Co si pohlídat během chůze, abyste efektivně spalovali?

Co si pohlídat během chůze, abyste efektivně spalovali?
zdroj: Adobe Stock

Ty nejobyčejnější věci bývají často nejhezčí, nejjednodušší a neúčinnější. To platí i pro chůzi. A pokud budete dodržovat pár zásad, umožní vám dojít až k vaší vysněné váze. Představuje totiž nejzdravější pohyb a cestu ke štíhlé postavě. Jaké jsou zásady účinné chůze?

Zdraví, kondici, spalování kalorií, sílu, dobrý cholesterol, zdraví srdce a okysličení celého těla. To všechno podporuje svižná chůze prováděná pravidelně, alespoň třikrát týdně, ideálně vícekrát. Kromě toho také snižuje riziko vzniku zánětů v těle a výrazně mírní následky sedavého životního stylu. Aby ovšem nesla své ovoce, je třeba dodržovat několik zásad. Vybrali jsme pro vás 4 nejdůležitější.

1. Držte vzpřímený postoj a aktivujte břišní svalstvo
Jedná se vlastně o dvě rady, ale jedna bez druhé nemohou existovat. Jakmile totiž aktivujete břišní svalstvo, nemůžete stát shrbeně. A pokud budete mít břicho povolené, nikdy se nepostavíte tak, jak byste měli. Jak tedy na to? Správný postoj si nacvičte ve stoji. Chodidla položte vedle sebe, zavřete oči a opřete se jimi o zem. Překlopte pánev tak, aby kostrč směřovala dolů mezi paty. Nadechněte se od pánevního dna, přes břicho a do stran, do žeber a klíčních kostí a s výdechem zatlačte spodní žebra dolů a k sobě. V této poloze je ponechejte. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, lopatky zasuňte do zadních kapes kalhot.

Teď máte nastavený správný postoj. Jde jen o to jej udržet. V tom pomůže dech.

2. Hlídejte si tempo
Aby vám chůze se správným držením těla k něčemu byla a nastartovala spalování kalorií, je třeba hlídat si určité tempo. Při něm byste měli cítit, že se začínáte zahřívat, ale neměli byste být splavení . Zároveň byste měli být schopni mluvit, ale ne zpívat. Chcete-li zvýšit intenzitu, přidejte do kroku tak, aby se schopnost mluvit zhoršila.

3. Aktivně zapojte paže
Aktivní užití paží jednak zvýší efektivitu celkového pohybu, srdeční tep a celkovou výkonnost, jednak posílí horní část těla a zapojí jeho střed. Ideální je držet ruce v loktech pokrčené v úhlu 90° a energicky s nimi v souladu s chůzí pohybovat dopředu a dozadu – tzv. ostrý loket. Podpoříte tak navíc aktivaci břicha a správné držení těla.

4. Dělejte kratší kroky
Možná si myslíte, že dlouhými kroky dojdete do cíle rychleji a snáze. Opak je pravdou. Ztrácíte při nich stabilitu a vládu nad tělem a jste tak náchylnější ke zranění z přetížení či nevhodného pohybu. Kratší kroky jsou efektivnější, svižnější, tělo je při nich lépe ovladatelné a svalové skupiny pracují tak, jak mají.

Svižná chůze je přirozený a nenásilný způsob, jak trávit čas venku, a ještě u toho udělat něco pro své zdraví. Hlídejte si držení těla, aktivaci břišních svalů, pevné a silné paže, odpovídající tempo a krátké kroky a nešlápnete vedle.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol, vynikají nízkou hladinou sacharidů, a naopak vysokým obsahem...

Čtěte dál
10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás...
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....

Videorozhovor