Plíseň na nehtech u nohou začínají lidé nejčastěji řešit především v teplých měsících, kdy tento zdravotní problém nabývá nového rozměru v podobě estetické překážky. Pokud se mykóza dlouhodobě přehlíží, může její léčba trvat opravdu dlouho. Mykózu se rozhodně nevyplatí přehlížet. Víte, podle čeho ji poznat a jak již vzniklý problém správně řešit?
Rizika neléčené mykózy
Plíseň nehtů u nohou se může zpočátku projevovat jen jako bílá nebo nažloutlá tečka na okraji nehtu. Už takto ji můžete poznat a „včas“ začít léčit. Pokud se zde problém nepodchytí, může se postupně dál rozšiřovat až k nehtovému lůžku pod nehtovou ploténkou a podobně zasáhnout i další prsty u nohou. Následně dochází ke ztluštění nehtu, jeho lámání, olupování či až zhnědnutí. Kromě těchto deformací problém často provází také svědění pokožky a nepříjemný zápach.
Plíseň chytíte snadno, zbavíte se jí však stokrát hůř
Stoprocentní ochranu před vznikem mykózy nelze nikomu garantovat už jen z toho důvodu, že se obecně pohybujeme ve veřejně sdílených prostorech jako jsou koupaliště, bazény, sprchy a cvičebny ve fitness centrech apod. Objevit se u vás totiž mohou velmi snadno, zato zbavovat se jich budete mnohem hůř. Dobrou zprávou však je, že můžeme alespoň minimalizovat riziko vzniku a nákazy dodržováním jistých pravidel.
Jak se před mykózou chránit?
V první řadě je potřeba dodržovat tělesnou hygienu. To platí nejen obecně v rámci pravidelného mytí, ale také po návštěvě veřejných prostor, kde jste vystavili svá chodidla naboso. Jedná se nejen o již zmíněná koupaliště nebo sprchy, ale také prostory s koberci a jinými typy podlah jako jsou například zkušební kabinky v obchodech. Do plováren noste ideálně vlastní gumovou obuv a bosky se na těchto místech raději vystavujte co nejméně. Důležité je nosit prodyšnou obuv a ponožky, které sají pot a vlhkost. Zde svou úlohu dobře plní bavlněné ponožky a vyplatí se je pořídit si, byť mohou být o pár korun dražší než ty z umělých vláken. Stejně důležité je nesdílet své pantofle, sandály, žabky ani ručník s jinými lidmi. V neposlední řadě nezapomeňme zmínit stravu, jíž můžeme chápat jako rozumnou prevenci a s níž můžeme v jistých případech rozvoj plísní eliminovat. Vhodné je omezit přemíru cukrů a produktů z bílé vymleté mouky, neboť právě ty přispívají k případnému vzniku plísní obecně.
Jak mykózu nehtů u nohou léčit?
Pokud máte podezření, že se vás tento problém týká, je vždy ideální vyhledat odborníka a poradit se s ním. Možností léčby plísní nehtů u nohou je více, od tzv. domácích s využitím přírodních prostředků po aplikace antimykotik, které lze sehnat například v lékárně. Rozhodnete-li se jít přirozenou cestou, vyzkoušet můžete třeba tea tree olej, česnek nebo extrakt z grepových jadérek. Potírejte s nimi postižené místo dvakrát denně. K dostání jsou ale také přírodní antimykotika ve formě kapek, roztoků, mastí či sprejů, které jsou připravené jak přímo pro samotnou léčbu, tak i pro prevenci a péči o chodidla se sklonem k plísním.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál