Trápí vás časté nadýmání? Zkuste vysadit potraviny s tzv. FODMAP sacharidy

Trápí vás časté nadýmání? Zkuste vysadit potraviny s tzv. FODMAP sacharidy
zdroj: Unsplash

Nadýmání a plynatost umí člověku život pořádně znepříjemnit. Pokud vás tyto doprovodné jevy trávení už opravdu obtěžují, můžete zkusit eliminovat ze stravy tzv. FODMAPy, vybrané skupiny sacharidů, které jsou častou příčinou těchto obtíží. O co se jedná?

FODMAP je souhrnný název pro skupinu fermentovatelných sacharidů zahrnující oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Ty se u citlivých jedinců ale i obecně špatně vstřebávají v tenkém střevě, přechází do střeva tlustého, kde jsou ale zdrojem potravy pro bakterie, které v rámci jejich „pojídání“ vytváří velké množství plynů. Omezení jejich konzumace může tedy výrazně ulevit trávicímu traktu a vést ke zmírnění příznaků fermentace jako je již zmíněná plynatost, ale i průjmy či bolest žaludku.

Čtyři skupiny špatně stravitelných sacharidů
V plné verzi FODMAP diety se během ní budete muset vyhnout všem čtyřem skupinám sacharidů, které se špatně tráví. Jedná se o oligosacharidy, které obsahují celozrnné obiloviny s vysokým množstvím vlákniny, dále hlavně luštěniny, cibule, česnek, artyčoky, brokolice, sójové potraviny a další. Na disacharidy jsou bohaté mléčné výrobky, na monosacharidy mango, vodní meloun, agávový a kukuřičný sirup nebo med. Polyolů jsou plné třešně, nektarinky, jablka, hrušky, houby, květák a náhražky cukru, jako je xylitol a sorbitol. FODMAPy mohou obsahovat i balené potraviny, proto je důležité číst i zadní strany obalů. Nízkým obsahem FODMAPů se naopak vyznačují potraviny jako jsou borůvky, jahody, pomeranče, kiwi, zelené fazolky, brambory, lilek, rukola, listový salát, špenát, hnědá rýže, quinoa, bezlepkové těstoviny, tvrdé sýry a mléko a jogurt bez laktózy.

6-8 týdnů bez FODMAPů
V rámci FODMAP diety se doporučuje vyřadit zmiňované sacharidy na 6 až 8 týdnů. Po uplynulé době se potraviny s jejich obsahem postupně vracejí do jídelníčku zpátky, přičemž se sleduje, které konkrétně způsobují ty a ty potíže. Jakmile identifikujete jednoznačného pachatele, můžete danou potravinu vyřadit už trvale. I přesto, že dieta vypadá lákavě, je podle odborníků vhodná primárně pro jedince trpící závažnými gastrointestinálními poruchami. Pro běžné uživatele je totiž přílišně restriktivní, což pro tělo není dobré, protože mu mohou scházet některé esenciální živiny. Jde zejména o vlákninu a vápník.

Nehodí se pro každého
Strava s nízkým obsahem FODMAPových sacharidů pomáhá pacientům se syndromem dráždivého tračníku nebo zánětlivým onemocněním střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Prospět může údajně i celiakům, kteří nenašli úlevu u bezlepkové diety. Její výhody mohou pocítit také vytrvalostní sportovci trpící křečemi nebo průjmy před závody a během nich. Pro takové jedince se FODMAP dieta jeví jako skvělé opatření před danou důležitou událostí. Pro ty, kteří ale plynatostí a průjmy trpí jen občasně, je podle odborníků FODMAP dieta zbytečně přísná. Případně lze zařadit mírnější verzi a vyřadit jen určité zdroje těchto sacharidů. Každopádně je ve všech případech vhodné se ohledně nástupu na FODMAP stravu, ať už v plné verzi nebo v alternativě mírnější, poradit s příslušným odborníkem. Tím je lékař, nutriční terapeut nebo odborník na výživu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt. Jaké další důvody potřebujete znát, abyste ho jedli každý den?

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...
Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno...