Pokud jste dosud neslyšeli o adaptogenech nebo si nejste zcela jistí, jak na náš organismus působí, pak zcela jistě stojí zato číst dál. Jedná se totiž o přírodní látky, které umí mnohonásobně podpořit celkové zdraví a odolnost lidského organismu.
Jejich obliba sahá tisíce let zpátky
Adaptogeny rozhodně nejsou objevem moderní doby. Jejich blahodárný vliv na lidský organismus byl znám už generacím před několika tisíci lety. I v indické ájurvédě či tradiční čínské medicíně se dodnes považují za klenot a tvoří nedílnou součást mnohých bylinných směsí. Možná nejste obeznámeni jen s pojmem „adaptogeny“, který je relativně nový. Ten v roce 1947 stanovil ruský vědec Dr. Nikolaj Lazarev jako označení pro látky rostlinného původu, zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím.
Síla a odolnost organismu
Adaptogeny lze díky jejich přírodnímu původu použít téměř kdykoliv, avšak jejich účinek nejvíce ocení lidé, kteří prochází dlouhými či chronickými onemocněními, lidé s chronickým únavovým syndromem, sportovci, či lidé celkově vyčerpaní, zranění, pod dlouhodobým tlakem stresu nebo často nemocní. Adaptogeny obecně pomáhají organismu vyrovnat se s podobnými zátěžemi, jinými slovy stresory, a pomáhají udržovat jeho optimální vnitřní prostředí. Vyrovnávají hladinu hormonů adrenalinu a kortizolu, čímž zároveň posilují imunitní systém a zvyšují celkovou odolnost vůči škodlivým vlivům. Normalizují hladinu krevního cukru a tlaku a hovoří se o nich také ve spojitosti s protirakovinným působením, jenž je předmětem mnohých studií, či jako o vhodném podpůrném doplňku při podstupování chemoterapií a radioterapií.
Posilují nejen na fyzické, ale i psychické úrovni
Adaptogeny přináší vzpruhu nejen pro fyzické tělo. Zmíněná stresová zátěž má jisté dopady i na psychiku. Může se jednat o nervozitu v práci, nespavost, deprese, obavy z budoucnosti či nedostatek času a spěch obecně, které nás v dnešní společnosti často provází. I s těmi dokáží adaptogeny našemu organismu pomoct vyrovnat se. Zároveň podporují naši mentální výkonnost a projasňují mysl. Na rozdíl od stimulantů jako je např. káva však jejich účinek po určité chvíli neupadá, ale zůstává se vyšší úrovni.
Co ve skutečnosti jsou adaptogeny?
Adaptogeny označují řadu účinných látek, které jsou obsaženy v léčivých rostlinách. Jedná se tak o látky čistě přírodního původu. Možná některé z nich znáte pod konkrétními názvy. Mezi nejznámější a nejstarší patří ženšeny, uvést si můžeme např. ženšen pravý neboli ženšen všehoj. Skupinu dále tvoří například rozchodnice růžová, eleuterokok ostnitý či klanopraška čínská. mezi adaptogeny také řadíme macu, tzv. peruánský ženšen.
Pro koho jsou určeny?
Lze říct, že adaptogeny můžeme považovat za vhodné doplňky pro všechny lidi, na něž působí nějaké stresory. Mezi ně spadá jak stres, tak jisté obavy, spěch, ale také znečištěné životní prostředí, strava kontaminovaná chemickými toxiny, poruchy či potlačení imunity, zvýšený počet volných radikálů v těle, fyzické či psychické vypětí apod. Stejně tak prospěšné však adaptogeny mohou být i lidem, kteří se jednoduše chtějí před těmito stresory chránit posílením odolnosti svého organismu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál