Pivo po sportovním výkonu – opravdu jedno nevadí?

Pivo po sportovním výkonu – opravdu jedno nevadí?

Zdravý iontový nápoj plný vitamínů skupiny B. I tak je často vnímáno pivo, alkoholický nápoj, který si s chutí po výkonu vychutná řada amatérských sportovců. Je jedno pivo po výkonu prospěšné a nebo může spíše uškodit?

V posilovně si dáte do těla, zničíte se během nebo výšlapem na horském kole a nebo jste si večer zahráli s kamarády fotbálek. Vydali jste ze sebe tolik energie. Je přeci potom v pořádku, když si dopřejete a zchladíte se jedním napěněným zlatavým mokem, jehož popíjení má navíc v naší zemi mimořádnou tradici a těší se velké oblibě. Je to váš případ? Možná, že by to šlo i lépe...

Pivo není „ionťák“
O pivu se říká, že je nejlepším iontovým nápojem. To je ale jen mýtus. „Iontový nápoj by měl obsahovat minerální látky, hlavně sodík a na ten je pivo chudé,“ vysvětluje RNDr. Michaela Bebová, biochemička a odborná garantka Vitalwebu. „Alkoholické pivo či více kousků pro tělo po výkonu může znamenat snížení už tak nízké hladiny glukózy v krvi. V krajním případě může dojít až k hypoglykémii. Vitamíny skupiny B v pivu sice jsou, ale v tak malém množství, že není dobré přisuzovat pivu tak významnou roli,“ dodává.

(Ne)přítel jménem alkohol
Pivo jako regenerační nápoj? Tak k tomu má také daleko. Alkohol nutí tělo přesměrovat energii do jater, kam odchází i cenné živiny včetně vitamínu B, soustředící se na jeho odbourávání. Vy tedy sice vitaminy a minerály pivem doplníte, ale tělo je z velké části využije pro odbourání alkoholu. Takže ve výsledku budete možná ještě více unavení než po ukončení tréninku. Alkohol obecně zpomaluje regenerační procesy v organismu.

Vsaďte na pivo bez alkoholu
Dobrá zpráva je, že k dispozici máte pivo bez obsahu alkoholu, které přejímá všechny pozitivní vlastnosti piva klasického bez toho, že by se jejich užitek pro tělo snižoval množstvím přidaného alkoholu. Pokud tedy potréninkové pivo vnímáte jako sladkou-hořkou odměnu a rádi si jej vychutnáváte s přáteli, zatímco u toho probíráte, jak jste se ve výkonu posunuli, nemusíte se ho úplně vzdávat. Jen zvolte nealko verzi. Tělu dodáte tekutiny, posedíte v dobré společnosti a dobrý pocit se dostaví i bez alkoholu.

Na zdraví!

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!