V letních měsících jsme ohroženi dehydratací více než kdy jindy. Jak si pohlídat správný pitný režim? Je vůbec vhodné pít přes léto kofeinové nápoje? A můžeme si započítat do pitného režimu i salát k obědu?
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma pitný režim jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.
Pitný režim nejenom v letních měsících
Voda je jednou ze základních chemických látek, bez kterých by na Zemi nebyl život. V přírodě se s ní setkáváme téměř všude a zhruba ze dvou třetin tvoří i naše tělo. Její dostatek je tedy důležitý pro optimální fungování organismu a k plynulému chodu celkového metabolismu.
Mezi základní složky našeho pitného režimu by vždy měla patřit hlavně obyčejná voda. Vůbec není nutné kupovat balenou vodu v plastu. Před nedávnem obletěla naší zemi zpráva o tom, že běžný člověk konzumuje v průměru 5 g mikroplastů týdně a to nejen z balené vody. Vhodná je kohoutková voda, o které ale víme, že je dobré kvality, případně kterou filtrujeme či používáme jiné mechanismy čištění.
Pocit žízně není zrovna spolehlivý signál toho, že našemu tělu voda chybí. Mnoho lidí tyto signály těla nepociťuje nebo je prostě ignoruje. Z toho důvodu je dobré pít průběžně celý den nebo alespoň v určitých časových rozestupech.
Jak je to s pitným režimem u dětí? Jaký je pro nás jasný signál dehydratace těla? A jak je to s pitím kofeinových a alkoholických nápojů v létě? To vše a mnohem více se dozvíte v rozhovoru.
Moderátorka: Zuzana Košařová
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Ochrana těla před vedrem: Nejlepší tipy, jak se ochladit i bez klimatizace
Klimatizace, ačkoliv nám umí poskytnout v horkých dnech značnou úlevu, může při nesprávném používání nebo zanedbané údržbě způsobovat i zdravotní problémy. Je proto důležité dbát opatrnosti ohledně nastavení...
Čtěte dál
Třešně jako silný zdroj antioxidantů a anti-agingový prostředek

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika
