Na první pohled prkno vypadá velmi jednoduše. Zdání klame. Jedná se o relativně náročný cvik, který je ale velmi efektivní a to je jeho velká přednost. Jedná se o základ, z něhož vychází stabilita, síla i pevnost a správný postoj. Jak na správně provedené prkno?
Správné provedení zbaví i bolesti zad
Prkno, je-li prováděno tak, jak se provádět má, přináší tělu mnoho benefitů. Z velké části je to proto, že při něm zabírá současně více svalových skupin. Jedné se zejména o svalstvo středu těla, tedy břicho, záda, také hýždě a zadní stranu stehen. Díky tomu zlepšuje stabilitu, koordinaci i držení těla. Podílí se i na snížení bolesti zad, které posiluje – jak oblast bederní páteře, tak i oblast mezilopatkovou. Pomáhá s flexibilitou horní části těla, když rozšiřuje a roztahuje často opomíjené svaly kolem ramen, klíčních kostí a lopatek. A v neposlední řadě jeho benefity skvěle využijete při sedavém životním stylu – zpevňuje totiž všechny svaly, které napomáhají správnému a lehkému sezení. Tedy záda, hrudník, ramena, břicho a krk.
Na předloktích nebo na dlaních?
A jak prkno správně provést? Vybrat si můžete ze dvou variant – stojíte buď na předloktích (těžší), nebo na dlaních (lehčí, vhodnější pro začátečníky). U první varianty mějte lokty přímo pod rameny, ruce rovnoběžně podél sebe, případně si je můžete chytnout, to je ale varianta pro zkušené, kteří se umí vyvarovat chyb a prohýbání. U druhé varianty mějte dlaně přímo pod rameny, do široka roztáhněte prsty, ať máte širokou opěrnou základnu. Dejte si pozor, abyste dlaně nekladli příliš blízko k sobě. To by vedlo k vytvoření vnitřní rotace a nestability v ramenním kloubu. Další doporučení jsou totožná pro obě varianty.
Tělo rovné jako prkno
Tělo držte rovné jako prkno. Hlava je v prodloužení páteře, bradu lehce tlačte k hrudní kosti. Za patami směřujte dozadu a celé tělo prodlužujte. Zpevněte střed těla – nezatahujte břicho, jako byste chtěli vypadat štíhle, ale zatněte jej, jako kdybyste čekali ráno do břicha. Někdo radí zatnout i hýždě a zadní stranu stehen. Dýchejte volně, přirozeně, a především dech nezadržujte.
Stačí 30 sekund, klidně vícekrát za sebou
Nesnažte se polohu držet příliš dlouho, protože potom byste se nevědomky dopouštěli nejčastějších chyb – prohýbání v bedrech nebo zvedání hýždí moc nahoru, hrbení v mezilopatkové oblasti. Vydržte proto třeba jen 20-30 sekund, poté spusťte kolena dolů (pánev jde dolů jako poslední, ne jako první) a odpočiňte si, případně zopakujte. Dobu postupně prodlužujte, ale pamatujte na to, abyste se nepřepínali a nezačali chybovat a tělo přetěžovat. Po měsíci praxe prkna určitě ucítíte zlepšení v postuře, svaly se zpevní a záda vám určitě poděkují.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
