Sport a pitný režim by měly jít ruku v ruce. To platí i v případě chůze. S každým krokem totiž tělo ztrácí vodu. A když ji nedoplňujete, může dojít k dehydrataci organismu. Důležité ale také je, abyste nepili více, než tělo potřebuje. Kolik pít a hlavně co pít?
Napijte se ještě před procházkou
Je dobré, abyste ještě před zahájením cvičení byli dobře hydratováni. Přibližně 2 hodiny před procházkou proto vypijte sklenici vody (250-300 ml). Tím tělu umožníte, aby vodu zužitkovalo a to, co je přebytečné, vyloučilo v podobě moči dříve, než vyrazíte na cestu. Vyhnout byste se měli kofeinovým nápojům, které vlivem ztráty tekutin způsobí žíznivost a nucené pauzy na malou toaletu.
Každých 30 minut trocha vody
Základním pravidlem je pít každých 30 minut chůze alespoň několik doušků vody. Pokud tedy předem víte, že po cestě, kterou jste si zvolili, nebudou zastávky, na nichž byste se mohli osvěžit, vezměte si určitě pití s sebou. Pro procházky kratší než 2 hodiny bohatě postačí čistá voda. Během delších výšlapů, které trvají až několik hodin, organismus ocení sportovní nápoje doplněné o minerály nebo lehce slané občerstvení, díky kterému doplníte ztracený sodík.
Poslouchejte svou žízeň
Dříve se tvrdilo, že byste měli pít ještě předtím, než vlastně dostanete žízeň. Nyní už se odborníci spíše přiklání k tvrzení, že chodci a běžci by mechanismům spouštějícím žízeň měli důvěřovat a pít, když na ně žízeň přijde. Připravte se ovšem, že čím víc budete pít, tím žíznivější pravděpodobně budete. Když víte, že se budete potit, zajistěte si proto dostatečný přísun tekutin. A to zejména ve vysoké nadmořské výšce, v extrémních vedrech a při nízké vlhkosti. V takových podmínkách ztrácíte více tekutin a s největší pravděpodobností budete potřebovat pít více než obvykle. Nechte se vést žízní a poslouchejte ji.
Přepití se projevuje podobně jako dehydratace
Pokud ztratíte více vody, než přijmete, nastoupí dehydratace. Ta se může projevit různě. Mezi nejčastější příznaky patří extrémní žízeň, únava, závratě nebo mdloby, nedostatek moči nebo její tmavě žlutá barva, suchá kůže, oči a ústa. Problém ale může přijít i ve chvíli, kdy pijete moc. Může totiž dojít k rozředění sodíku v krvi. Což je častý problém pomalejších běžců a chodců, zejména na závodech. Projevy jsou podobné jako při dehydrataci – nevolnost, bolest hlavy, únava a svalové křeče.
Čistá voda z kohoutku bohatě postačí
Abyste zůstali hydratovaní, nepotřebujete žádný zvláštní typ vody. Bohatě postačí voda z kohoutku. Někteří chodci dávají přednost chuti filtrované vody, nebo si vodu natáčí do speciálních designových lahví. Ujistěte se, že své lahve před opětovným naplněním důkladně vyčistíte – zkrátka dbejte na hygienu. Dejte si pozor na pití vody z jezírka nebo potoka – pijte jen z ověřených a na první pohled čistých pramenů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál