si uvědomí, že by rád zkusil ještě něco jiného. Ostatně, i zdánlivě obyčejná chůze se dá povýšit na vyšší level. Tedy za předpokladu, že ji budeme provozovat s hůlkami nordic walking, díky kterým se zapojuje během pohybu více svalů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak se v kondici udržet i po padesátce? Není to žádná věda

Jak se v kondici udržet i po padesátce? Není to žádná věda

Stárnutí je nevyhnutelné. Narůstající věk zastavit nemůžete, můžete ale zpomalit změny, které s ním souvisejí. Klíčem je starat se o tělo i o ducha. Někde uvnitř to všichni víme, málokdo tyto rady ale...

Čtěte dál
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...
Nejčastější chyby ve výživě a regeneraci sportovců

Nejčastější chyby ve výživě a regeneraci sportovců

Vhodná strava je nedílnou součástí sportovních výkonů a to nejen u profesionálních sportovců. Stejně jako v běžné stravě i ve sportovní...

Videorozhovor