Není hubnutí jako hubnutí. Pokud zhubnete tuky, dosažená hmotnost vám při zachování zdravého stravování a přiměřeného pohybu pravděpodobně vydrží. Pokud ale zhubnete svalstvo, což se bohužel stává celkem často, nic prospěšného pro tělo neuděláte. Jak tedy hubnout cíleně jen tuky?
Když někdo řekne, že chce „zhubnout“, zpravidla má na mysli, že se chce zbavit přebytečného tuku. Protože asi nikdo by dobrovolně a cíleně nechtěl hubnout svaly. Svaly jsou metabolicky aktivní tkáň, vytvářející tvary samotného těla. Mluví-li se tedy o „rýsování“ nebo „tvarování“ určitých partií, vždy je tím míněna práce se svalstvem, které se v tomto místě nachází. Cílem hubnutí by tedy mělo být posilovat poměr svalstva oproti tuku v těle a jeho množství snižovat na zdravou optimální mez. Ubírá-li se redukce hmotnosti touto cestou, je všechno v pořádku. Organismus prospívá, metabolismus se zrychluje, vy máte více energie a chuti do života. Jak docílit pozitivního výsledku?
1. Kalorický deficit musí být jen mírný
Neexistují žádné dva způsoby, jak na to. Abyste zhubli, musíte zkrátka být v kalorickém deficitu. Tedy spálit více kalorií, než přijmete. To je základní zákon termodynamiky. Rozsah kalorického deficitu potom určuje, jak rychle a jak správně budete hubnout. Vezměme to selským rozumem. Pokud budete mít celou dobu hlad, nedostatek energie, nebude se vám chtít hýbat se a budete pořád jen neustále přemýšlet o jídle, začnete proces hubnutí nenávidět a pravděpodobně s ním dříve či později doslova praštíte. Daleko rozumnější a efektivnější tedy bude omezit kalorie chytře a to tak, abyste hubnuli, měli dostatek energie, ale netrpěli ustavičně vlčím hladem.
Pro tento zdravý způsob hubnutí, který se zpravidla vyznačuje právě žádaným hubnutím tuků, se obecně doporučuje ubrat z celkového kalorického příjmu 10-20 %, ne více. To znamená, že když si někdo udržuje váhu denním příjmem 2 500 kcal a chce něco shodit, měl by přijímat 2 000-2 250 kcal. Takové uměřené a rozumné omezení kalorického příjmu zpravidla uchrání rizika ztráty svalů a dalších výše popsaných těžkostí spojených s nedostatečným příjmem energie.
2. Zaměřte se na silový trénink
Svalům se také říká aktivní hmota. Všimněme si především slůvka aktivní. Proto, aby byly svaly funkční, nestačí jen je mít, protože od přirozenosti je má každý. Důležité je, je používat. Když budete svaly stimulovat efektivním silovým tréninkem, který může být klidně s vahou vlastního těla jako je třeba TRX, funkční trénink, ale třeba i jóga nebo pilates, bude tělo vědět, že jsou svaly potřebné a instinktivně je bude bránit před ubíráním bílkovin vlivem, byť i jen mírného, kalorického deficitu. Místo toho se, podpořeno dobrou stravou, bude chtít zbavit zbytečného – tedy tuku.
3. Jezte dostatek bílkovin
Svalovou tkáň tvoří především bílkoviny. Při konzumaci dostatečného množství bílkovin dodáváme svalům aminokyseliny potřebné k vybudování svalstva nového. Adekvátní bílkoviny také napomáhají regeneraci po cvičení, což umožňuje se svaly dále pracovat a rozvíjet jejich funkčnosti i objem. Bílkoviny jsou navíc mimořádně sytivé a tělu trvá delší dobu, než je stráví, proto prodlouží nástup hladu mezi jednotlivými jídly a eliminují riziko ztráty svalové hmoty.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?

Jak si vytvořit zdravý návyk na pohyb a sportovní aktivity?

Pole dance – sport, který dostane do formy každý sval v ženském těle

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!
