Kortizol: Stresový hormon, který možná maří vaše plány na hubnutí

Kortizol: Stresový hormon, který možná maří vaše plány na hubnutí
zdroj: Adobe Stock

Přijde vám, že jíte docela zdravě, přesto se na vás začíná podepisovat stres a bříško začíná nabývat? Na vině může být kortizol, který tělu pomáhá zvládnout stresové reakce. Pokud jste ale dlouhodobě v chronickém stresu, pak to může začít být problém.

Funkce kortizolu v těle
Kortizol, který je vylučován nadledvinkami, hraje v těle důležitou roli. Ovlivňuje hladinu glykémie ve prospěch navyšování glukózy v krvi, působí mírně protizánětlivě a zvyšuje krevní tlak. To, jak vysoké hladiny kortizol v krvi zaujímá, bývá individuální. Přesto lze obecně říci, že vyšších hladin dosahuje ráno a také bývá ve zvýšené míře vylučován, právě tehdy, když jste ve stresu. Zvýšená hladina hormonu kortizolu často ukazuje na nadmíru stresu ve vašem organismu. Malé zvýšení kortizolové hladiny může mít ale i některé pozitivní účinky. Mezi ně patří zlepšení myšlení vlivem posílení posílání glukózy do mozku, zlepšení imunity a snížení citlivosti na bolest. Nesmí se ale jednat o zvýšení dlouhodobé.

Relaxace je stejně důležitá jako mobilizace
Kortizol je tedy významnou součástí reakce těla na stres. Stejně důležitá je ale i relaxační reakce těla, která je základním předpokladem k tomu, aby se funkce těla po stresové události vrátily do normálu. V dnešní hektické době však prožíváme tolik stresových situací, a tak často, že obranné mechanismy organismus často do běžného stavu vrátit nestíhají. Výsledkem je dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu vlivem chronického stresu, kdy je tělo stále jakoby v pozoru. Na to může doplatit naše zdraví. Nejen psychické, ale také fyzické.

Chronický stres organismu po všech stránkách nesvědčí
Bylo prokázáno, že dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu v krvi, které jsou spojené s chronickým stresem, mají na naše zdraví velmi negativní účinky. Může dojít k poruchám kognitivních funkcí, k potlačení činnosti štítné žlázy, nerovnováze cukru v krvi (hyperglykémie), ke snížení hustoty kostí, ubývání svaloviny, zvýšení krevního tlaku a snížení imunity za současného rozpuku zánětlivých reakcí, které se projevují zpomaleným hojením ran a dalšími zdravotními následky. Mezi ně patří i přibírání na hmotnosti a to hlavně v oblasti břicha. Pod signály kortizolu totiž tělo neustále mobilizuje své zásoby k vytvoření glukózy, která se ale adekvátně nespotřebovává. Pak jí nezbývá nic jiného, než se zase uložit.

Nepřítel jménem viscerální tuk
Viscerální neboli vnitřní tuk je tuk nacházející se v dutině břišní, kde obklopuje orgány. Když je ho ale moc, utlačuje je a svou hormonální aktivitou škodí. Nadbytek břišního tuku může zvyšovat riziko infarktu srdce a mrtvice. Pojí se také s rozvojem metabolického syndromu, se zvýšenými hladinami špatného LDL cholesterolu a se sníženými hladinami dobrého HDL cholesterolu, což může později vést k dalším zdravotním problémům.

Naučte se vypnout a odpočívat
Hladinu kortizolu lze pod kontrolou udržet aktivací relaxační reakce těla na zátěžové situace. Je tedy třeba začít se věnovat různým technikám pomáhajícím zvládat stres. Je jich celá řada. Jedná se třeba o jógu a různá dechová cvičení, poslouchání hudby, četbu, psychoterapii. Především jde ale o to naučit se zastavit, vydechnout a uvolnit se. A k tomu každému dopomůže něco jiného. Pokud si nevíte rady, nebojte se zeptat odborníka a poradit se s ním o řešení vaší situace. Zásadní je změnit životní styl a věnovat se tomu, co máte rádi, co váš činí šťastnými. Měli byste také hodně spát, odpočívat, zdravě jíst a přiměřeně se hýbat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....