Proč někoho při změně počasí bolí klouby?

Proč někoho při změně počasí bolí klouby?
zdroj: Adobe Stock

Možná, že vaše babička poznala, kdy se blíží bouře podle toho, že ji bolela kolena. Nebo dokonce přímo vás bolí klouby, když se ochlazuje a nebo se mění počasí. Má počasí opravdu vliv na to, jak se cítí naše klouby? A nebo je to je babská pověra, která se u nás ustálila..?

Co pojí počasí s bolestmi kloubů se zatím zjistit nepodařilo
Je běžné vinit z bolestí kloubů počasí. Mnoho lékařů se doopravdy domnívá, že chladné a deštivé dny se opravdu mohou projevit na stavu vašich kloubů. Vědci se bolestem kloubů a jejich spojitosti s počasím věnují již řadu let. Zatím ale nikdo nemůže s jistotou říci, co konkrétně tyto dva jevy spojuje. Ne, že by studie zkoumající danou záležitost neexistovaly vůbec. Existují, ale byly provedeny na velmi malém počtu lidí, což je pro vytváření jakýchkoliv závěrů nedostatečné a neprůkazné. Pro vědce je obtížné přesně určit, jaké konkrétní počasí se na stavu kloubního aparátu projevuje opravdu negativně.

Původcem bolesti může být barometrický tlak
Pořád ale existují teorie. Jednou z nich je, že lidé trpící bolestmi kloubů, zejména vlivem artritidy, mohou být citliví na změny barometrického tlaku. Během artritidy dochází k opotřebovávání a ubývání chrupavčité tkáně uvnitř kloubních spojení, důsledkem čehož mohou být nervy v odkrytých kostech náchylnější na tyto změny. Další myšlenkou je, že změny barometrického tlaku mohou způsobit rozšíření šlach, svalů a dalších tkání, což může v kloubech postižených artritidou způsobit bolest. Nízké teploty také mohou zvýšit hustotu tekutiny uvnitř kloubů a způsobit tak jejich „tuhost“ patrnou při pohybu. Někdy si ale podle vědců za bolest můžeme sami, a to tehdy, když se nám nechce kvůli dešti a zimě vylézat ven a zůstaneme raději v pohodlí vyhřátého domova. Neaktivní klouby potom mohou ztuhnout a bolet vlivem prostého nicnedělání.

Výsledky studií se různí
Několik studií se pokusilo určit druh změn počasí, které se nepříznivě podepisují na stavu kloubů. Nálezy jsou ale natolik široké, že je bohužel nelze blíže specifikovat. V jednom z takových výzkumů vědci pozorovali 200 jedinců trpících osteoartritidou kolene. Zjistili, že na stavu jejich kloubů se podepsalo každé snížení teploty o 10 °C stejně jako nízký barometrický tlak, což odpovídá i nárůstu bolesti při artritidě. Nizozemská studie 222 jedinců s osteoartritidou kyčle zase zjistila, že bolest a ztuhlost se u pacientů během dvou let zhoršovala společně se stoupajícím barometrickým tlakem a vlhkostí. Další skupina vědců žádné souvislosti mezi změnami počasí a bolestí kloubů nenašla. Podobné výsledky získaly dvě nedávné studie v Austrálii.

Jedna věc je věda, druhá věc je praxe
Ačkoliv výsledky vědeckého snažení jsou zatím nejasné, pro mnoho lidí jsou bolesti kloubů ovlivňované počasím reálné. Někdo může být na měnící se počasí zkrátka náchylnější. Někteří tvrdí, že jim úlevu přináší teplo, ani tato skutečnost ale není nikterak vědecky prokázána. Naštěstí existuje několik způsobů, jak bolesti spojené se změnou počasí zmírnit. A spoustu z nich můžete praktikovat z pohodlí domova.

Co dělat, aby klouby nebolely
Když teploty klesnou, zkuste se udržovat v teple – dopřejte si horkou sprchu nebo vanu, dbejte na teplé oblečení a nebojte se vrstvit, užívejte rukavice, klidně i doma, a teplé ponožky, v noci sáhněte po elektrické dečce nebo si zkrátka přitopte. Na drobné klouby na rukou postižené artritidou blahodárně působí velmi teplý parafínový vosk, z něhož se dělá zábal, v němž si vaše ručky po 20 minut odpočinou. Parafín mezitím ztuhne a vy jej potom jednoduše sloupáte. Výsledkem jsou prohřáté klouby a heboučká a vyživená pokožka. Rovněž se vyplácí držet si zdravou váhu a zůstávat aktivní. Vyzkoušejte cvičení, které je na klouby jemné, ale udržuje je aktivní. Skvělým adeptem se může stát třeba jóga nebo plavání. Budete budovat silné svaly, které klouby v případě potřeby podrží. S tím vším souvisí i správná výživa a dostatek spánku i odpočinku obecně.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct může vitamín B1, ale nejdůležitější je včasné vytažení parazita, které...

Čtěte dál
Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Ačkoliv neexistuje jeden univerzální lék na všechny nemoci, milovníci černého bezu říkají, že právě on je jedním z nejvšestrannějších...
Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Čas je velká otázka priorit. Ruku na srdce – na to, na co chceme, si čas uděláme vždycky. A něčím takovým by rozhodně mělo být naše...

Videorozhovor