Myslet v náročném pracovním týdnu ještě na správnou a efektivní skladbu jídelníčku je občas oříšek. Není to ale nic, co by se nedalo s trochou cviku zvládnout. Proč je strava ve vztahu k pohybu důležitá? Opravdu dokáže tak moc ovlivnit hubnutí? A jak je to s jídlem večer a na noc?
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma strava a pohyb jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.
Strava a pohyb
V běžném pracovním týdnu máme pro pohybové aktivity málo prostoru, a tak chodíme běhat, cvičit či se jinak hýbat buď ráno před prací a nebo naopak odpoledne/večer po práci.
Jedním z nejčastějších doporučení ohledně sportu a hubnutí je, že je ideální ráno cvičit na lačno – spálí se více tukových zásob. To ale není tak úplně pravda. Ranní sport vás sice nabudí, podpoří spalování, ale pro potřebnou energii také může začít pálit vaše svaly, což je určitě nežádoucí. Není tedy žádnou chybou se po ránu střídmě nasnídat nebo si dát alespoň banán a teprve po pohybové aktivitě si dát vydatnější snídani či svačinu. Ke štíhlému a zdravému tělu se musíte projíst a hladovění mu rozhodně trvale neprospěje.
Velmi častou chybou, která se dělá naopak ke konci dne, večer, je, že se po sportu už vůbec nenavečeříte, protože si prostě řeknete, že pro hubnutí je to tak lepší. Přece jste se hodinu nehýbali, abyste zase vše doplnili! To je ale velká chyba, které se dopouští hlavně ženy. I když přijdete večer ve 20 nebo 21 hodin, dopřejte si střídmou večeři zaměřenou na bílkoviny, zeleninu a malou porci sacharidů. Vaše tělo zregeneruje a vy na druhý den vstanete plní endorfinů a energie.
Moderátorka: Zuzana Košařová
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál