Když hruškovitý neboli piriformis sval stlačuje ischiatický nerv, vzniká neobvyklá neuromuskulární porucha zvaná piriformis syndrom. Obvykle se ke slovu začíná hlásit bolestmi, brněním a necitlivostí v hýždích. Jak tato porucha vzniká a jak se jí můžeme bránit?
Piriformis je plochý, kapilární sval nacházející se v oblasti hýždí blízko horní části kyčelního kloubu. Je důležitý při pohybu horní části těla, protože stabilizuje kyčel a zvedá a otáčí stehna směrem od těla. Díky tomu můžeme chodit, přesouvat váhu z jedné nohy na druhou a udržovat rovnováhu. Užitečný je také při sportu, kde plní funkci zvedání a otáčení stehen – tedy je téměř v každém pohybu boků a nohou. Ischiatický nerv, který piriformis při poruše stlačuje, je velmi silný a dlouhý. Prochází přímo hruškovitým svalem, nebo podél něj, pokračuje dolů do zadní části nohy a odbočuje do menších nervů končících v nohou.
Za ischias nemůže vždycky syndrom piriformis
Komprese ischiatického nervu hruškovitým svalem se začíná projevovat bolestí, brněním nebo necitlivostí v hýždích. Když je bolest těžká a rozšiřuje se po celé délce nervu, říká se tomuto jevu jednoduše ischias. Může nastoupit vlivem chůze do schodů, dlouhého tlaku přímo nad hruškovitým svalem nebo dlouhým sezením. Většina případů ischiasu však není způsobena syndromem piriformis.
Opakující se trauma
Příčinou piriformis syndromu bývá opakující se událost, která svalu způsobí trauma, v jehož důsledku začne utlačovat ischiatický nerv. Zpravidla se jednává o vysoce energickou činnost jako je třeba běh na dálku, nebo naopak o dlouhodobě pasivní činnost, jako je třeba dlouhé sezení. Diagnóza se provádí s pomocí určitých pohybů, které vyvolávají bolest hruškovitého svalu.
Vyhněte se původcům bolesti
Pokud je bolest piriformis syndromu způsobená sezením nebo určitými činnostmi, pokuste se vyhnout polohám, které ji vyvolávají. Příznaky může pomoci zmírnit odpočinek, klid a teplo. Lékař nebo fyzioterapeut může také navrhnout cvičební program zahrnující pohyby snižující kompresi útlak nervu ischias. K úlevě od bolesti a zvyšování rozsahu pohybu se provádí také osteopatická manipulativní léčba. Někteří odborníci doporučují protizánětlivé léky, svalové relaxanty nebo injekce s kortikosteroidy či anestetika. Jiné léčebné postupy, jako je iontoforéza využívající elektrický proud nebo injekce botoxu bývají využívány zase dalšími lékaři. Podle nich mohou botoxové injekce uvolnit svalové napětí a tím i útlak nervu ischias, což minimalizuje bolest. Poslední možností může být i operativní řešení.
Jediná účinná prevence? Perfektní kondice
Vzhledem k tomu, že k syndromu piriformis většinou dochází důsledkem opakujícího se pohybu, jako je třeba běh, chůze nebo sezení, prevence často souvisí s odhalením původce problémů a celkovém posílení těla. Vyhněte se jízdě nebo cvičení na kopcích a nerovných plochách. Před aktivitou se pořádně zahřejte a intenzitu zvyšujte postupně. Při běhu, chůzi a jiném cvičení, stejně jako při sezení, se snažte držet tělo ve správném postavení. Pokud ucítíte bolest, zastavte, odpočiňte si a počkejte, až poleví. Nebojte se poradit s odborníkem dříve než potíže přerostou únosnou mez.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál