Hrášek patří podobně jako několik dalších plodů k lehce matoucím potravinám. Kam si tuto zelenou plodinu zařadit? Snad žádná jiná česká plodina není tak matoucí jako zelený hrášek. Je snad hrášek hrách? A nebo je podobnost čistě náhodná?
Jaké má kalorické a nutriční hodnoty? Zelený hrášek a jeho zařazení k dané skupině potravin rozhodně není záležitostí jednoznačnou. Ano, samozřejmě, jsou i jiné takové plodiny. Málokdo by třeba do tučného avokáda řekl, že se jedná o ovoce, nebo by málokdo u sladkého vodního melounu tipoval, že je zástupcem zeleniny. Přesto se ale jedná o ovoce a zeleninu – víceméně podobné skupiny potravin. Jsou plné vlákniny, vody a jednoduchých cukrů – na ty je bohaté především ovoce. Ale zelenina a luštěniny? Zde se již jedná o zcela odlišné skupiny potravin. Luštěniny jsou plné bílkovin, komplexních sacharidů a železa. Jedná se o energeticky vydatné plodiny, což se o většině ovoce a zeleniny rozhodně říci nedá. Jak je tedy možné, že nevíme, kam zařadit hrášek?
Zelenina nebo luštěnina?
Fazole, cizrna nebo čočka jsou jednoznačné luštěniny. U nich je jasné, kam je zařadit. Jak je to ale s hráškem? Hrachem? Máme přeci hrachovou polévku nebo polévku hráškovou. Jedná se o totéž? Na první pohled budou polévky určitě jiné, přesto se však jedná o stejnou plodinu. Hrášek je jeden a ten samý. Jeho charakter se ale mění společně s fázemi zrání, jimiž během života prochází. Jednoduše řečeno je zelený, mladý hrách hráškem a tedy zeleninou, a zralý hrách, přecházející z tmavě zelené do žluté barvy, luštěninou. Jedná se tedy o tutéž plodinu, u níž ale zrání mění její charakter a nutriční profil.
Rostlinný chameleon
Vitaminy, minerální látky, bílkoviny a sacharidy. Jejich složení je u zeleného hrášku a vyzrálého hrachu odlišné. Zelený hrášek je mladý, čerstvý a obsahuje tedy více vitamínů, např. K, C, B1 a kyselinu listovou. Hrách coby zralé semeno, tedy již luštěnina, je naopak bohatší na minerály, bílkoviny a sacharidy. Zráním klesá obsah vody a vitaminů v ní rozpustných, které ustupují hořčíku, železu, draslíku, manganu a fosforu. Díky vyššímu podílu sušiny má hrách jako luštěnina vyšší energetickou hodnotu, protože je bohatší na vlákninu, bílkoviny a sacharidy.
Oba jsou zdravé, jen každý jinak
Rozdílné složení jednotlivých forem hrachu neznamená, že byste se měli zaměřovat na tu či na to. Obě jsou zdravé, jen každá jinak. Proto by v jídelníčku měly mít rovnocenné zastoupení obě potraviny. Zelený hrášek jako významný zdroj vitaminů a antioxidantů, zralý hrách jako cenný prostředek pro doplnění rostlinných bílkovin, minerálů, vlákniny a komplexních sacharidů.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál