Jak skloubit sport a jídlo v pracovním týdnu, abyste zdravě hubli?

Jak skloubit sport a jídlo v pracovním týdnu, abyste zdravě hubli?
zdroj: Adobe Stock

Myslet v náročném pracovním týdnu ještě na správnou a efektivní skladbu jídelníčku je občas oříšek. Není to ale nic, co by se nedalo s trochou cviku zvládnout. Proč je strava ve vztahu k pohybu důležitá? Opravdu dokáže tak moc ovlivnit hubnutí? A jak je to s jídlem večer a na noc?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma strava a pohyb jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Strava a pohyb
V běžném pracovním týdnu máme pro pohybové aktivity málo prostoru, a tak chodíme běhat, cvičit či se jinak hýbat buď ráno před prací a nebo naopak odpoledne/večer po práci.

Jedním z nejčastějších doporučení ohledně sportu a hubnutí je, že je ideální ráno cvičit na lačno – spálí se více tukových zásob. To ale není tak úplně pravda. Ranní sport vás sice nabudí, podpoří spalování, ale pro potřebnou energii také může začít pálit vaše svaly, což je určitě nežádoucí. Není tedy žádnou chybou se po ránu střídmě nasnídat nebo si dát alespoň banán a teprve po pohybové aktivitě si dát vydatnější snídani či svačinu. Ke štíhlému a zdravému tělu se musíte projíst a hladovění mu rozhodně trvale neprospěje.

Velmi častou chybou, která se dělá naopak ke konci dne, večer, je, že se po sportu už vůbec nenavečeříte, protože si prostě řeknete, že pro hubnutí je to tak lepší. Přece jste se hodinu nehýbali, abyste zase vše doplnili! To je ale velká chyba, které se dopouští hlavně ženy. I když přijdete večer ve 20 nebo 21 hodin, dopřejte si střídmou večeři zaměřenou na bílkoviny, zeleninu a malou porci sacharidů. Vaše tělo zregeneruje a vy na druhý den vstanete plní endorfinů a energie.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Polozapomenutý libeček zažívá obrození! Jaké jsou jeho prospěšné účinky na zdraví?

Polozapomenutý libeček zažívá obrození! Jaké jsou jeho prospěšné účinky na zdraví?

Snadné pěstování, výborná chuť, široká využitelnost a řada účinků pozitivně ovlivňujících zdraví. To všechno lze říci o libečku, původně horské či podhorské bylince, která upadla v zapomnění, aby se o...

Čtěte dál
Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol,...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...

Videorozhovor