Co si pohlídat během chůze, abyste efektivně spalovali?

Co si pohlídat během chůze, abyste efektivně spalovali?
zdroj: Adobe Stock

Ty nejobyčejnější věci bývají často nejhezčí, nejjednodušší a neúčinnější. To platí i pro chůzi. A pokud budete dodržovat pár zásad, umožní vám dojít až k vaší vysněné váze. Představuje totiž nejzdravější pohyb a cestu ke štíhlé postavě. Jaké jsou zásady účinné chůze?

Zdraví, kondici, spalování kalorií, sílu, dobrý cholesterol, zdraví srdce a okysličení celého těla. To všechno podporuje svižná chůze prováděná pravidelně, alespoň třikrát týdně, ideálně vícekrát. Kromě toho také snižuje riziko vzniku zánětů v těle a výrazně mírní následky sedavého životního stylu. Aby ovšem nesla své ovoce, je třeba dodržovat několik zásad. Vybrali jsme pro vás 4 nejdůležitější.

1. Držte vzpřímený postoj a aktivujte břišní svalstvo
Jedná se vlastně o dvě rady, ale jedna bez druhé nemohou existovat. Jakmile totiž aktivujete břišní svalstvo, nemůžete stát shrbeně. A pokud budete mít břicho povolené, nikdy se nepostavíte tak, jak byste měli. Jak tedy na to? Správný postoj si nacvičte ve stoji. Chodidla položte vedle sebe, zavřete oči a opřete se jimi o zem. Překlopte pánev tak, aby kostrč směřovala dolů mezi paty. Nadechněte se od pánevního dna, přes břicho a do stran, do žeber a klíčních kostí a s výdechem zatlačte spodní žebra dolů a k sobě. V této poloze je ponechejte. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, lopatky zasuňte do zadních kapes kalhot.

Teď máte nastavený správný postoj. Jde jen o to jej udržet. V tom pomůže dech.

2. Hlídejte si tempo
Aby vám chůze se správným držením těla k něčemu byla a nastartovala spalování kalorií, je třeba hlídat si určité tempo. Při něm byste měli cítit, že se začínáte zahřívat, ale neměli byste být splavení . Zároveň byste měli být schopni mluvit, ale ne zpívat. Chcete-li zvýšit intenzitu, přidejte do kroku tak, aby se schopnost mluvit zhoršila.

3. Aktivně zapojte paže
Aktivní užití paží jednak zvýší efektivitu celkového pohybu, srdeční tep a celkovou výkonnost, jednak posílí horní část těla a zapojí jeho střed. Ideální je držet ruce v loktech pokrčené v úhlu 90° a energicky s nimi v souladu s chůzí pohybovat dopředu a dozadu – tzv. ostrý loket. Podpoříte tak navíc aktivaci břicha a správné držení těla.

4. Dělejte kratší kroky
Možná si myslíte, že dlouhými kroky dojdete do cíle rychleji a snáze. Opak je pravdou. Ztrácíte při nich stabilitu a vládu nad tělem a jste tak náchylnější ke zranění z přetížení či nevhodného pohybu. Kratší kroky jsou efektivnější, svižnější, tělo je při nich lépe ovladatelné a svalové skupiny pracují tak, jak mají.

Svižná chůze je přirozený a nenásilný způsob, jak trávit čas venku, a ještě u toho udělat něco pro své zdraví. Hlídejte si držení těla, aktivaci břišních svalů, pevné a silné paže, odpovídající tempo a krátké kroky a nešlápnete vedle.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu. Existují ale i méně známí viníci, kteří jeho riziko mohou povážlivě...

Čtěte dál
Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Bolí vás někdy hlava? Máte zatuhlý krk a špatně spíte? Příčina může být tam, kde byste ji nikdy nehledali: ve vašich kulatých zádech....
Vztah Čechů k alkoholu je alarmující. Pít alkohol není normální, jak si všichni myslí

Vztah Čechů k alkoholu je alarmující. Pít alkohol není normální, jak si všichni myslí

Konzumace alkoholu a zejména piva vždycky patřila ke kulturním a společenským aktivitám. Říká se, že v malé míře je jeho příjem neškodný...