Jaké jsou nejčastější spouštěče migrény, kterých je dobré se vyvarovat?

Jaké jsou nejčastější spouštěče migrény, kterých je dobré se vyvarovat?
zdroj: Adobe Stock

Stav, kdy máte pocit, že se vám rozkočí hlava. Špatně vidíte, jste citliví na každý sebevyšší zvuk, zvedá se vám žaludek a toužíte se jen zavřít do tmy. To jsou typické projevy migrény, silné bolesti hlavy, jejichž mechanismus zatím ještě nikdy nebyl dokonale popsán.

Bylo popsáno několik spouštěčů, které dokáží migrénu navodit. Pokud na ni již trpíte, snažte se vyvarovat následujích věcí a možná, že se vám vaše frekvence sníží či migrémy vymízí úplně.

Počítač
Napětí, které na sebe naváže bolest hlavy, jež zase přivolá migrénu, může zapříčinit dlouhé dívání se do monitoru počítače. Zejména v případě, že má nízké rozlišení. Pečujte o své oči, pořiďte si lepší monitor, pravidelně od práce vstávejte, procházejte se, protahujte, oči zavírejte a nechte je odpočinout, nebo si pořiďte nedioptrické ochranné brýle.

Příliš jasné světlo
Fotofobii neboli citlivost na světlo, která může být příčinou migrény, mohou spustit silná nebo blikající světla (především pomalu blikající). Podobně může zapůsobit i sluneční světlo odrážející se od sněhu nebo vody, náhlé prolomení mraků a sluneční jas. Oslnění pomohou ztmavit sluneční brýle s polarizovanými čočkami.

Stres
Na vině může být i stres, zejména ten každodenní až chronický. Tomu se můžete vyhnout, pokud budete jíst zdravě, pravidelně se hýbat, věnovat se relaxačním cvičením a technikám, známým třeba z jógy, a dostatečně odpočívat, především spát. Pokud víte o situacích, které vás stresují, pokuste se jim vyhýbat, nebo pomocí zmiňovaných relaxačních a meditačních technik zapracujte na tom, abyste je zvládali.

Hluk či určitá frekvence zvuku
Hlasitý nebo nepříjemný zvuk může migrénu také přivolat. Což často zvyšuje i úroveň stresu. A rázem se ocitáte v začarovaném kruhu. Spouštěčem bývají i některé druhy šumu. Pokud vám hluk nedělá dobře, používejte v kritických místech a situacích, je-li to možné, špunty do uší nebo sluchátka s relaxační hudbou. Nebezpečné jsou i zvuky, které se dostanou do rezonance či je sice vy sami nevnímáte, ale vnímá je vaše podvědomí.

Některé potraviny či nápoje
Čínské jídlo a červené víno. I ty mohou stát za nepříjemnou migrénou. Pokud máte podezření na jiné poživatiny, zapisujte si, co jíte a pijete, a vystopujte původce vaší migrény. Ta může přijít také když přeskakujete jídla, málo pijete nebo náhle vysadíte kávu.

Změny počasí
Změny vlhkosti, teploty nebo barometrického tlaku mohou v těle spustit chemické změny, které mohou přinést migrénu, podobně jako extrémně chladné a silné větry a bouřky. Podobně mohou působit i změny tlaku, třeba v letadle nebo při potápění do velké hloubky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor