Minerální vody, jak už nám už samotný název napoví, jsou velmi bohaté na minerální látky. Zejména vápník, sodík, hořčík a draslík. Získává se z podzemí, z hlubokých vrtů, kde je voda nedotčená a tudíž mnohem kvalitnější. Ale nic se nemá přehánět, což v případě minerálních vod platí dvojnásob.
Není minerálka jako minerálka
Minerální vody se liší stupněm mineralizace. Těch máme pět, tedy od velmi slabé, až po velmi silnou, kterou v běžných obchodech neseženeme. Pro běžné popíjení bychom měli sáhnout po slabě mineralizované vodě, která většinou nese označení „stolní voda“ nebo někdy „pramenitá voda“. Úroveň mineralizace se pohybuje v rozmezí od 50 do 500 mg /l. Středně mineralizované vody bychom měli zařazovat spíše svátečně. Na chuť nebo při sportovní výkonu místo iontového nápoje. Denní dávka pro dospělého člověka je přibližně 0,5 l. Naopak velmi slabě mineralizované vody jsou svým složením prakticky totožné s kohoutkovou. Než kupovat drahou vodu a zároveň produkovat množství odpadu, je lepší si doma jednoduše natočit do skleničky.
K léčbě i posílení organismu
Dokonce i v případě balených vod platí, že bychom měli pozorně číst složení. Pokud se chceme posilnit například před závodem, měli bychom sáhnout po minerální vodě s vyšším obsahem sodíku. Po závodě je vhodnější zase vyšší množství draslíku nebo hořčíku. Silně mineralizované nápoje známe pod označením „lázeňský pramen“. Obsahují přemíru všech zmíněných minerálů a jejich dlouhodobé pití je vhodné konzultovat s lékařem. Osvědčily se například v léčbě proti dně, zácpě, ledvinovým kamenům, ale ne k rychlému doplnění chybějících minerálů.
Všeho moc škodí
Pitím velkého množství minerální vody (více než půl litru denně v případě středně mineralizované vody) přijímáme více minerálů, než tělo potřebuje a ledviny nejsou schopné takovou zátěž dlouhodobě zvládat. Může proto dojít k zatížení ledvin nebo usazování minerálů v cévách, kde vytvoří vápníkové plaky. Sodík obsažený ve všech minerálních vodách není vhodný pro pacienty s onemocněním srdce nebo vysokým krevním tlakem. Proto silné minerálky pijte vždy s mírou.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál