Jaké návyky způsobují žloutnutí zubů? Možná budete překvapeni

Jaké návyky způsobují žloutnutí zubů? Možná budete překvapeni
zdroj: Adobe Stock

Fotky z poslední vydařené párty nebo z rodinné oslavy se vám nelíbí tak, jak jste očekávali. Všichni totiž mají o poznání zářivější úsměv než vy. Vaše zuby potahuje slabounká, ale viditelná vrstva plaku barvící je do žluta. Žluté zuby nejsou hezké, bělejší zuby můžete mít ale i vy!

Přeháníte to s ústní vodou
Říká se, že všeho moc škodí. To platí i u ústní vody. Rozhodně byste ji neměli používat každý den. Kromě toho byste se měli zamyslet i nad jejím složením – neměla by obsahovat moc kyselin. Proč? Protože narušují přirozené prostředí v ústech, o něž pečují sliny. Ty jsou tvořeny kombinací minerálů, enzymů a sloučenin, které mají za úkol udržet v ústech neutrální pH a snížit tak množství kyselin, které mohou opotřebovat sklovinu. Sliny také zneškodňují bakterie a zabraňují skvrnám z adhezí. Ne každá ústní voda je skutečně vhodná.

Jíte hodně kyselého ovoce a zeleniny
Podobně jako kyselá ústní voda působí na křehkou zubní sklovinu i kyseliny z ovoce, zeleniny a dalších potravin či nápojů. Do této kategorie spadají zejména citrusové plody a ovocné džusy, rajčata, ananas, ocet, nápoje sycené oxidem uhličitým, některé sportovní nápoje a salátové dresingy na bázi octa. Ale nebojte se, nemusíte tyto oblíbené pochutiny ze svého jídelníčku vyřazovat zcela. Snažte se po jídle vždy vypláchnout ústa obyčejnou vodou.

Celý den pijete hodně kávy
Přestože četné výzkumy potvrdily, že káva může mít na zdraví příznivě účinky, faktem zůstává, že se jedná o nápoj, jehož popíjení zanechává na vašich zubech silné stopy. 2 až 3 šálky kávy denně vystavují zubní sklovinu do prakticky nepřetržitému kontaktu se silným barvivem. Vzhledem k tomu, že je sklovina porézní, tak se na ní mohou tyto skvrny usadit a působit žloutnutí, pokud nejsou pravidelně oplachovány a odstraňovány. Zní to beznadějně, že? Řešení ale existuje. Nejsme si ovšem jistí, jak se vám bude líbit. Pijte klasické malé espresso či ristretto a vypijte ho maximálně na dvakrát.

Kouříte
Chemikálie v cigaretách a tabák obsahují barviva, která ulpívají na sklovině. To je známá věc. Stejně jako skutečnost, že čím déle a častěji kouříte, tím více je zabarvení zubů intenzivní. Kouření ale neovlivňuje pouze zbarvení zubů. Podle doktorky Friedmanové má na svědomí i další potíže související s ústní hygienou, jako je onemocnění dásní, zubní kaz a sucho v ústech. Bílé a silné zuby by proto podle ní mohly být dostatečnou motivací pro zanechání kouření jako nezdravého zvyku.

Zanedbáváte ústní hygienu
Nepravidelné čištění zubů a jejich ošetřování zubní nití či mezizubním kartáčkem může způsobit hromadění plaku na povrchu zubní skloviny. Kromě toho může i přispět k onemocnění dásní, podobně jako kouření. Vlivem toho zuby časem mohou ztratit ochrannou vrstvu, což způsobuje jejich žloutnutí. Co s tím? Pravidelně si čistěte zuby a alespoň dvaktát do roka zajděte k zubnímu lékaři, který vám odstraní zubní kámen a rozsvítí vaši sklovinu.

Moc tlačíte na pilu
Tedy ne na pilu, ale na zubní kartáček. Ačkoliv zanedbávání pravidelné zubní očisty vede k usazování plaku a žloutnutí zubů, přehnaná péče škodí zrovna tak. Na zuby byste při čištění neměli zbytečně moc tlačit ani spěchat a zrychlovat proces čištění. To všechno může zcela opačný účinek. Zejména pokud vaše zubní pasta obsahuje abrazivní látky. Pokud budete zuby čistit příliš často a na kartáček navíc budete moc tlačit, můžete porušit tenkou vrstvu skloviny a nechat vystoupit vrstvu dentinu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Čtěte dál
Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Ovesné, ječné, pohankové,… Které vločky jsou nejlepší?

Vločky jsou základem zdravého stravování. Někomu už možná toto spojení doslova leze na nervy, ale to nic nemění na tom, že jsou cestou...

Videorozhovor