Proč někoho uklízení baví a je pro něj doslova terapií?

Proč někoho uklízení baví a je pro něj doslova terapií?
zdroj: Picjumbo

Vysávání, vytírání, utírání prachu, mytí nádobí, žehlení, skládání prádla. Někdo domácí práce ze srdce nenávidí a bere je jen jako povinnost, někoho dokáží uklidnit. Ne nadarmo se říká, že když si chcete něco srovnat v sobě, začnete tím, že si srovnáte oblečení ve skříni. Co pro nás obyčejné uklízení může znamenat?

Po těžkém pracovním dni přijdete unavení domů a těšíte se, až se svalíte na pohovku a začtete se do oblíbené knihy. Jenže ouha. Doma je takový nepořádek, že se na něj nemůžete dívat. Takže rázem zapomenete na stres a vyčerpání a pustíte se do toho. Za půl hodinky je hotovo a vy z gauče v rámci zaslouženého odpočinku sledujete, jak se domácnost leskne čistotou. A tak nějak lehko a čisto je najednou i vám – uvnitř. Čím to?

Úklid dává kontrolu nad vlastním životem
Psychologové se domnívají, že očistné účinky uklízení mohou vycházet ze skutečnosti, že nám v jistém smyslu umožňuje kontrolovat okolní prostředí. Život je plný nejistoty a mnoho situací jde mimo nás tak, že je nedokážeme ovlivnit – což nás také často trápí. To doma neplatí. Právě zde můžeme prosadit vlastní vůli a udělat si vše podle toho, jak chceme my – zcela volně a svobodně. V přeneseném slova smyslu tak uklízením dáváme volný průchod projevu vlastnímu já – jeho potřebám, požadavkům, emocím. Není tedy vůbec divné, když se při úklidu třeba rozpláčete – skvrna, která nelze vyčistit, vám může připomenout problém, s nímž se delší dobu potýkáte. Ale jakmile podlehne a špína se začne vytrácet a zbyde jen čistá podlaha, pláč přechází ve smích a radost. Úklid tak může fungovat jako docela dobrá a levná terapie – pokud ovšem nekupujete předražené čistící prostředky a pokud ano, je to přeci vaše věc. Váš domov, vaše pravidla, váš svět. Zde jste páni vy a můžete jej řídit podle sebe. Toto vědomí podle psychologů osvobozuje a je dalším důvodem, proč tolika lidem od úzkostných stavů pomáhá právě úklid.

Rituál, který dává pocit bezpečí
Z praktického hlediska je také někomu příjemné, že uklízení mu zpřístupní předměty, které potřebuje pro běžné fungování. Je frustrující žít ve zmatku a prostoru, kde nemůžete najít, co hledáte. Úklid vás chaosu zbaví a ukáže, jak krásně jednoduchý může život být – to, co potřebujete, máte k dispozici a víte, kde. Takové vědomí také dává pocit bezpečí, který sám o sobě uklidňuje, podobně jako rituály. Ty zase věnují pocit jistoty. Úklid tak pro mnohé může být i milovaným rituálem, který jej ujišťuje v tom, že věci jsou stále na svém místě – tak, jak to má být. Láska k uklízení může také vycházet z charakteru osobnosti – jedinci, kteří rádi čistí, mohou být svědomitější a podrobněji orientovaní. Naproti tomu ti, kteří domácím pracím příliš neholdují, mohou být více spontánní a méně organizovaní.

Extrémní čistotnost může být známkou obsedantně-kompulzivní poruchy
V extrémních situacích může ale vztah k uklízení značit znepokojující problém. Strach z choroboplodných zárodků nebo kontaminace, posedlost symetričností věcí a dokonalým pořádkem, nadměrné čištění a objednávání nebo uspořádání věcí konkrétním, přesným způsobem, mohou být příznakem obsedantně-kompulzivní poruchy. Jedná se o duševní poruchu, jejíhož nositele trápí nepříjemné vtíravé myšlenky. Úlevu od nich nalézá právě v opakujících se činnostech.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!