Proč někoho uklízení baví a je pro něj doslova terapií?

Proč někoho uklízení baví a je pro něj doslova terapií?
zdroj: Picjumbo

Vysávání, vytírání, utírání prachu, mytí nádobí, žehlení, skládání prádla. Někdo domácí práce ze srdce nenávidí a bere je jen jako povinnost, někoho dokáží uklidnit. Ne nadarmo se říká, že když si chcete něco srovnat v sobě, začnete tím, že si srovnáte oblečení ve skříni. Co pro nás obyčejné uklízení může znamenat?

Po těžkém pracovním dni přijdete unavení domů a těšíte se, až se svalíte na pohovku a začtete se do oblíbené knihy. Jenže ouha. Doma je takový nepořádek, že se na něj nemůžete dívat. Takže rázem zapomenete na stres a vyčerpání a pustíte se do toho. Za půl hodinky je hotovo a vy z gauče v rámci zaslouženého odpočinku sledujete, jak se domácnost leskne čistotou. A tak nějak lehko a čisto je najednou i vám – uvnitř. Čím to?

Úklid dává kontrolu nad vlastním životem
Psychologové se domnívají, že očistné účinky uklízení mohou vycházet ze skutečnosti, že nám v jistém smyslu umožňuje kontrolovat okolní prostředí. Život je plný nejistoty a mnoho situací jde mimo nás tak, že je nedokážeme ovlivnit – což nás také často trápí. To doma neplatí. Právě zde můžeme prosadit vlastní vůli a udělat si vše podle toho, jak chceme my – zcela volně a svobodně. V přeneseném slova smyslu tak uklízením dáváme volný průchod projevu vlastnímu já – jeho potřebám, požadavkům, emocím. Není tedy vůbec divné, když se při úklidu třeba rozpláčete – skvrna, která nelze vyčistit, vám může připomenout problém, s nímž se delší dobu potýkáte. Ale jakmile podlehne a špína se začne vytrácet a zbyde jen čistá podlaha, pláč přechází ve smích a radost. Úklid tak může fungovat jako docela dobrá a levná terapie – pokud ovšem nekupujete předražené čistící prostředky a pokud ano, je to přeci vaše věc. Váš domov, vaše pravidla, váš svět. Zde jste páni vy a můžete jej řídit podle sebe. Toto vědomí podle psychologů osvobozuje a je dalším důvodem, proč tolika lidem od úzkostných stavů pomáhá právě úklid.

Rituál, který dává pocit bezpečí
Z praktického hlediska je také někomu příjemné, že uklízení mu zpřístupní předměty, které potřebuje pro běžné fungování. Je frustrující žít ve zmatku a prostoru, kde nemůžete najít, co hledáte. Úklid vás chaosu zbaví a ukáže, jak krásně jednoduchý může život být – to, co potřebujete, máte k dispozici a víte, kde. Takové vědomí také dává pocit bezpečí, který sám o sobě uklidňuje, podobně jako rituály. Ty zase věnují pocit jistoty. Úklid tak pro mnohé může být i milovaným rituálem, který jej ujišťuje v tom, že věci jsou stále na svém místě – tak, jak to má být. Láska k uklízení může také vycházet z charakteru osobnosti – jedinci, kteří rádi čistí, mohou být svědomitější a podrobněji orientovaní. Naproti tomu ti, kteří domácím pracím příliš neholdují, mohou být více spontánní a méně organizovaní.

Extrémní čistotnost může být známkou obsedantně-kompulzivní poruchy
V extrémních situacích může ale vztah k uklízení značit znepokojující problém. Strach z choroboplodných zárodků nebo kontaminace, posedlost symetričností věcí a dokonalým pořádkem, nadměrné čištění a objednávání nebo uspořádání věcí konkrétním, přesným způsobem, mohou být příznakem obsedantně-kompulzivní poruchy. Jedná se o duševní poruchu, jejíhož nositele trápí nepříjemné vtíravé myšlenky. Úlevu od nich nalézá právě v opakujících se činnostech.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Čtěte dál
Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Vločky jsou základem zdravého stravování. Někomu už možná toto spojení doslova leze na nervy, ale to nic nemění na tom, že jsou cestou...

Videorozhovor