Trpíte častým nadýmáním a plynatostí? Zde je pět tipů ke zlepšení vašich obtíží

Trpíte častým nadýmáním a plynatostí? Zde je pět tipů ke zlepšení vašich obtíží
zdroj: Adobe Stock

Chronické nadýmání a plynatost trápí jedince všech věkových kategorií. Podle různých výzkumů jím trpí až 30 % všech dospělých. Nejen, že je společensky nepříjemné a trapné, ale může být i velmi bolestivé a výrazně ovlivnit každodenní život. Co vám může vaše obtíže pomoci zmírnit?

Plynatost se neprojevuje jen pícháním v podbřišku, ale také tlakem v oblasti žaludku. Bolest se totiž může táhnout zpoza hrudníku až do oblasti pánve. Bývá charakterizována jako tupá bolest spojená s náhlými ostrými křečemi. Může ztížit nejen běžný pohyb, ale dokonce i dech nebo mluvu. Příčinou je přebytek vzduchu v oblasti břicha, který je doprovázen pocity plnosti a těžkosti a na pohled patrným nafouknutím. Příčiny mohou být různé – od zácpy, nesnášenlivosti lepku či mléka a citlivosti na umělá sladidla, přes nezdravý životní styl, polykání vzduchu při jídle a pití a nadměrný příjem vlákniny až po časté popíjení bublinkových nápojů či jiné vážnější zdravotní potíže související se zažíváním.

Vyzkoušejte těchto 5 přírodních cest vedoucích ke zmírnění či úplné eliminaci nadýmání:

1. Jděte na procházku
Trápí vás plynatost hlavně po jídle? Pak vězte, že sezením či ležením potíže jen prodloužíte. Plyn se totiž v těle hromadí zejména tehdy, když se nehýbete. Řešení je tedy jednoduché – běžte se projít. Je dokázáno, že k rozpohybování střev a vypuzení nadměrného plynu z těla ven stačí obvykle pouhých 10–15 minut chůze.

2. Pijte více vody
Voda prochází celým trávicím traktem a pomáhá vytlačit plynové bublinky z těla ven. To však platí pouze o vodě neperlivé. V opačném případě se vaše obtíže pravděpodobně ještě zhorší. Mějte stále po ruce neperlivou vodu a pijte průběžně celý den.

3. Cvičte
A zase ten pohyb. Bez něj to ale zkrátka nejde. Je známo, že pravidelné cvičení zajistí pohyb plynu v těle a zamezí, aby se zdržoval v trávicím traktu. Dobrá zpráva je, že by mělo stačit jen 30 minut denně – nejen, že se zbavíte plynatosti, ale posílíte svalstvo a získáte kondici. Pravidelný pohyb blahodárně působí i na psychiku. Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit – třeba rychlejší chůzu, tenis, nebo jemnou jógu, která má ke zbavení se plynatosti dokonce speciální polohu – „vyhánění větrů“. Lehněte si na záda, kolena přitáhněte k hrudníku, s nádechem je od hrudníku oddalte a s výdechem přitáhněte. Opakujte alespoň pětkrát.

4. Naučte se dýchat
Zní to legračně, že? Mnozí z nás ale neumějí dýchat. Respektive dýchají mělce a dech se tak nedostane tam, kam má a neokysličí tělo tak, jak je potřeba. Lehněte si na záda, pokrčte nohy, zapřete je o chodidla a nechte rozkročené na šíři pánve. Zavřete oči a zaměřte pozornost na dech. Vnímejte dráhu, kterou v těle vykonává. Pozorujte dechové pohyby, kam vás dech vede. Položte dlaně na podbřišek a dýchejte do břicha. Praktikujte toto cvičení každý den 10 minut a uvidíte, že se vaše potíže s nadýmáním zmírní. Nadechněte se zhluboka i po každém jídle. To pomůže s uvolněním svalstva a zlepšením trávení.

5. Dejte si skořici
Skořice umí zklidnit zažívání a zlepšit trávení. Dokáže poskytnout téměř okamžitou úlevu od bolesti a nepohodlí spojených s plynatostí a nadýmáním. Brání i tvorbě většího množství plynu v trávicím traktu. Vyzkoušejte lahodný skořicový čaj – zahřejte dva šálky vody až do téměř úplného varu. Přidejte dvě čajové lžičky skořice a dobře promíchejte. Pijte každý den vždy ráno, abyste zabránili hromadění plynu v těle. Skořici můžete dle chuti přidávat i do různých sladkých či slaných pokrmů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času?...
Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt....