Elektronické cigarety jsou zdravější a ekologičtější. Podle čeho vybírat?

Elektronické cigarety jsou zdravější a ekologičtější. Podle čeho vybírat?

Elektronická cigareta je dnes již známým a hojně užívaným ekvivalentem k cigaretě klasické. Neprodukuje kouř, je zdravější a ekologičtější. Pro některé představuje přechodový most mezi kouřením a nekouřením, jiní ji volí jako trvalou náhradu nezdravého návyku. Na trhu je dnes již k dispozici mnoho typů. Podle jakých kritérií byste tedy měli případně vybírat?

Elektronické cigarety sestávají ze dvou hlavních komponentů. Atomizér slouží k odpařování kapaliny sloužící v elektronických cigaretách jako náplň – ta může mít různé hladiny nikotinu, pro nejsilnější kuřáky až 18 mg. Atomizér se skládá ze savého materiálu a žhavících spirálek, jejichž zahřátím dochází k přeměně kapaliny v páru. Platí, že čím kvalitnější atomizér, tím lahodnější je i samotné kouření. Další součástí je baterie, u níž byste měli hledět na výkonnost, s níž souvisí i délka nabíjení.

Všímejte si kapacity baterie
Při vlastním výběru elektronické cigarety byste si potom měli všímat především dvou věcí – výkonnosti baterie, s čímž souvisí i délka nabíjení, a síly výparů při vdechování. Je tedy třeba vybrat cigaretu s baterií, která něco vydrží, a se silou výparů, která plně uspokojí vaše kuřácké potřeby. Přihlížejte také k faktu, jak těžký kuřák jste. Pokud patříte mezi kuřáky lehčí, mělo by vám na týden vystačit jedno až dvě balení náplní. Těžcí kuřáci obvykle zvládnou zpracovat stejné množství, ale denně. Z toho vyplývá, že silnější kuřák bude potřebovat baterii s vyšší kapacitou.

Složitost obsluhy a způsob potahování
Na trhu je k dispozici několik druhů elektronických cigaret. Kromě kvality atomizéru a kapacity baterie patří mezi základní kritéria při výběru vhodného modelu také složitost obsluhy a způsob potahování. K prvnímu bodu lze jednoduše říci, že existují modely snadno ovladatelné, ale neposkytující doplňující funkce, které zase poskytují modely sofistikovanější. Ty snadno ovladatelné se nazývají All in one sety, kde zpravidla stačí zmáčknout tlačítko a přístroj vše ostatní nastaví sám. U složitějších modelů můžete vybírat z různých kvalit a komponent atomizéru, více jednotlivých částí, modů apod. Co se způsobu potahování týče, pak můžete zvolit tři typy, kdy je pára vdechována buď do plic nebo z úst do plic. První se stylově podobá kouření vodní dýmky, druhý kouření klasické cigarety. Pokud se nemůžete rozhodnout, můžete sáhnout po modelu nabízejícím univerzální potahování, tedy oba typy.

Mini a klasické provedení pro méně náročné uživatele
Podle designu se elektronické cigarety rozdělují do tří základních skupin – jedná se o mini e-cigarety, klasické e-cigarety a gripy/mody. První jmenované se nejvíce podobají klasickým cigaretám. Nenabízí ale příliš výkonné baterie ani velký objem páry. Hodí se spíše pro příležitostné kuřáky. Nejoblíbenějším typem, představující navíc jakýsi kompromis mezi dalšími dvěma, jsou klasické e-cigarety. Tvarem připomínají doutník, disponují vyšší kapacitou baterie než mini provedení a platí za nejvhodnější pro plynulý přechod od klasického kouření.

Gripy neboli mody mají více funkcí, ale jsou méně bezpečné
Poslední kategorií jsou již poměrně složité přístroje vypadající jako malé boxy s náustkem. Nabízejí velkou kapacitu baterie a solidní oblaka dýmu. Výhodou jsou také široké možností nastavení četných funkcí, jako je především výkon, napětí, teplota žhavení apod. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že nejsou vybaveny bezpečnostními prvky a mohou se tak při nesprávném nastavení stát uživateli potencionálně nebezpečnými.

Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv typ, tak vězte, že běžné cigarety obsahují téměř 600 složek, které při pálení produkují více než 4 000 chemikálií, včetně dehtu. Elektronické cigarety obsahují mezi 4-11 přísadami, v závislosti na příchuti a výrobci.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Čtěte dál
Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Vločky jsou základem zdravého stravování. Někomu už možná toto spojení doslova leze na nervy, ale to nic nemění na tom, že jsou cestou...

Videorozhovor