Arašídy lidé často chybně vnímají jako zástupce ořechů. Ve skutečnosti se ale jedná o luštěniny. Oblíbené arašídové máslo tak může být příjemným způsobem, jak tuto velmi zdravou skupinu potravin nenásilně zařadit do jídelníčku.
Ačkoliv se vzhledem, chutí i nutričním profilem blíží spíše ořechům, patří plody podzemnice olejné k luštěninám. Nenechte se tak zmást ani zavádějícím přízviskem burský oříšek. Skutečnými příbuznými arašídů jsou fazole. Po nich zdědily poměrně vysoké množství bílkovin – až 25 % a sacharidů 20 %. S ořechy mají zase společné vyšší obsah tuků okolo 48 %. Arašídy jsou také bohaté na vlákninu a cenné minerály a vitamíny. K nim patří hořčík, vápník, železo, fosfor, mangan, měď, selen, zinek, vitaminy skupiny B a vitamín E. Samozřejmě je ale třeba brát v potaz, že jsou kaloricky vydatné.
Arašídy ano, ale ne solené
Arašídy jsou stejně jako ořechy vysoce kalorické, z toho důvodu je jejich množství potřeba přizpůsobit životnímu stylu. Nejlepší jsou nepražené, nesolené, neslazené a nikterak jinak ochucené. Ačkoliv jsou to právě sůl a různé kořenící směsi, do kterých se arašídy nejčastěji balí. Společně s olejem, který se přidává při pražení, se navíc zcela zbytečně obohacují o další tuky, které ale už nemusí být tak zdravé. Sůl zase způsobí vyšší žíznivost a společně s ní i chuť dopřát si víc a víc. Cukr a další dochucovadla jen přináší energii navíc. Na toto si tedy dejte pozor.
Silný alergen
Burské oříšky jsou silně alergizující a vlivem toho si vysloužily post prvního známého alergenu než se problematika o potravních alergenech rozvinula více. U citlivých jedinců mohou způsobit slzení, vyrážku, otoky, průjem, dušnost, pokles krevního tlaku a celkový kolaps organismu, který může v extrémních případech vést až ke smrti. Naštěstí touto alergií trpí asi jen 0,5 % populace a u alergiků se navíc její symptomy obvykle projevují mnohem mírněji.
Arašídové máslo
Z burských oříšků se také vyrábí oblíbené arašídové máslo. Co se týče otázky jeho prospěšnosti našemu zdraví, pak je třeba držet se stejných zásad jako u arašídů. K vytvoření chutného arašídového másla totiž není třeba nic víc než arašídů a špetky soli, aby mělo máslo říz. Pozor si dejte na složky jako je cukr, palmový olej, či aditiva. Ty nemají v másle či krému co dělat. Vybírat můžete ze dvou druhů – hladce rozmixované (smooth) a křupavé (crunchy), kde se nachází kousky arašídů. Skvěle chutná jak na sladko, tak i naslano, přidané v polevách, omáčkách a dipech. Skvěle chutná na opečeném toastovém chlebu s pokrájeným banánem. Arašídové máslo si můžete vyrobit doma, mnohem efektivnější je si ho koupit ve skleničce. Na výrobu ořechových másel je potřeba výkonný mixér, často výkonnější, než máme běžně doma. K dostání je také v různých chuťových kombinacích, např. s čokoládou či proteinovým práškem. Arašídovým máslem také můžete nahradit běžné máslo a snížit tak příjem nasycených tuků ve stravě. Zkrátka je to naprosto všestranná potravina, kterou už najdete i v běžných supermarketových řetězcích a která si hlavně na poli fitness našla široký okruh příznivců.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Olivový olej jako nezdravější tuk do jídelníčku. Umíte ho správně používat?

MCT oleje: zázrak, nebo jen další marketingový tah?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?
