Sezóna medvědího česneku je tu – jak využít jeho léčivých účinků naplno?

Sezóna medvědího česneku je tu – jak využít jeho léčivých účinků naplno?
zdroj: Pixabay

Medvědí česnek je dalším pokladem našich luk a lesů, kterým příroda vybavila naše podnebné podmínky. Často roste u lesů jako plevel a spousta lidí si ho tak každoročně zjara jezdí nasbírat k domácímu zpracování. Jeho obliba opět narůstá a není, čemu se divit. Pojďme se podívat na důvody, proč by neměl chybět ani v našem jídelníčku, a to především teď, na jaře.

Když se řekne česnek, všem se jistě vybaví stroužky česneku kuchyňského, který má oprávněně místo téměř v každé domácnosti. Dokáže totiž dodat šmrnc nejrůznějším studeným i teplým pokrmům, a navíc má obrovské léčivé účinky. Podobnou chutí, avšak dokonce mnohem léčivějšími účinky vyniká medvědí česnek. Říká se mu tak právě proto, že jej zjara vyhledávají medvědi, aby si jím po zimním spánku pročistili žaludek, střeva a krev. Znáte ho? Rozhodně stojí za seznámení!

1. Rozmanitost využití
Oproti klasickému česneku kuchyňskému se u této bylinky konzumují listy, které svým vzhledem připomínají listy konvalinky. Od té ho však jednoduše rozeznáte intenzivní česnekovou vůní. Léčivé účinky obsahuje v syrové podobě, tepelnou úpravou je ztrácí. Listy se dají skvěle kombinovat do různých salátů, zeleninových příloh nebo polévek, avšak výborné jsou i samotné, například k pečivu, ať už najemno nasekané, zamíchané do pomazánek či rozmixované v podobě pesta. Listy je možné také zamrazit na pozdější použití, aniž by ztratily své účinky. Setkat se můžete dokonce i s vínem z medvědího česneku, tinkturou či klasickým sušeným kořením nesoucím příjemnou chuť.

2. Léčivé účinky
Medvědí česnek je velmi opěvovaný hlavně pro jeho léčivé účinky, které jsou pro naše tělo tolik prospěšné zejména na jaře – tedy v době, kdy raší a kdy se sbírá. Jedná se především o schopnost navyšovat obranyschopnost organismu obzvlášť zjara, kdy naše tělo potřebuje největší vzpruhu v podobě podpůrných bioaktivních látek a živin. Uvádí se, že účinně působí proti ateroskleróze, snižuje krevní tlak a vypuzuje parazity. Je vhodný pro jarní omlazovací kúry, očisty od škodlivých látek a svou schopností čistit krev léčí chronické kožní choroby. Má dezinfekční účinky na celou dýchací i trávicí soustavu. Léčivě působí zejména na žaludek a střeva. Říká se, že je malým zázrakem na trvale zahleněné průdušky a s tím spojené dýchací obtíže, a to hlavně u starších lidí. Kdo se orientuje v biochemii možná ocení jeho obsah alicinu, známého nejen pro své silné antibiotické účinky. Dále obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B, C, PP, flavonoidy, slizy, biokatalicky účinné látky, fytoncidy a další.

3. Jednoduché zpracování
Skvělé na medvědím česneku je, že je velmi nenáročný na pěstování a vlastně i na sběr. Pokud víte o místech, kde každoročně roste, nebo ho máte dokonce na záhradce, můžete si být jisti, že plný koš nasbíráte v řádu jen pár minut. Někteří si jej umytý a nasekaný ukládají do mrazniček, ti kreativnější zpracovávají chutné domácí pesto. Jak? Inspirujte se naším tipem:

Pesto z medvědího česneku
Ingredience: 150 g medvědího česneku, 15 g soli, špetka pepře, 50 g kešu ořechů natural, 150 ml panenského olivového oleje.
Postup: Listy omyjte a rozmixujte spolu s ostatními surovinami do hladké pasty. Uložte do uzavíratelných skleniček, zakápněte trochou oleje a skladujte v lednici. Spotřebujte do několika dní.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt. Jaké další důvody potřebujete znát, abyste ho jedli každý den?

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...