Jíst či nejíst sacharidy? Ty jsou totiž snad nejkontroverznější makroživinou vůbec. Svět se dělí na dva tábory. Jedni je odmítají, druzí na ně nedají dopustit. Jak už to tak ale bývá, pravda leží někde na půl cesty.
Asi jako všechno na světě, má i nízkosacharidové stravování své výhody i nevýhody. Bezespornou výhodou je, že když budete držet ve stravě jen nízké množství sacharidů, bude se vám snáze hubnout. Diet postavených na tomto principu je celá řada. Pohybují se od extrémních, jako je tradiční Atkinsonova dieta, až po benevolentnější, kde sacharidy jíte, ale třeba jen ty s nízkým glykemickým indexem.
Škroby i cukry jsou v jídelníčku minimálně
Většina nízkosacharidových diet se zaměřuje na vyřazení škrobových sacharidů, které jsou obsaženy v potravinách jako je bílý chléb, těstoviny, bílá rýže, koláče, pečivo a sušenky, sladké nápoje, cukrovinky a pudinky. Některé nízkosacharidové diety nahrazují tyto špatné sacharidy těmi dobrými, komplexními, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, snižovat krevní tlak a podporovat zdraví srdce i celého oběhového systému.
Zapomeňte na hlad – bílkoviny a tuky zasytí na dlouho
Některé studie ukázaly, že konzumace nízkého množství sacharidů může přispívat ke snižování hladiny špatného cholesterolu, u lidí s diabetem je snížení obsahu přidaných cukrů zásadním předpokladem pro stabilizaci krevního cukru. Velkou výhodou takového stravování je také skutečnost, že většinou nehladovíte – bílkoviny a tuky se totiž tráví daleko pomaleji než sacharidy, takže vás také zasytí na delší dobu. Nemusíte si také tolik hlídat množství a můžete tak jíst relativně více, než když se sacharidy na vašem jídelníčku objevují. Což je další výhoda nízkosacharidového stravování, pro kterou si ho lidé oblíbili.
Ketóza přinutí tělo spalovat tuky místo cukrů
Existují ale i nemilá rizika takového životního stylu. Většina nízkosacharidových diet funguje na principu ketózy, do níž je tělo nutné dostat. To způsobí, že tělo přestává jako palivo užívat cukry a zaměřuje pozornost na tuky, jejichž spalování je žádoucí. Tento stav, je-li dlouhodobě udržován, může mít řadu nežádoucích vedlejších zdravotních účinků. Mezi ty mírnější, a v podstatě nezávadné, patří letargie, zápach z úst, únava a bolesti hlavy, které během několika týdnů zpravidla odezní. To ale neznamená, že by měly být ignorovány. Mohou být příznakem příliš nízké hladiny cukru v krvi, kterou je nutné konzultovat s lékařem. Dalším důvodem návštěvy lékaře může být i přetrvávající pálení žáhy nebo vypadávání vlasů. Pokud nejste v ketóze, ale jen jíte mnohem méně sacharidů, problém také může být velká únava, zkrátka proto, že vám chybí energie.
Ledviny i srdce v ohrožení
Z těch závažnějších změn je nutné zmínit riziko zvýšení špatného cholesterolu, poškození ledvin, vzniku osteoporózy, či abnormálního srdečního tepu. Dalším nebezpečím je také nedostatek zdraví prospěšných živin, vitaminů a minerálů, které se nacházejí třeba v ovoci. Z toho důvodu je potřeba mít v jídelníčku hodně zeleniny.
Správná strava by měla být dlouhodobě udržitelná
Jako každý způsob stravování má i ten nízkosacharidový svá pro a proti. K řadě zde zmiňovaných potíží vůbec dojít nemusí. Ale může. A pravdou je, že jako ideální stravování se zpravidla ukazuje to, které je pro vás dlouhodobě udržitelné. A dokážete si představit, že byste dlouhodobě vydrželi s příjmem sacharidů třeba nižším, než je 50 g? Na tuto otázku si musíte odpovědět sami. Stejně jako je na vás zvážit, co vašemu tělu více vyhovuje a na jaký styl stravování lépe reaguje.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál