Velikonoční pokrmy pro vaší štíhlou linii

Velikonoční pokrmy pro vaší štíhlou linii
zdroj: Pixabay

Velikonoce jsou pro mnohé pouze svátky dobrého jídla a pití. Pojměte je letos trochu jinak. Zaměřte se na to podstatné, na rodinu, přátelé a pohodu. Odlehčete pokrmy, připravte zdravé pohoštění pro koledníky a překvapte své blízké méně tradičními pokrmy. Poradíme vám, jak na to.

Koleda pro nejmenší
Na Velikonoce se těší hlavně děti. Kouká z nich totiž něco dobrého. Pro letošek se ale jejich košíčky nemusí naplnit nekvalitními sladkostmi, ale něčím chutným, vydatným a ohleduplným k jejich citlivým žaludkům. Až budete vybírat koledu, pečlivě čtěte složení. Pokud chcete sáhnout po nějaké čokoládě, zaměřte se na podíl kakaové hmoty, která by měla přesáhnout alespoň 40 %. Není nutné, aby v ní bylo obsaženo něco jiného, než kakaová hmota, popřípadě máslo, mléko, cukr a emulgátor sójový lecitin. Doporučujeme se poohlédnout po tyčinkách ze sušeného ovoce. Děti je milují a přitom se z nich může stát zdravá svačinka. Stejně tak je vhodné jakékoliv čerstvé i sušené ovoce, ořechy, popřípadě ořechová másla a vyrobit můžete třeba gumové medvídky z džusu a agaru.

Vejce
Tradiční součástí každé Velikonoční koledy jsou vajíčka. Barvená, zdobená jarními motivy nebo ručně malovaná. Na první pohled vypadají krásně a v přiměřeném množství určitě neuškodí, ale dohlédněte, aby se z nich nestalo samostatné jídlo. Z vajec si proto připravte chutnou pomazánku, přílohu k omáčce nebo je přidejte do polévky. Pozor na skladování. Pokud jste si jistí, že bylo vejce od první chvíle uloženo v lednici, můžete ho bez obav uchovávat dalších 10 dní. V opačném případě je zpracujte do druhého dne, nebo později znovu tepelně zpracujte.

Velikonoce tradičně a zdravě
Některé pokrmy jsou tradiční už celá staletí, jiná si předáváte ve své rodině z generace na generaci. Ať tak, nebo tak, vždy jdou připravit o něco zdravěji. Už třeba přidáním čerstvých jarních bylinek, výběrem kvalitních surovin nebo konzumací menších porcí. Na bylinky vyrazte kolem oběda a udělejte si ze sběru rodinný výlet, při kterém tělu dopřejete zasloužený pohyb. K Velikonocům patří tradičně brambory, které si můžete připravit s chutným pestem z bršlice, kopřivy, česneku a olivového oleje. Kromě brambor nesmí na stole chybět čočka, hrách, jáhly a sušené ovoce. Právě sušené ovoce přidejte do těsta na Velikonočního beránka. Spolu s nastrouhanou mrkví nahradí cukr a máslo.

Naše babičky každoročně připravovaly pučálku. Jedná se o naklíčený hrách, který se připravuje přibližně tři dny před Velikonočním pondělím. Konzumuje se opražený na pánvi nebo syrový například na chlebu. Chybět by neměla ani jarní polévka. I té předchází povinná jarní procházka. Připravuje se totiž z listů pampelišek, pažitky, kopřivy a sedmikrásek. Upotřebíte do ní i zbývající vajíčka.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Sladká pochoutka s vůní mandlí se hodí nejen k potahování dortů, ale také k výrobě a zdobení cukroví. Milovníci marcipánu jistě dají přednost vlastní výrobě, která je neobyčejně snadná a oproti kupované...

Čtěte dál
Tipy na moderní adventní kalendář pro děti

Tipy na moderní adventní kalendář pro děti

Advent je již za dveřmi a ti z nás, kteří mají děti, už jistě přemýšlí, jaký způsobem letos pojmout adventní kalendář, které zkrátí...
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...

Videorozhovor