Grilování je hazard se zdravím. Jak grilovat zdravěji?

Grilování je hazard se zdravím. Jak grilovat zdravěji?
zdroj: Adobe Stock

Léto klepe na dveře a s ním i sezóna grilování. Ačkoliv je tato společenská událost velmi oblíbená, patří grilování k jedné z nejméně zdravých tepelných úprav. Co přesně nám škodí? Zachrání to hliníkové vaničky? A jaký vliv má grilovací sezóna na naši linii?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma grilování jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Grilování
Sotva se objeví první teplé dny, vytahujeme grily a doslova žhavíme oheň. Člověk by řekl, co nás na tom tak baví a co nám na tom tak chutná? Od každého trochu. Jsme venku na čerstvém vzduchu, obklopeni svými blízkými, pijeme u toho alkohol či osvěžující pití, maso na grilu voní a poté taky skvěle chutné (to oceňují hlavně muži), můžeme si u toho popovídat a zároveň si vychutnáváme letní dny. Faktorů, které se okolo grilování točí je mnoho.

Zároveň bychom si ale měli uvědomit, že grilování – a to hlavně masa – má i svou stinnou stránku. Spolu s grilovanými potravinami často konzumujeme mimo jiné i určitou dávku prokarcinogenních a karcinogenních látek, které mohou v dlouhodobém měřítku přispět k rozvoji rakoviny. Grilované klobásy, hovězí steaky, vepřové krkovice, buřty – všechno to jsou pokrmy plné tuku, soli a látek, které se během grilování tvoří vlivem kouře a procesů v mase.

I přes to všechno lze jistými opatřeními škodlivost grilovaných pokrmů snížit. Jednak vhodným výběrem grilu, ale také vhodným výběrem příloh a nápojů. Jaké potraviny dokáží "neutralizovat" grilované maso? Jak jsou na tom sýry a zelenina? Jaká hygienická opatření bychom měli dodržovat? Odpovědi na tyto a další otázky uslyšíte ve videu.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Odkládáte neustále práci a povinnosti? Pak možná trpíte jednou civilizační nemocí

Odkládáte neustále práci a povinnosti? Pak možná trpíte jednou civilizační nemocí

Musíte se do všeho přemlouvat a než konečně usednete k práci, „potřebujete“ nutně uklidit celý dům, vyvenčit psa a nakrmit papouška? Tak přesně tomu se říká prokrastinace a věřte, že není vůbec jednoduché...

Čtěte dál
I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty...
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...