Celulitida – zabírá na ni jen jediná věc, kterou ani nemusíte kupovat

Celulitida – zabírá na ni jen jediná věc, kterou ani nemusíte kupovat
zdroj: Adobe Stock

Celulitida je strašák všech žen, ale i mnohých mužů. Nedělá rozdíly mezi tlustými a hubenými, mladými ani staršími. O co se vlastně jedná a je skutečně možné se jí zcela vyhnout nebo zbavit, pokud ji už máte?

Nadměrný růst tukových buněk v podkoží stlačuje krevní a lymfatické kapiláry, čímž stěžuje cirkulaci krve a brání vylučování škodlivin z těla ven. Ty pronikají stěnami cév a ukládají se v okolních kožních tkáních. Vzniká nevzhledná pomerančová kůže známá jako neoblíbená celulitida.

Genetika není jediným viníkem
Ačkoliv může být na vině genetika, nelze na ni rozhodně svádět vše. Celulitidu zhoršují také mnohé zdravotní příčiny, jako je nadměrná hormonální aktivita, potíže s oběhovým systémem a retence tekutin. Mezi faktory, které mohou spouštět či podporovat její vznik, patří také nejrůznější diety, alkohol, kouření, nedostatek pohybu, příjem některých léků zadržujících vodu (třeba antikoncepce), nadváha, obezita a stres. Ve zvýšené míře pak zasahuje ženy s výrazně ženskými tvary, u nichž je pokožka vlivem estrogenu měkčí a méně elastická.

Není celulitida jako celulitida
Ve skutečnosti existují tři typy celulitidy. 75 % všech případů tvoří vodní celulitida, která je viditelná především v období hormonálních změn, jako je premenstruační syndrom, puberta, těhotenství a menopauza. Vyvěrá z potíží s krevním a lymfatickým oběhem a z častého sezení. Tuková celulitida se nachází na břiše, na bocích, stehnech nebo vnitřní části kolen. Bývá spojována primárně s nadváhou a obezitou. Vláknitá celulitida se tvoří několik let. Na dotek je tvrdá, při štípnutí bolestivá a lehce nafialovělá.

Tři stupně závažnosti
Zvlnění kůže způsobené celulitidou může mít tři fáze. Podle toho poznáte, jak moc závažný váš případ je. Stoupněte si před zrcadlo a sledujte. Pokud je pomerančová kůže patrná pouze tehdy, když se štípnete, jedná se o první fázi. Když je vaše kůže hladká vleže, ale ve stoji se už objeví hrbolky, jedná se o druhou fázi. Třetí fáze nastává tehdy, kdy je vaše kůže zvlněná v kterémkoliv případě.

Známá rovnice – cvičení, strava, odpočinek
Zásadním prostředkem prevence a mírnění celulitidy je strava plná potravin s vysokým obsahem antioxidantů, vitamínů C a E, zinku a omega-3 mastných kyselin. Vyhýbat byste se měli tučným, přesoleným a příliš sladkým potravinám a alkoholu – pozor si dávejte zejména na konzervované pochutiny, cukrovinky a uzeniny.

Co je ale nejúčinnější a nejlepší bojovník s celulitidou je POHYB. Žádný krém, žádná mastička, ani ten nejlepší čaj proti celulitidě vám nepomůže tak, jak pohybová aktivita. Dokonce víme i jaká! Je to chůze do kopce. Pro zbavení se tuku v oblasti hýždí je důležité každodenní rutinní cvičení zahrnující chůzi, chůzi do kopce, běh, jízdu na kole nebo i jiné aktivity, které hodně zaměstnávají nohy. Důležitá je ale pravidelnost. Takže místo peněz do krémů investujte svůj čas a dejte se do toho.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct může vitamín B1, ale nejdůležitější je včasné vytažení parazita, které...

Čtěte dál
Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Ačkoliv neexistuje jeden univerzální lék na všechny nemoci, milovníci černého bezu říkají, že právě on je jedním z nejvšestrannějších...
Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Čas je velká otázka priorit. Ruku na srdce – na to, na co chceme, si čas uděláme vždycky. A něčím takovým by rozhodně mělo být naše...

Videorozhovor