Časté nevolnosti bez příčiny mohou znamenat syndrom dráždivého tračníku

Časté nevolnosti bez příčiny mohou znamenat syndrom dráždivého tračníku
zdroj: Adobe Stock

Bolesti břicha, nadýmání, nepravidelné střevní návyky, střídání průjmů a zácpy. Projevy syndromu či onemocnění dráždivého tračníku jsou dlouhodobým chronickým stavem, jehož symptomy se v průběhu let mění. Jak poznáte, že tímto syndromem trpíte i vy?

Nepříjemné vleklé onemocnění většinou nepřináší žádné závažné projevy, dokáže ale pořádně potrápit. A to dílem i díky tomu, že je chronické a často není možné se jej zbavit zcela. Z toho důvodu ke zlepšení symptomů často dochází právě tehdy, když se pacienti naučí svůj stav zvládat psychicky. Velkou roli tedy hrají emocionální faktory a hned vedle nich jsou to stravovací návyky. Situaci pomáhá zlepšovat nejen vyloučení potravin, které mohou způsobovat plynatost, ale také snížení příjmu alkoholu.

Symptomy se zhoršují po jídle
Časté změny ve střevních návycích, plynatost, křeče v břiše, pocit, že střeva nejsou po vykonání velké potřeby zcela vyprázdněna. Typické symptomy syndromu dráždivého tračníku obvykle nabývají síly po jídle a mohou trvat 2 až 4 dny. Po této době se buď zlepší nebo úplně zmizí a objeví se zase za čas, když sníte nebo vypijete pro vás dráždivou potravinu. Konkrétní případy se značně liší a mohou se podobat i stavům prožívaným za jiných nemocí. V takových situacích mohou zahrnovat časté močení, zápach z úst, bolesti hlavy nebo svalstva a přetrvávající únavu. U žen se může jednat o nepravidelnou menstruaci či bolest při sexu, u mužů dokonce o erektilní dysfunkci. Nepohodlí a rozpaky z nepříjemných symptomů často vyvolávají úzkosti a deprese, které celkový stav jen zhoršují.

Onemocnění, které nelze diagnostikovat žádným testem
Ačkoliv syndrom dráždivého tračníku nemá zpravidla žádné vážné zdravotní důsledky, je velmi nepříjemný. Navíc jej nelze diagnostikovat žádným specifickým zobrazovacím nebo laboratorním testem. Lékaři určí diagnózu na základě důkladného prostudování symptomů. Pacientů se tedy ptají na střevní návyky, zda trpí bolestmi břicha či plynatostí a podobně. V rámci toho potom rozlišují tři druhy syndromu – se zácpou, průjmem a jejich střídáním. Mnoho lidí však zažívá střídavě všechny. Příčiny nejsou jasně známy, mezi rizikové faktory však patří rodinná anamnéza, pohlaví – postiženy jsou častěji ženy, hormony, strava, stres, infekce či narušená činnost trávicího a zažívacího ústrojí. Pokud tedy již dlouho chodíte od jednoho doktora ke druhému, možná je odpověď právě tento syndrom.

Zdravý životní styl je řešením
Dostatek spánku, odpočinku, pravidelného pohybu, kvalitní stravy a tekutin. To je recept a jediný dlouhodobě účinný lék řešící problémy se syndromem dráždivého tračníku. Vyplácí se pravidelně praktikovat psychohygienu formou různých terapií či meditace. Žádoucí je také vyřadit potraviny a nápoje, které mohou spouštět nadýmání a křeče, průjem či zácpu. Zpravidla se jedná o čokoládu, mléko a mléčné výrobky, alkohol, také o fazole, celer, cibuli, mrkev, rozinky, banány, meruňky, švestky, růžičkovou kapustu, bonbóny a kofeinové nápoje. Je třeba dodržovat vyvážený příjem vlákniny – ani moc ani málo – která podporuje zdravé trávení. Ideální je vést si potravinový deník a s jeho pomocí sledovat, co vám sedne a co nikoliv. Neexistují totiž žádná jasně daná dietní opatření, která by fungovala každému, kdo trpí syndromem dráždivého tračníku. Vyplácí se ovšem jíst pravidelně a pomocí sledování reakcí těla na potraviny i vlastní jídelníček.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Sladká pochoutka s vůní mandlí se hodí nejen k potahování dortů, ale také k výrobě a zdobení cukroví. Milovníci marcipánu jistě dají...

Videorozhovor