Jak poznáte, že máte laktózovou intoleranci?

Jak poznáte, že máte laktózovou intoleranci?
zdroj: Adobe Stock

V posledních letech stále přibývá množství lidí se zdravotními problémy, které se nějakým způsobem dotýkají mléka a mléčných výrobků. Potravinové alergie a intolerance jsou něco, co jsme dříve skoro neznali. Co to vlastně ta laktózová intolerance přesně je a jak se stravovat, když vám byla diagnostikována?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na problematiku laktózové intolerance jsme se zeptali RNDr. Michaely Bebové, odbornice na výživu a biochemičky.

Sledujte náš kanál na youtube

Laktóza je cukr, tzv. mléčný cukr, který se skládá ze dvou monosacharidů, galaktózy a glukózy. Když v tabulce nutričních údajů uvidíte u přírodního neslazeného mléčného výrobku několik gramů jednoduchých cukrů, pak to bývá právě laktóza.

Laktóza podléhá v tenkém střevě enzymatickému štěpení, o které se stará enzym laktáza. Pokud tento enzym ve střevním epitelu chybí nebo se v něm nachází ve velmi malém množství, vzniká laktózová intolerance, která je přímo úměrná množství enzymu. Tato intolerance se projevuje nejčastěji nadýmáním a plynatostí. Není to tedy onemocnění nijak závažné, vyžaduje však vyloučení mléka a většiny mléčných výrobků ze stravy.

Laktázu si naše tělo vyrábí nejvíce do prvních 5-ti let věku, poté se její hladina exprese přirozeně sníží – u někoho méně a u někoho více. Rozdíly jsou také interkontinentální. Je známo, že Asiati obecně velmi špatně snáší mléčné výrobky a laktózová intolerance je velmi častý jev. V Evropě jsme ale na mléko historicky zvyklí a laktózová intolerance se pohybuje jen u okolo 2–4 % populace.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....