Jak si vyjógovat skvělou postavu do plavek?

Jak si vyjógovat skvělou postavu do plavek?

Léto, období tepla, slunce, koupání a dovolených se kvapem blíží. Máj, lásky čas, je v rozpuku a my pomalu začínáme ze skříní vytahovat kraťásky, sukénky a tílka, v nichž se chystáme odhalit, na čem jsme během zimy pracovaly (páni prominou, to se týká žen, proto y). Byla by škoda si toto krásné období kazit nedostatkem sebedůvěry a výčitkami, že to letos zase není ono (ostatně jako každý rok předtím). Pojďte s námi strachy, nářky a nejistoty hodit za hlavu a užít si nejen jaro a léto, ale celý krásný život hladce, plynule a lehce jako pírko!

Sami se sebou v každém okamžiku
Začněte jednoduchou věcí. Každý den si vyčleňte chvilku, kterou budete věnovat pouze sami sobě. Je dokázáno, že aby se něco stalo zvykem, je třeba to opakovat 21 dní. Dejte si jarní výzvu, že do poloviny června vybudujete nový pozitivní zvyk – začleníte do svého každodenního harmonogramu chvilku s jógou. A nemusíte začínat hned pozdravem slunci. Než se začneme věnovat fyzickému tělu, zapracujeme nejprve na tom, abyste se cítili dobře ve svém těle teď, tady a tak, jak je.

Obraťte pozornost k dechu
Jak na to? Ráno po probuzení si dejte pár chvil, kdy obrátíte pozornost dovnitř k dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Dýchejte volně, mírně, zhluboka, tak, jak je to pro vás příjemné a přirozené. Nechte dech volně plynout a všímejte si, jak se u toho cítíte. Všechny myšlenky, které nesouvisí s vaším dechem, posílejte pryč. Když nějaká myšlenka přijde, změňte polohu. Dejte si za cíl vydržet v jedné poloze co možná nejdéle tak, aby vám to bylo příjemné a pohodlné. Budete pracovat jak s myslí, a cvičit pozornost, koncentraci a budovat nadhled, tak i s tělem – budete hledat polohy, které vám budou pohodlné a budete se učit v nich uvolnit.

Vědomý život
Takový přístup vede k vědomému prožívání sebe sama a života, který vedete. Naučíte se postupně chovat lépe sami k sobě i ke svému okolí, což povede k vnitřnímu uvolnění a prostoupení hlubokou vnitřní radostí nezávislou na jakýchkoliv vnějších okolnostech. Nezapomínejte, že sama cesta je cílem a neupínejte se k výsledku jako k jediné odměně. Odměnou vám je už sama skutečnost, že můžete praktikovat. Přijměte to a pracujte s tím. Jakmile se naučíte pracovat s tíživými myšlenkami a postupně se začnete učit si jich nevšímat, můžete zařadit další rituál. Každý den si vnitřní praxi prodlužte a zařaďte třeba jen 3 opakování Surya Namaskáru, Pozdravu slunci. Nezapomeňte se ale vždy nejprve obrátit k sobě, dovnitř, k dechu a setrvat zde po celou dobu cvičení. Cvičení vnitřní se pak bude moci prolnout s tím fyzickým a vy budete v praxi existovat ve skvělé harmonii – těla, mysli a duše i ducha.

Pozdravte slunce
Stojíte na chodidlech, nohy u sebe. Za temenem hlavy se vytahujete vzhůru, kostrč padá dolů mezi paty. S nádechem spojte slaně před hrudníkem a pošlete je nahoru nad hlavu. S výdechem přejděte do předklonu, dlaně položte vedle chodidel a odkročte s nádechem vzad pravou nohou. Koleno položte na zem, pánev protlačte dopředu a dolů, otevírejte hrudník a dívejte se před sebe. S výdechem přikročte do střechy, odtlačujte se od dlaní, za kostrčí se vytahujte šikmo vzhůru. Nadechněte se, s výdechem přejděte na kolena, hrudník položte na zem, lokty držte u sebe a s nádechem se posuňte kousek dopředu. Představte si probouzející se kobru, otevřete hrudník, paty mějte u sebe. S výdechem se vraťte zpět, odtlačte se od dlaní a vraťte se přes kolena do střechy. S nádechem přikročte levou nohou mezi dlaně, pravé koleno položte na zem, pánev protlačte dopředu a dolů a otevřete hrudník. S výdechem přikročte do předklonu, s nádechem pomalu vracejte nahoru, dlaně nad hlavu a nechte je klesnout před hrudník. Opakujte na druhou nohu.

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...