Průmyslově zpracované potraviny způsobují předčasná úmrtí, uvádí dvě nové studie

Průmyslově zpracované potraviny způsobují předčasná úmrtí, uvádí dvě nové studie
zdroj: Adobe Stock

Kuřecí nugetky, zmrzlina, mražená pizza nebo různé snídaňové cereálie. To jsou jen zástupci potravin, které vědci označují za „vysoce technologicky zpracované“. Tvrdí, že jejich nadměrná konzumace vede nejen k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu, ale také k předčasné smrti.

„Ultra“ zpracované nebo terciálně zpracované potraviny podle vědců vychází ze způsobu třídění potravin podle toho, kolika způsoby průmyslového zpracování prošly. Nejnižší kategorií jsou „nezpracované nebo minimálně zpracované“ potraviny, mezi něž patří ovoce, zelenina, mléko, maso, luštěniny, semena, zrna – rýže, obiloviny, vejce. „Zpracované“ jsou takové potraviny, které byly upraveny, aby déle vydržely nebo lépe chutnaly – k tomu se obvykle používán sůl, cukr, olej nebo fermentace. Jedná se o sýry, slaninu, chléb, konzervované ovoce a zeleninu nebo pivo. „Ultra zpracované“ potraviny jsou slupinou třetí a pro zdraví nejhorší. Prošly řadou průmyslových zpracování, což se odráží na množství přísad, které si můžete pročíst na jejich obalech. Objevují se zde přidané konzervační látky, sladidla nebo zvýrazňovače chuti a barvy. Produkt je považován za „ultra zpracovaný“, pokud obsahuje více než 5 složek. Takové jsou třeba uzeniny, párky, hamburgery, kuřecí nugety, snídaňové cereálie a cereální tyčinky, instantní pokrmy – polévky a další, sladké šumivé nápoje, dorty, nekvalitní cukrovinky a čokolády a zmrzlina.

Podle některých odborníků na výživu ale může být označení „ultra“ nekonzistentní, což vysvětlují na příkladu sýru a salámu. Proč je salám považován za ultra zpracovaný a sýr, který pravděpodobně prošel stejným množstvím procesů, ne? Klasifikace „ultra“ podle těchto hlasů kombinuje širokou škálu potravin s velmi rozdílnými potenciálními dopady na zdraví, což omezuje jeho užitečnost jako základ doporučení.

Vědci varují před problémy se srdcem
Problematice ultra zpracovaných potravin se v poslední době věnovaly dvě studie – první provedla Navarrská univerzita ve Španělsku, druhou Pařížská univerzita ve Francii. Byly publikovány v časopise British Medical Journal a obě se víceméně shodly na tom, že pravidelný přísun ultra zpracovaných potravin (více než 4 porce denně) zvyšuje riziko onemocnění srdce, které může skončit smrtí. A počet nezávislých studií potvrzujících toto stanovisko se neustále zvyšuje. Zvýšenou konzumaci ultra zpracovaných potravin spojují i s dalšími zlozvyky poškozujícími zdraví, jako je třeba kouření. Vědci se domnívají, že důvodem je skutečnost, že ultra zpracované potraviny zvyšují chuť k jídlu, jejímž vlivem konzument ztrácí zábrany a dává volný průchod svým chutím.

Méně je někdy více
Vyšší množství ale neznamená vyšší přísun živin. V případě ultra zpracovaných potravin je to přesně naopak. Jsou totiž sice energeticky vydatné, ale postrádají opravdovou výživost a vlákninu. Kilokalorie, které nabízejí, totiž většinou pocházejí z cukru a škodlivých trans tuků prodlužujících trvanlivost a dodávajících chuť. Jako jediná opravdu účinná obrana proti epidemii ultra zpracovaných potravin se dlouhodobě jeví přechod na středomořskou stavu plnou „skutečného“ jídla prezentovaného ovocem, zeleninou, rybami, ořechy, semeny, luštěninami a celozrnnými obilovinami. Společně s dostatkem pohybu a absencí kouření i popíjení alkoholu se takový způsob života ukazuje jako velmi prospěšný pro snížení rizika onemocnění srdce a krevního oběhu, které konzumace ultra zpracovaných potravin naopak zvyšuje. V tomto směru by podle odborníků neuškodilo ani omezení nebo zmírnění marketingu propagující tyto nezdravé pochutiny.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

Sport a obecně pohybová aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Hobby sportovců neustále přibývá a to je dobře. Dnes si budeme povídat o kondici, tréninku a výživě ve sportu právě sportovních...

Čtěte dál
Vládne vašemu dni chaos? Zde jsou tipy na to, jak být efektivní

Vládne vašemu dni chaos? Zde jsou tipy na to, jak být efektivní

Máte pocit, že je toho na vás celý leden tak nějak moc? Naučte se operovat s časem a naorganizovat si vše, abyste v pohodě stíhali....
Pelyněk – rituál vykuřování  i součást domácí lékárny

Pelyněk – rituál vykuřování i součást domácí lékárny

Pelyněk černobýl je bylina typická svou hořkou chutí. Může být pomocníkem v kuchyni, v bylinné lékárně nebo pro domácí rituály staré...

Videorozhovor