Hromadění vody v těle může být způsobeno onemocněním srdce, ledvin nebo lymfatického systému. Ve většině případů je ale na vině nezdravý životní styl. Existuje mnoho preparátů, slibujících odvodnění, s problémem snadno zatočíte i s vhodnými bylinkami.
Pitný režim a málo soli
Nadbytek vody v těle způsobuje otoky nohou, nadměrné pocení, pocity nafouklého břicha a u žen také celulitidu. V první řadě bychom měli zvýšit pitný režim. Je to paradox, ovšem pokud pijeme málo, tělo si většinu tekutin uchovává. Zároveň bychom měli omezit přísun soli a raději dochucovat bylinkami. Například bazalkou, rozmarýnem, tymiánem a pod.
Léčba pod dohledem lékaře
Pokud trpíme onemocněním, jehož doprovodným projevem je právě hromadění vody v těle, měli bychom jakoukoliv léčbu konzultovat s lékařem. Rychlý úbytek tekutin by mohl mít za následek onemocnění ledvin. V případě srdečního onemocnění vyzkoušíme pravidelnou konzumaci cibulového čaje s medem. Na ledvinové obtíže zabírá směs bylin, a to přesličky, kopřivy a celíku. Při poruchách lymfatického systému popíjíme odvar z listů, popřípadě kořenů pampelišky spolu se šalvějí. Šalvěj ovšem není vhodná při kojení, protože snižuje tvorbu mléka.
Bylinky, které zaručeně pomohou
Přirozené odvodnění podpoříme pravidelným přísunem bylinných čajů. Nejlepší volbou je kopřiva, která má silný močopudný účinek. Popíjíme dva šálky denně. Stejně je na tom petržel, která je v kuchyni často opomíjena. Kromě odvaru s ní snadno ozvláštníme mnoho pokrmů. Přirozenou stimulaci ledvin zajistíme čajem z jalovce. Kromě toho má antiseptické a dezinfekční účinky.
Velmi častou příčinou hromadění vody v těle bývá u žen premenstruační syndrom. V této době vyhledáváme svízel, který celkově mírní příznaky PMS a stimuluje lymfatický systém. Účinnou bylinkou je také přeslička. Její konzumace má srovnatelné účinky s chemickými léky, ale na rozdíl od nich nemá žádné vedlejší účinky. Léčbu můžeme dále podpořit břízou, libečkem nebo černým bezem.
Léčba oteklých nohou
Nepříjemné otoky nohou můžeme zmírnit zábaly z divizny. Listy potíráme olejem, klidně olivovým, a přikládáme na postižená místa. Velmi účinný je odvar z kopřiv, do kterého nohy namáčíme přibližně na 20 minut každý večer.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
