Plísně na nohou mohou vést až k deformaci nehtů. Co na ně zabírá?

Plísně na nohou mohou vést až k deformaci nehtů. Co na ně zabírá?
zdroj: Adobe Stock

Plíseň na nehtech u nohou začínají lidé nejčastěji řešit především v teplých měsících, kdy tento zdravotní problém nabývá nového rozměru v podobě estetické překážky. Pokud se mykóza dlouhodobě přehlíží, může její léčba trvat opravdu dlouho. Mykózu se rozhodně nevyplatí přehlížet. Víte, podle čeho ji poznat a jak již vzniklý problém správně řešit?

Rizika neléčené mykózy
Plíseň nehtů u nohou se může zpočátku projevovat jen jako bílá nebo nažloutlá tečka na okraji nehtu. Už takto ji můžete poznat a „včas“ začít léčit. Pokud se zde problém nepodchytí, může se postupně dál rozšiřovat až k nehtovému lůžku pod nehtovou ploténkou a podobně zasáhnout i další prsty u nohou. Následně dochází ke ztluštění nehtu, jeho lámání, olupování či až zhnědnutí. Kromě těchto deformací problém často provází také svědění pokožky a nepříjemný zápach.

Plíseň chytíte snadno, zbavíte se jí však stokrát hůř
Stoprocentní ochranu před vznikem mykózy nelze nikomu garantovat už jen z toho důvodu, že se obecně pohybujeme ve veřejně sdílených prostorech jako jsou koupaliště, bazény, sprchy a cvičebny ve fitness centrech apod. Objevit se u vás totiž mohou velmi snadno, zato zbavovat se jich budete mnohem hůř. Dobrou zprávou však je, že můžeme alespoň minimalizovat riziko vzniku a nákazy dodržováním jistých pravidel.

Jak se před mykózou chránit?
V první řadě je potřeba dodržovat tělesnou hygienu. To platí nejen obecně v rámci pravidelného mytí, ale také po návštěvě veřejných prostor, kde jste vystavili svá chodidla naboso. Jedná se nejen o již zmíněná koupaliště nebo sprchy, ale také prostory s koberci a jinými typy podlah jako jsou například zkušební kabinky v obchodech. Do plováren noste ideálně vlastní gumovou obuv a bosky se na těchto místech raději vystavujte co nejméně. Důležité je nosit prodyšnou obuv a ponožky, které sají pot a vlhkost. Zde svou úlohu dobře plní bavlněné ponožky a vyplatí se je pořídit si, byť mohou být o pár korun dražší než ty z umělých vláken. Stejně důležité je nesdílet své pantofle, sandály, žabky ani ručník s jinými lidmi. V neposlední řadě nezapomeňme zmínit stravu, jíž můžeme chápat jako rozumnou prevenci a s níž můžeme v jistých případech rozvoj plísní eliminovat. Vhodné je omezit přemíru cukrů a produktů z bílé vymleté mouky, neboť právě ty přispívají k případnému vzniku plísní obecně.

Jak mykózu nehtů u nohou léčit?
Pokud máte podezření, že se vás tento problém týká, je vždy ideální vyhledat odborníka a poradit se s ním. Možností léčby plísní nehtů u nohou je více, od tzv. domácích s využitím přírodních prostředků po aplikace antimykotik, které lze sehnat například v lékárně. Rozhodnete-li se jít přirozenou cestou, vyzkoušet můžete třeba tea tree olej, česnek nebo extrakt z grepových jadérek. Potírejte s nimi postižené místo dvakrát denně. K dostání jsou ale také přírodní antimykotika ve formě kapek, roztoků, mastí či sprejů, které jsou připravené jak přímo pro samotnou léčbu, tak i pro prevenci a péči o chodidla se sklonem k plísním.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....

Videorozhovor