Pitný režim: Jak předejít v letních měsících dehydrataci?

Pitný režim: Jak předejít v letních měsících dehydrataci?
zdroj: Adobe Stock

V letních měsících jsme ohroženi dehydratací více než kdy jindy. Jak si pohlídat správný pitný režim? Je vůbec vhodné pít přes léto kofeinové nápoje? A můžeme si započítat do pitného režimu i salát k obědu?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma pitný režim jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Pitný režim nejenom v letních měsících
Voda je jednou ze základních chemických látek, bez kterých by na Zemi nebyl život. V přírodě se s ní setkáváme téměř všude a zhruba ze dvou třetin tvoří i naše tělo. Její dostatek je tedy důležitý pro optimální fungování organismu a k plynulému chodu celkového metabolismu.

Mezi základní složky našeho pitného režimu by vždy měla patřit hlavně obyčejná voda. Vůbec není nutné kupovat balenou vodu v plastu. Před nedávnem obletěla naší zemi zpráva o tom, že běžný člověk konzumuje v průměru 5 g mikroplastů týdně a to nejen z balené vody. Vhodná je kohoutková voda, o které ale víme, že je dobré kvality, případně kterou filtrujeme či používáme jiné mechanismy čištění.

Pocit žízně není zrovna spolehlivý signál toho, že našemu tělu voda chybí. Mnoho lidí tyto signály těla nepociťuje nebo je prostě ignoruje. Z toho důvodu je dobré pít průběžně celý den nebo alespoň v určitých časových rozestupech.

Jak je to s pitným režimem u dětí? Jaký je pro nás jasný signál dehydratace těla? A jak je to s pitím kofeinových a alkoholických nápojů v létě? To vše a mnohem více se dozvíte v rozhovoru.

Moderátorka: Zuzana Košařová

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...

Videorozhovor