Velikonoce jsou pro mnohé pouze svátky dobrého jídla a pití. Pojměte je letos trochu jinak. Zaměřte se na to podstatné, na rodinu, přátelé a pohodu. Odlehčete pokrmy, připravte zdravé pohoštění pro koledníky a překvapte své blízké méně tradičními pokrmy. Poradíme vám, jak na to.
Koleda pro nejmenší
Na Velikonoce se těší hlavně děti. Kouká z nich totiž něco dobrého. Pro letošek se ale jejich košíčky nemusí naplnit nekvalitními sladkostmi, ale něčím chutným, vydatným a ohleduplným k jejich citlivým žaludkům. Až budete vybírat koledu, pečlivě čtěte složení. Pokud chcete sáhnout po nějaké čokoládě, zaměřte se na podíl kakaové hmoty, která by měla přesáhnout alespoň 40 %. Není nutné, aby v ní bylo obsaženo něco jiného, než kakaová hmota, popřípadě máslo, mléko, cukr a emulgátor sójový lecitin. Doporučujeme se poohlédnout po tyčinkách ze sušeného ovoce. Děti je milují a přitom se z nich může stát zdravá svačinka. Stejně tak je vhodné jakékoliv čerstvé i sušené ovoce, ořechy, popřípadě ořechová másla a vyrobit můžete třeba gumové medvídky z džusu a agaru.
Vejce
Tradiční součástí každé Velikonoční koledy jsou vajíčka. Barvená, zdobená jarními motivy nebo ručně malovaná. Na první pohled vypadají krásně a v přiměřeném množství určitě neuškodí, ale dohlédněte, aby se z nich nestalo samostatné jídlo. Z vajec si proto připravte chutnou pomazánku, přílohu k omáčce nebo je přidejte do polévky. Pozor na skladování. Pokud jste si jistí, že bylo vejce od první chvíle uloženo v lednici, můžete ho bez obav uchovávat dalších 10 dní. V opačném případě je zpracujte do druhého dne, nebo později znovu tepelně zpracujte.
Velikonoce tradičně a zdravě
Některé pokrmy jsou tradiční už celá staletí, jiná si předáváte ve své rodině z generace na generaci. Ať tak, nebo tak, vždy jdou připravit o něco zdravěji. Už třeba přidáním čerstvých jarních bylinek, výběrem kvalitních surovin nebo konzumací menších porcí. Na bylinky vyrazte kolem oběda a udělejte si ze sběru rodinný výlet, při kterém tělu dopřejete zasloužený pohyb. K Velikonocům patří tradičně brambory, které si můžete připravit s chutným pestem z bršlice, kopřivy, česneku a olivového oleje. Kromě brambor nesmí na stole chybět čočka, hrách, jáhly a sušené ovoce. Právě sušené ovoce přidejte do těsta na Velikonočního beránka. Spolu s nastrouhanou mrkví nahradí cukr a máslo.
Naše babičky každoročně připravovaly pučálku. Jedná se o naklíčený hrách, který se připravuje přibližně tři dny před Velikonočním pondělím. Konzumuje se opražený na pánvi nebo syrový například na chlebu. Chybět by neměla ani jarní polévka. I té předchází povinná jarní procházka. Připravuje se totiž z listů pampelišek, pažitky, kopřivy a sedmikrásek. Upotřebíte do ní i zbývající vajíčka.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál