Jógová praxe pro začátečníky aneb proč se věnovat józe

Jógová praxe pro začátečníky aneb proč se věnovat józe

Pojem jóga je dnes neznámý jen málokomu. Spíše naopak. Ze všech stran se na nás valí fotky dokonale štíhlých a ladných jogínů zaujímajících atraktivní gymnastické polohy. Ony polohy sami o sobě ale zřejmě nebudou tím jediným, co každý den k józe láká stále více lidí. To spíše ten klidný a pokojný výraz těch, kteří je zaujímají.

Kdyby to bylo kvůli polohám, dělali bychom gymnastiku. To je skvělý sport, náročný, ale velmi účinný. Nebo jemnější scénický tanec. Nebo jenom strečink, protahování. Ale jóga? Jóga je o něčem úplně jiném. Je o tom výrazu klidu a pohody, který se rozprostírá na tváři těch, kteří v polohách setrvávají. Jak je možné, aby se někdo cítil pohodlně, když to na první pohled vypadá tak složitě? A to je právě ono – to, co nás jóga učí a proč je tak oblíbená – učí nás cítit se dobře a pohodlně ve všech životních situacích. Abychom nezaujímali křečovité krkolomné pozice, ve kterých se budeme cítit stísněně, ale pouze polohy, v nichž nám bude dobře. Respektive učí, jak z pozice vytvořit polohu. A těmi na podložce to všechno jenom začíná. Nebo končí?

Roztěkaná mysl znesnadňuje koncentraci
Jak je možné cvičit jógu mimo podložku? Možná se tak ptáte i vy. Ano, je to možné, a dokonce velmi dobře. Jóga je totiž cvičením nejen těla, ale také mysli. Jistě znáte ten pocit, kdy vám v hlavě zběsile lítají myšlenky jedna přes druhou a vy nejste schopni je jakkoliv ukočírovat. Potom nemůžete večer usnout, v noci se budíte, ráno vstáváte rozlámaní a bolaví, v práci se nesoustředíte, nesoustředíte se ale ani doma nebo třeba při běhání. Ať děláte cokoliv s pomocí fyzického těla (sport, ruční práce, uklízení, vaření apod.), nejde vám zastavit ten věčný koloběh neustále běžících myšlenek. Jste z toho unavení, otrávení, ale nevíte, co s tím. Neužíváte si přítomného okamžiku, spěcháte někam, abyste stihli něco, a uniká vám krása obyčejného života. 

Sám se sebou a se svým dechem
A právě tady pomáhá pomocnou ruku jóga. Pomáhá najít otěže, které zkrotí roztěkanou mysl a ukočírují rozlítané myšlenky. Využívá k tomu velmi dostupného prostředku. Koncentrace na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Dýcháme už od narození. Bez dechu bychom nežili. Dýcháme ráno, v poledne, odpoledne, večer, a dokonce i při spánku. Jsme si toho ale vědomi? Velmi často bereme dech jako samozřejmost, něco, co zkrátka je, a tak tomu není třeba věnovat pozornost. Tak to ale není. Právě dech nám umožní obrátit pozornost dovnitř, do hlubin sebe sama a najít zde pochopení, klid a vnitřní pohodu, která je nezávislá na vnějším světě. 

Vnitřní pohoda vychází z nás samých
Samozřejmě, že to všechno nejde najednou. Ale pomalu a postupně je možné dopracovat se ke zklidnění mysli i těla. Jakmile se totiž naučíte vnímat dech, najednou otevřete oči a uvidíte, jak je ten vnější svět krásný. Kolik radosti se v něm ukrývá. Jak zbytečné je trápit se malichernostmi, jimiž se často zbytečně užíráte. A k někomu toto uvědomění, tento „aha“ moment, přijde přes fyzické polohy, kdy si najednou uvědomí jedinečnost samozřejmosti dechu, k jinému přijde ve chvilkách klidu, kdy zavře oči a pokusí uvolnit oka řetězu proudících myšlenek tím, že si jich přestane všímat a místo toho začne pozorovat, kam ho zavede dech. Každý z nás je jiný a jedinečný, a tak každého jóga osloví ve směru a stavu, v němž je připraven jí začít naslouchat. Ve skutečnosti ale nenasloucháme nikomu jinému než sami sobě. To je v konečném důsledku to, co jóga učí a kam vede – k nám samým.

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...