Bolesti břicha, nadýmání, nepravidelné střevní návyky, střídání průjmů a zácpy. Projevy syndromu či onemocnění dráždivého tračníku jsou dlouhodobým chronickým stavem, jehož symptomy se v průběhu let mění. Jak poznáte, že tímto syndromem trpíte i vy?
Nepříjemné vleklé onemocnění většinou nepřináší žádné závažné projevy, dokáže ale pořádně potrápit. A to dílem i díky tomu, že je chronické a často není možné se jej zbavit zcela. Z toho důvodu ke zlepšení symptomů často dochází právě tehdy, když se pacienti naučí svůj stav zvládat psychicky. Velkou roli tedy hrají emocionální faktory a hned vedle nich jsou to stravovací návyky. Situaci pomáhá zlepšovat nejen vyloučení potravin, které mohou způsobovat plynatost, ale také snížení příjmu alkoholu.
Symptomy se zhoršují po jídle
Časté změny ve střevních návycích, plynatost, křeče v břiše, pocit, že střeva nejsou po vykonání velké potřeby zcela vyprázdněna. Typické symptomy syndromu dráždivého tračníku obvykle nabývají síly po jídle a mohou trvat 2 až 4 dny. Po této době se buď zlepší nebo úplně zmizí a objeví se zase za čas, když sníte nebo vypijete pro vás dráždivou potravinu. Konkrétní případy se značně liší a mohou se podobat i stavům prožívaným za jiných nemocí. V takových situacích mohou zahrnovat časté močení, zápach z úst, bolesti hlavy nebo svalstva a přetrvávající únavu. U žen se může jednat o nepravidelnou menstruaci či bolest při sexu, u mužů dokonce o erektilní dysfunkci. Nepohodlí a rozpaky z nepříjemných symptomů často vyvolávají úzkosti a deprese, které celkový stav jen zhoršují.
Onemocnění, které nelze diagnostikovat žádným testem
Ačkoliv syndrom dráždivého tračníku nemá zpravidla žádné vážné zdravotní důsledky, je velmi nepříjemný. Navíc jej nelze diagnostikovat žádným specifickým zobrazovacím nebo laboratorním testem. Lékaři určí diagnózu na základě důkladného prostudování symptomů. Pacientů se tedy ptají na střevní návyky, zda trpí bolestmi břicha či plynatostí a podobně. V rámci toho potom rozlišují tři druhy syndromu – se zácpou, průjmem a jejich střídáním. Mnoho lidí však zažívá střídavě všechny. Příčiny nejsou jasně známy, mezi rizikové faktory však patří rodinná anamnéza, pohlaví – postiženy jsou častěji ženy, hormony, strava, stres, infekce či narušená činnost trávicího a zažívacího ústrojí. Pokud tedy již dlouho chodíte od jednoho doktora ke druhému, možná je odpověď právě tento syndrom.
Zdravý životní styl je řešením
Dostatek spánku, odpočinku, pravidelného pohybu, kvalitní stravy a tekutin. To je recept a jediný dlouhodobě účinný lék řešící problémy se syndromem dráždivého tračníku. Vyplácí se pravidelně praktikovat psychohygienu formou různých terapií či meditace. Žádoucí je také vyřadit potraviny a nápoje, které mohou spouštět nadýmání a křeče, průjem či zácpu. Zpravidla se jedná o čokoládu, mléko a mléčné výrobky, alkohol, také o fazole, celer, cibuli, mrkev, rozinky, banány, meruňky, švestky, růžičkovou kapustu, bonbóny a kofeinové nápoje. Je třeba dodržovat vyvážený příjem vlákniny – ani moc ani málo – která podporuje zdravé trávení. Ideální je vést si potravinový deník a s jeho pomocí sledovat, co vám sedne a co nikoliv. Neexistují totiž žádná jasně daná dietní opatření, která by fungovala každému, kdo trpí syndromem dráždivého tračníku. Vyplácí se ovšem jíst pravidelně a pomocí sledování reakcí těla na potraviny i vlastní jídelníček.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
